Opłaty związane z uzyskiwaniem prawa do oznaczania wyrobów znakami jakości.

Monitor Polski

M.P.1967.60.286

Akt utracił moc
Wersja od: 22 listopada 1974 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU JAKOŚCI I MIAR
z dnia 7 października 1967 r.
w sprawie opłat związanych z uzyskiwaniem prawa do oznaczania wyrobów znakami jakości.

Na podstawie § 12 ust. 2 uchwały nr 46 Rady Ministrów z dnia 10 marca 1967 r. w sprawie zasad i trybu przyznawania prawa do oznaczania wyrobów znakami jakości (Monitor Polski Nr 16, poz. 74) zarządza się, co następuje:
1.
Zarządzenie reguluje wysokość i sposób wnoszenia opłat związanych z uzyskiwaniem prawa do oznaczania wyrobów znakami jakości.
2.
Przepisy zarządzenia, zgodnie z postanowieniem § 3 ust. 2 uchwały nr 46 Rady Ministrów z dnia 10 marca 1967 r. w sprawie zasad i trybu przyznawania prawa do oznaczania wyrobów znakami jakości (Monitor Polski Nr 16, poz. 74), stosuje się odpowiednio przy uzyskiwaniu prawa do oznaczania wyrobów znakiem kontrolnym.
1.
Producent ubiegający się o prawo do oznaczania wyrobu znakiem jakości oraz któremu przyznane zostało to prawo ponosi następujące opłaty:
1)
opłatę za przeprowadzone badania i ocenę wyrobu,
2)
opłatę za przyznanie prawa do oznaczania wyrobu znakiem jakości,
3)
opłatę za kontrolę prawidłowości stosowania znaku jakości.
2. 1
Opłaty wymienione w ust. 1 pkt 1 i 3 producent wyrobu wnosi do jednostki przyznającej prawo do oznaczania wyrobów znakami jakości, a opłatę za przyznanie takiego prawa wymienioną w ust. 1 pkt 2 - producent wnosi bezpośrednio do Centralnego Biura Jakości Wyrobów, zawiadamiając o jej wniesieniu jednostkę, która to prawo przyznała.
1.
Opłata za przeprowadzone badania i ocenę wyrobu obejmuje rzeczywiste koszty badań i oceny, poniesione przez jednostkę przyznającą prawo do oznaczania wyrobów znakami jakości.
2.
Należności z tytułu opłat wymienionych w ust. 1 ustala jednostka przyznająca prawo do oznaczania wyrobów w terminie 30 dni od daty wydania zezwolenia na oznaczanie wyrobu znakiem jakości lub decyzji o odmowie przyznania prawa do oznaczania i obowiązana jest w tym terminie przesłać producentowi rachunek. Producent wyrobu obowiązany jest uiścić opłatę w terminie 7 dni od daty otrzymania rachunku.
1.
Opłata za przyznanie prawa do oznaczania wyrobu znakiem jakości wynosi 3.000 zł za każdy okres roczny, na który przyznane zostało prawo do oznaczania wyrobu.
2. 2
Opłata za przyznanie prawa do oznaczania znakiem jakości odmiany wyrobu, na który już przyznano prawo do oznaczania tym znakiem - wynosi 500 zł za każdy okres roczny.
3. 3
Opłatę wymienioną w ust. 1 i 2 producent wyrobu obowiązany jest wnieść z góry za cały okres, na który przyznane zostało prawo do oznaczania wyrobu, w terminie 7 dni od daty otrzymania zezwolenia na oznaczanie wyrobu znakiem jakości. Opłata nie podlega zwrotowi w razie cofnięcia prawa do oznaczania wyrobu znakiem jakości lub zaniechania produkcji bądź oznaczania wyrobu tym znakiem.
1.
Opłata za kontrolę prawidłowości stosowania znaku jakości obejmuje rzeczywiste koszty badań kontrolnych wyrobu, koszt ewentualnego zakupu próbek oznaczonego wyrobu oraz inne koszty związane z okresowymi badaniami kontrolnymi prawidłowości stosowania znaku jakości.
2.
Do ustalenia wysokości opłaty wymienionej w ust. 1, przesłania producentowi wyrobu rachunku i terminu uiszczenia opłaty stosuje się przepis § 3 ust. 2, z tym że 30-dniowy termin do jej ustalenia i wysłania rachunku liczy się od daty zakończenia badania kontrolnego.
Traci moc zarządzenie Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego z dnia 18 listopada 1961 r. w sprawie opłat związanych z uzyskaniem prawa do oznaczania wyrobów znakiem jakości (Monitor Polski Nr 93, poz. 398).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że wysokość opłat za przyznane producentom przed wejściem w życie zarządzenia prawo do oznaczania wyrobów znakami jakości pozostaje w dotychczasowej wysokości.
1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług z dnia 4 listopada 1974 r. (M.P.74.38.219) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 listopada 1974 r.
2 § 4 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług z dnia 4 listopada 1974 r. (M.P.74.38.219) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 listopada 1974 r.
3 § 4 ust. 3 zmieniony i według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług z dnia 4 listopada 1974 r. (M.P.74.38.219) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 listopada 1974 r.