Opracowywanie, uchwalanie, zatwierdzanie i wykonywanie budżetów gromad.

Monitor Polski

M.P.1954.118.1672

Akt utracił moc
Wersja od: 17 grudnia 1954 r.

UCHWAŁA NR 853
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 grudnia 1954 r.
w sprawie opracowywania, uchwalania, zatwierdzania i wykonywania budżetów gromad.

Na podstawie art. 7 ust. 1, art. 9 ust. 2, art. 15, art. 32 ust. 1 i 2 oraz art. 36 ust. 2 dekretu z dnia 17 grudnia 1952 r. o uchwalania i wykonywaniu budżetu Państwa (Dz. U. z 1952 r. Nr 50, poz. 334 i z 1954 r. Nr 25, poz. 94 oraz Nr 56, poz. 278) Rada Ministrów uchwala, co następuje:

Opracowanie budżetu gromady.

§  1.
Prezydium gromadzkiej rady narodowej przystępuje do opracowania projektu budżetu gromady w początkach listopada roku poprzedzającego rok budżetowy.
§  2.
Opracowanie projektu budżetu opiera się na:
1)
potrzebach istniejącej i projektowanej sieci urządzeń gospodarczych i socjalno-kulturalnych,
2)
wytycznych otrzymanych od prezydium powiatowej rady narodowej.
§  3.
Wytyczne prezydium powiatowej rady narodowej w sprawie opracowania budżetu gromady określają:
1)
zadania gospodarcze oraz socjalno-kulturalne na określony rok budżetowy,
2)
wskazówki co do sposobu planowania budżetowego dochodów i wydatków,
3)
ogólną sumę wydatków znajdującą pokrycie w ogólnej sumie dochodów podanej z wyszczególnieniem:
a)
dochodów własnych,
b)
udziałów w dochodach budżetu centralnego (podatek gruntowy),
c)
dotacji wyrównawczej,
4)
wysokość kredytów na płace i wydatki rzeczowo-administracyjne,
5)
wykaz etatów.
§  4.
1.
Projekt budżetu gromady sporządza się w klasyfikacji na części, rozdziały i paragrafy.
2.
Projekt budżetu gromady może zawierać globalną sumę wydatków wyższą od kwoty określonej w wytycznych prezydium powiatowej rady narodowej, jeżeli prezydium gromadzkiej rady narodowej w trakcie prac nad ustaleniem projektu budżetu ujawni nowe źródła dochodów własnych lub możliwość osiągnięcia większych wpływów ze źródeł uwzględnionych w wytycznych.
3.
Zwiększenie globalnej sumy wydatków, o których mowa w ust. 2, nie może powodować wzrostu określonych w wytycznych kwot kredytów na płace i wydatki rzeczowo-administracyjne.
§  5.
Budżet gromady zawiera podział dochodów i wydatków na poszczególne kwartały.
§  6.
1.
Projekt budżetu gromady sporządza się na formularzu według wzoru ustalonego przez Ministerstwo Finansów.
2.
Formularz, o którym mowa w ust. 1, zawiera również szczegółowe objaśnienia kwot dochodów i wydatków.
§  7.
1.
Projekt budżetu gromady sporządza prezydium gromadzkiej rady narodowej przy udziale komisji rady oraz kierowników instytucji i urządzeń gospodarczych oraz socjalno-kulturalnych, istniejących na terenie gromady (np. kierownicy targowic, szkół i przedszkoli).

Uchwalanie i zatwierdzanie budżetu gromady.

§  8.
Prezydium gromadzkiej rady narodowej uchwala projekt budżetu gromady po zasięgnięciu opinii komisji finansowo-budżetowej.
§  9.
Gromadzka rada narodowa w terminie do dnia 25 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy uchwala budżet gromady na podstawie referatu przewodniczącego lub sekretarza oraz opinii komisji finansowo-budżetowej.
§  10.
Prezydium gromadzkiej rady narodowej w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy przesyła uchwalony przez radę narodową budżet gromady do wydziału finansowego prezydium powiatowej rady narodowej.
§  11.
Wydział finansowy prezydium powiatowej rady narodowej w porozumieniu z zainteresowanymi wydziałami (oddziałami) prezydium oraz powiatową komisją planowania gospodarczego przeprowadza analizę budżetu gromady oraz sporządza wniosek na prezydium w sprawie zatwierdzenia budżetu gromady.
§  12.
1.
Prezydium powiatowej rady narodowej w obecności przewodniczącego i sekretarza gromadzkiej rady narodowej, po szczegółowym rozpatrzeniu budżetu gromady, zatwierdza go wprowadzając w razie potrzeby odpowiednie zmiany.
2.
Zatwierdzenie budżetu gromady powinno nastąpić przed dniem 1 stycznia roku budżetowego.
3.
Prezydium gromadzkiej rady narodowej na najbliższej sesji gromadzkiej rady narodowej podaje do wiadomości rady zmiany wprowadzone przez prezydium powiatowej rady narodowej przy zatwierdzaniu budżetu gromady.

Budżet dodatkowy.

§  13.
1.
Gromadzka rada narodowa może uchwalić budżet dodatkowy w granicach ponadplanowych dochodów uzyskanych dzięki jej gospodarności.
2.
Przez ponadplanowe dochody należy rozumieć nadwyżkę dochodów własnych oraz udziałów w dochodach budżetu centralnego (podatek gruntowy) wygospodarowaną ponad łączną kwotę dochodów ustalonych w budżecie gromady.
3.
Nie mogą być uważane za ponadplanowe takie dochody, które są następstwem decyzji organów nadrzędnych (np. zmiany stawek podatku gruntowego i opłat).
§  14.
Wydatki budżetu dodatkowego przeznaczone są na dodatkowe zaspokojenie potrzeb gromady z zastrzeżeniem, że wydatki te nie powiększą kosztów utrzymania administracji.
§  15.
1.
Dodatkowy budżet gromady może być uchwalony nie wcześniej niż w II półroczu roku budżetowego i nie później niż w I kwartale roku następującego po roku budżetowym, w którym osiągnięto ponadplanowe dochody.
2.
Dodatkowy budżet podlega zatwierdzeniu przez prezydium powiatowej rady narodowej, przy czym mają odpowiednie zastosowanie przepisy §§ 11 i 12.
3.
Nie wykorzystane kredyty budżetu dodatkowego uchwalonego w II półroczu nie wygasają z końcem roku i zwiększają kredyty budżetu roku następnego.
§  16.
Prezydium gromadzkiej rady narodowej po zatwierdzeniu dodatkowego budżetu wykonuje go na zasadach określonych w niniejszej uchwale dla wykonywania budżetu gromady.

Wykonanie budżetu gromady.

§  17.
Prezydium gromadzkiej rady narodowej wykonuje budżet gromady.
§  18.
1.
Prezydium gromadzkiej rady narodowej posiada we właściwym oddziale Narodowego Banku Polskiego rachunek bieżący budżetu gromady dla gromadzenia środków pieniężnych i dokonywania wypłat.
2.
Rachunkiem bieżącym budżetu gromady dysponują łącznie przewodniczący oraz sekretarz; w przypadku nieobecności jednego z nich drugą osobą podpisującą jest zastępca przewodniczącego.
§  19.
1.
Na rachunku bieżącym budżetu gromady gromadzi się:
1)
stały zapas środków pieniężnych (rezerwa kasowa),
2)
dochody budżetowe,
3)
zwrotne zasiłki kasowe,
4)
inne wpływy określone odrębnymi przepisami.
2.
Z rachunku bieżącego budżetu gromady dokonuje się wypłat:
1)
wydatków budżetowych,
2)
z tytułu zwrotu zasiłków kasowych,
3)
innych, określonych odrębnymi przepisami.
§  20.
1.
Stały zapas środków pieniężnych (rezerwa kasowa) wynosi 1/12 kwoty wydatków budżetu gromady.
2.
Rezerwa kasowa jest ustalana corocznie przy uchwalaniu i zatwierdzaniu budżetu gromady, przy czym do budżetu gromady wstawiane są kwoty na jej uzupełnienie.
§  21.
1.
Prezydium gromadzkiej rady narodowej może otrzymać od prezydium powiatowej rady narodowej zwrotny zasiłek kasowy w przypadku czasowego braku dostatecznych środków pieniężnych na rachunku bieżącym w związku z nierównomiernym nasileniem dochodów budżetowych w ciągu okresu budżetowego.
2.
Zwrotny zasiłek kasowy może być zużyty wyłącznie na wydatki budżetowe.
3.
Zwrot zasiłku kasowego powinien nastąpić nie później niż do dnia 30 listopada roku budżetowego.
§  22.
1.
Prezydium gromadzkiej rady narodowej dokonuje wydatków w granicach kwot ustalonych w budżecie na dany kwartał we właściwych podziałkach klasyfikacji budżetowej.
2.
Prezydium gromadzkiej rady narodowej może wprowadzić zmiany w ustalonym w budżecie podziale kwot dochodów i wydatków na kwartały.
§  23.
1.
W budżecie gromady można przenosić kredyty między częściami, rozdziałami lub paragrafami.
2.
Przeniesień kredytów można dokonywać w przypadkach, gdy w czasie wykonywania budżetu okaże się możliwość zmniejszenia kredytu w jednej z wymienionych w ust. 1 podziałek klasyfikacji budżetowej oraz konieczność zwiększenia kredytu w innej podziałce.
3.
Nie można dokonywać przeniesień w celu zwiększenia lub zmniejszenia kredytów na płace.
§  24.
1.
Przeniesień kredytów między paragrafami w obrębie tego samego rozdziału dokonuje prezydium gromadzkiej rady narodowej.
2.
Przeniesień kredytów między rozdziałami i częściami dokonuje prezydium gromadzkiej rady narodowej za zgodą prezydium powiatowej rady narodowej.
§  25.
1.
Kredyty ustalone w budżecie gromady mogą być w trakcie jego wykonywania zwiększone o kredyty dodatkowe.
2.
Prezydium gromadzkiej rady narodowej uchwala dodatkowe kredyty w przypadkach, gdy prezydium powiatowej rady narodowej zleca nowe zadania lub rozszerza zakres istniejących zadań i przyznaje na ten cel środki lub wskazuje źródło pokrycia.
§  26.
Kredyty budżetowe wygasają z dniem 31 grudnia roku budżetowego, z wyjątkiem przypadków przewidzianych w § 15 ust. 3.
§  27.
Zasady rachunkowości i sprawozdawczości z wykonania budżetu gromady określi Minister Finansów.

Przepisy końcowe.

§  28.
W sprawach nie unormowanych niniejszą uchwałą mają zastosowanie przepisy obowiązujące w zakresie budżetów terenowych.
§  29.
Upoważnia się Ministra Finansów do ustalenia innych terminów opracowania, uchwalenia i zatwierdzenia budżetów gromad na rok 1955, niż to przewidziane jest w niniejszej uchwale.
§  30.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Finansów.
§  31.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.