Oprocentowanie lokat terminowych odpisów dewizowych jednostek gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1982.29.257

Akt utracił moc
Wersja od: 9 grudnia 1982 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 29 listopada 1982 r.
w sprawie oprocentowania lokat terminowych odpisów dewizowych jednostek gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 18 ust. 1 i art. 19 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56) zarządza się, co następuje:
Jednostki gospodarki uspołecznionej uprawnione do odpisów dewizowych z tytułu eksportu towarów i usług mogą lokować wolne środki z tych odpisów w formie lokat na oprocentowanych terminowych rachunkach odpisów dewizowych, zwanych dalej "rachunkami terminowymi".
1.
Rachunek terminowy służy do wyodrębnienia z rachunku odpisów dewizowych środków, które nie będą wykorzystywane przez dysponenta rachunku w kwocie i okresie wymienionych we wniosku o zawarcie umowy o rachunek terminowy, zwanej dalej "umową".
2.
Na rachunki terminowe będą przyjmowane kwoty, nie niższe niż 5.000,- $ USA lub równowartość w innych walutach wymienialnych.
Otwarcie rachunku terminowego następuje na podstawie umowy między posiadaczem rachunku i właściwym bankiem.
1.
Oprocentowanie środków na rachunkach terminowych wynosi w stosunku rocznym:
1)
4% - dla rachunków półrocznych,
2)
6% - dla rachunków rocznych,
3)
8% - dla rachunków trzyletnich,
4)
10% - dla rachunków pięcioletnich.
2.
Umowa w uzasadnionych wypadkach może być wypowiedziana z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W razie wypowiedzenia umowy oprocentowanie wynosi:
1)
dla rachunków półrocznych - oprocentowanie nie przysługuje,
2)
dla rachunków rocznych i wieloletnich - 1% w stosunku rocznym.
Odsetki od środków na rachunkach terminowych oblicza się w walucie rachunku i dopisuje, z upływem terminu ustalonego w umowie, do rachunku odpisów dewizowych.
1.
Środki z rachunku terminowego mogą być przez posiadacza rachunku przenoszone po upływie zadeklarowanego terminu na rachunek odpisów dewizowych wraz z oprocentowaniem. Zlecenie przeniesienia środków z rachunku terminowego na rachunek odpisów dewizowych dysponent rachunku składa we właściwym banku nie później niż w dniu upływu zadeklarowanego okresu.
2.
Jeżeli w terminie określonym w ust. 1 nie zostaną złożone zlecenie przeniesienia środków z rachunku terminowego ani wydane inne dyspozycje, umowa rachunku terminowego ulega przedłużeniu na taki sam okres i na warunkach obowiązujących w dniu przedłużenia.
Przepisy zarządzenia nie dotyczą rachunków eksportu budownictwa prowadzonych dla finansowania i rozliczania kontraktów eksportowych budownictwa do II obszaru płatniczego.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.