Opieka zdrowotna nad pracownikami rolnymi oraz członkami ich rodzin.

Monitor Polski

M.P.1966.51.249

Akt utracił moc
Wersja od: 24 września 1966 r.

UCHWAŁA Nr 295
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 września 1966 r.
w sprawie opieki zdrowotnej nad pracownikami rolnymi oraz członkami ich rodzin.

§ 1. Uchwała normuje organizację opieki zdrowotnej nad pracownikami zatrudnionymi w zakładach pracy resortu rolnictwa, które mają siedzibę na terenie gromad, zwanych dalej "rolnymi zakładami pracy".
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych, w celu rozszerzenia opieki nad zdrowiem pracowników rolnych zakładów pracy oraz członków ich rodzin, zorganizują tę opiekę w ramach sieci zakładów opieki zdrowotnej otwartej na następujących zasadach:
1)
państwowy bądź spółdzielczy ośrodek zdrowia sprawuje opiekę zdrowotną nad rolnymi zakładami pracy położonymi w jego zasięgu działania, w promieniu 5-7 km od jego siedziby,
2)
pracownikom rolnych zakładów pracy istniejących i nowo otwartych, położonych poza zasięgiem działania ośrodków zdrowia, zapewnia się opiekę zdrowotną przez organizowanie:
a)
przyzakładowych ośrodków zdrowia - w rejonach o promieniu 5-7 km posiadających większą liczbę takich zakładów, jeżeli łączna liczba pracowników i członków ich rodzin wynosi co najmniej 1.000 osób oraz
b)
punktów zdrowia lekarskich - przy rolnych zakładach pracy zatrudniających łącznie co najmniej 100 pracowników, lub mniejszych zakładów oddalonych jednak od najbliższej placówki służby zdrowia ponad 5-7 km.
2.
Projekty lokalizacji zakładów służby zdrowia określonych w ust. 1 pkt 2 przygotowuje właściwy do spraw zdrowia organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej w uzgodnieniu z wojewódzką komisją związków zawodowych oraz z właściwą nadrzędną jednostką organizacyjną nad rolnymi zakładami pracy, przy których mają być zorganizowane przyzakładowe ośrodki zdrowia lub punkty zdrowia lekarskie (wojewódzkie zjednoczenie PGR, zjednoczenie przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa itp.).
1.
Wojewódzkie zjednoczenie PGR oraz inne państwowe jednostki organizacyjne podległe i nadzorowane przez Ministra Rolnictwa obowiązane są do:
1)
zapewnienia w ramach planu inwestycyjnego na lata 1966-1970 adaptacji lub budowy na swój koszt lokali dla przyzakładowych ośrodków zdrowia oraz punktów zdrowia lekarskich (§ 2 ust. 1 pkt 2),
2)
wyposażenia nowo otwartych i przekazywanych do użytku zakładów, o których mowa w pkt 1, w sprzęt i aparaturę medyczną oraz w sprzęt gospodarczy, zgodnie z normami ustalonymi przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
2.
Sprzęt i aparatura medyczna, nabyte ze środków finansowych rolnego zakładu pracy, stanowią własność tego zakładu.
Rolne zakłady pracy obowiązane są do współdziałania w zakresie opieki zdrowotnej nad pracownikami przez:
1)
utrzymywanie przeznaczonych na ten cel lokali w należytym stanie oraz dostarczenie ogrzewania i oświetlenia,
2)
zapewnienie fachowym pracownikom służby zdrowia, zatrudnionym w zakładach służby zdrowia zlokalizowanych w rolnych zakładach pracy - możliwości korzystania z mieszkań i urządzeń socjalnych, w trybie i na warunkach ustalonych dla pracowników rolnych zakładów pracy,
3)
kontrolowanie dyscypliny pracy pracowników punktów zdrowia lekarskich przy rolnych zakładach pracy,
4)
dopuszczanie do pracy na określonych stanowiskach jedynie osób uznanych orzeczeniem lekarskim za zdolne do pracy, jeżeli obowiązek badania lekarskiego jest ustalony w przepisach lub praca odbywa się w warunkach zagrażających zdrowiu; w szczególności dotyczy to osób podejmujących pracę po okresie czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej ponad 30 dni,
5)
zapewnienie terminowego zgłaszania się pracowników na badania okresowe przewidziane w obowiązujących przepisach,
6)
podnoszenie poziomu higieny i profilaktyki, a zwłaszcza wykonywanie zaleceń sanitarnych, organizowanie posterunków sanitarnych PCK, omawianie zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy na okresowych naradach pracowniczych z udziałem personelu służby zdrowia, szerzenie oświaty sanitarnej wśród załogi i terminowe zaopatrywanie apteczek pierwszej pomocy.
Właściwy do spraw zdrowia organ prezydium powiatowej rady narodowej, w porozumieniu z właściwymi nadrzędnymi jednostkami organizacyjnymi nad rolnymi zakładami pracy, może udostępnić świadczenia przyzakładowych ośrodków zdrowia oraz punktów zdrowia lekarskich (§ 2 ust. 1 pkt 2) okolicznej ludności.
1.
Lekarzom zatrudnionym w przyzakładowych ośrodkach zdrowia oraz punktach zdrowia lekarskich zorganizowanych przy rolnych zakładach pracy przyznaje się dodatkowe wynagrodzenie kwartalne wypłacane ze środków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
2.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej opracuje projekt przepisów w sprawie wypłaty lekarzom dodatkowego wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1.
3.
Lekarzom i lekarzom dentystom oraz średniemu personelowi medycznemu, sprawującemu opiekę zdrowotną nad rolnymi zakładami pracy, przysługuje zwrot kosztów przejazdów, odbytych w związku z wykonywaniem wizyt domowych i działalnością zapobiegawczą, objazdem rolnych zakładów pracy oraz dojazdem do ośrodka zdrowia lub punktów zdrowia lekarskich:
1)
w wysokości i na zasadach przewidzianych dla służby weterynaryjnej - w razie korzystania przez pracowników służby zdrowia z własnych środków lokomocji oraz
2)
w wysokości i na zasadach określonych w przepisach w sprawie ryczałtu na pokrycie kosztów przejazdu lekarzy między zakładami społecznymi służby zdrowia i zakładami pomocy społecznej - w razie korzystania przez pracowników służby zdrowia ze środków komunikacji publicznej.
4.
Zwrotu kosztów przejazdu, o którym mowa w ust. 3, dokonują właściwe do spraw zdrowia organy prezydiów powiatowych rad narodowych.
1.
Minister Rolnictwa oraz Minister Zdrowia i Opieki Społecznej, działając w porozumieniu z zarządami głównymi: Związku Zawodowego Pracowników Rolnych oraz Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia, ustalą szczegółowe zasady:
1)
współdziałania podległych i nadzorowanych rolnych zakładów pracy z ośrodkami zdrowia i punktami zdrowia lekarskimi,
2)
współpracy instytutów naukowo-badawczych obu resortów w zakresie zagadnień dotyczących wpływu procesów produkcji rolnej na zdrowie i bezpieczeństwo pracy, podnoszenia stanu higieny i bezpieczeństwa pracy oraz wzrostu wydajności pracy.
2.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Ministrem Rolnictwa określi szczegółowe zasady finansowania przyzakładowych ośrodków zdrowia i punktów zdrowia lekarskich, a w zakresie świadczeń udzielanych przez rolne zakłady pracy i właściwe organy prezydiów rad narodowych na rzecz tych ośrodków i punktów zdrowia - również zasady pokrywania kosztów tych świadczeń.
1.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej ustali szczegółowe zadania służby zdrowia w odniesieniu do rolnych zakładów pracy, w szczególności w zakresie zaopatrzenia w leki i artykuły sanitarne, oraz zapewni wykonanie tych zadań.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego umożliwi fachowym pracownikom służby zdrowia, udzielającym świadczeń pracownikom rolnych zakładów pracy, nabywanie samochodów z importu na raty rozłożone na 36 miesięcy.
Do czasu zorganizowania przyzakładowych ośrodków zdrowia i punktów zdrowia lekarskich, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 - prezydia rad narodowych zapewnią wykonywanie opieki zdrowotnej nad pracownikami rolnych zakładów pracy przez lekarzy dojeżdżających w określonych terminach do tych zakładów.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom: Zdrowia i Opieki Społecznej, Rolnictwa, Finansów, Handlu Wewnętrznego oraz prezydiom właściwych rad narodowych.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.