Oprocentowanie pożyczek z Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku, wysokość odpisów dewizowych oraz zasady dysponowania nimi i cele, na które mogą być wydatkowane środki dewizowe.

Monitor Polski

M.P.1984.21.146

Akt utracił moc
Wersja od: 17 czerwca 1987 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU TURYSTYKI
z dnia 6 sierpnia 1984 r.
w sprawie oprocentowania pożyczek z Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku, wysokości odpisów dewizowych oraz zasad dysponowania nimi i celów, na które mogą być wydatkowane środki dewizowe.

Na podstawie § 6 ust. 2 i § 8 ust. 3 uchwały nr 76 Rady Ministrów z dnia 23 czerwca 1983 r. w sprawie Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku oraz wojewódzkich funduszów turystyki i wypoczynku (Monitor Polski Nr 23, poz. 129) zarządza się, co następuje:
Zarządzenie określa wysokość oprocentowania pożyczek udzielanych w złotych z Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku, wysokość odpisów dewizowych przysługujących jednostkom organizacyjnym od wpływów w walutach wymienialnych, zasady dysponowania odpisami dewizowymi oraz cele, na które mogą być wydatkowane środki dewizowe pochodzące z tych odpisów.
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
"uchwała nr 76 Rady Ministrów" - uchwałę nr 76 Rady Ministrów z dnia 23 czerwca 1983 r. w sprawie Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku oraz wojewódzkich funduszów turystyki i wypoczynku (Monitor Polski Nr 23, poz. 129),
2)
"Fundusz" - Centralny Fundusz Turystyki i Wypoczynku tworzony w złotych,
3)
"Fundusz walutowy" - Centralny Fundusz Turystyki i Wypoczynku tworzony w walutach wymienialnych,
4)
"waluty wymienialne" - waluty państw zaliczonych do II obszaru płatniczego, określone w tabeli kursów Narodowego Banku Polskiego,
5)
"jednostki organizacyjne" - państwowe jednostki organizacyjne oraz organizacje spółdzielcze i społeczne,
6)
"cudzoziemiec" - zagraniczną osobę fizyczną lub prawną w rozumieniu Prawa dewizowego.
1.
Wysokość oprocentowania pożyczek udzielanych ze środków Funduszu wynosi w stosunku rocznym:
1)
4% - dla jednostek organizacyjnych działających w zakresie turystyki,
2)
6% - dla pozostałych jednostek organizacyjnych,
3)
18% - od kwot nie spłaconych w terminie.
2.
Odsetki od środków Funduszu wykorzystywanych niezgodnie z przeznaczeniem wynoszą 18% w stosunku rocznym.
1. 1
Termin spłaty pożyczki nie może przekroczyć 15 lat, a w indywidualnie uzasadnionych przypadkach - 20 lat, natomiast w odniesieniu do pożyczek na zakup środków transportu - 7 lat.
2.
Termin spłaty pożyczki biegnie od daty zakupu lub oddania inwestycji do eksploatacji.
3.
Spłata pożyczki następuje w ratach określonych w umowie.
1.
Wysokość odpisów dewizowych dla jednostek organizacyjnych od wpływów w walutach wymienialnych tych jednostek wynosi 40% wartości dewizowej zrealizowanych przez nie usług opłaconych przez cudzoziemców w walutach wymienialnych lub w złotych pochodzących z udokumentowanej wymiany tych walut.
2.
Stosownie do przedmiotu działania i potrzeb jednostek organizacyjnych w turystyce zagranicznej, odpisy dewizowe mogą być ustalane w innej wysokości niż określona w ust. 1 decyzjami Przewodniczącego Głównego Komitetu Turystyki.
Cele, na które mogą być wydatkowane przez poszczególne jednostki organizacyjne środki pochodzące z odpisów dewizowych, są określane decyzjami Przewodniczącego Głównego Komitetu Turystyki w ramach celów, o których mowa w § 8 ust. 1 uchwały nr 76 Rady Ministrów, oraz stosownie do przedmiotu działania i potrzeb tych jednostek w turystyce zagranicznej.
1.
Środki Funduszu walutowego są gromadzone na odrębnym rachunku walutowym w Narodowym Banku Polskim.
2.
Jednostki organizacyjne, którym przysługują odpisy dewizowe, mogą:
1)
prowadzić w terenowo właściwych oddziałach Narodowego Banku Polskiego własne rachunki walutowe, bądź
2)
gromadzić środki dewizowe na rachunku, o którym mowa w ust. 1.
1.
Jednostka organizacyjna może dysponować własnymi środkami dewizowymi na rachunku walutowym do wysokości salda.
2.
Jednostki organizacyjne informują Główny Komitet Turystyki o planowanych wydatkach z rachunków walutowych.
3.
Informacje o planowanych wydatkach w danym roku są przedstawiane w terminie do dnia 30 czerwca roku poprzedzającego.
Jednostki organizacyjne prowadzą ewidencję:
1)
dochodów dewizowych, uzyskanych za świadczone usługi, jak również przysługujących im odpisów dewizowych, zgodnie z tytułami dochodów określonych w § 7 ust. 1 uchwały nr 76 Rady Ministrów,
2)
wydatków dokonanych ze środków pochodzących z odpisów dewizowych, według celów, na które mogą być te środki wydatkowane, zgodnie z § 8 ust. 1 uchwały nr 76 Rady Ministrów.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 ust. 1 zmieniony § 1 zarządzenia Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki z dnia 24 kwietnia 1987 r. (M.P.87.17.147) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 czerwca 1987 r.