Określenie wysokości wzrostu kolejowych emerytur i rent.

Monitor Polski

M.P.1968.18.116

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1973 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 12 kwietnia 1968 r.
w sprawie określenia wysokości wzrostu kolejowych emerytur i rent.

Na podstawie art. 10 ust. 6 i art. 15 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników kolejowych i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 10) zarządza się, co następuje:
Przewidziany w art. 10 ust. 4 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o zaopatrzeniu emerytalnym, pracowników kolejowych i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 10), zwanej dalej "ustawą", wzrost kolejowej emerytury i w art. 13 ust. 3 ustawy wzrost kolejowej renty inwalidzkiej, przyznanych na wniosek zgłoszony po dniu wejścia w życie ustawy, ustala się dla poszczególnych grup pracowników kolejowych w następującej wysokości procentowej:
1)
10% kolejowej emerytury lub renty dla pracowników:
a)
przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" wynagradzanych według systemu płac wprowadzonego dla tego przedsiębiorstwa,
b)
Ministerstwa Komunikacji, którzy mają prawo do dodatku za wysługę lat;
2)
8% kolejowej emerytury lub renty dla pozostałych pracowników kolejowych.
1.
Pracownik przeniesiony na stanowisko uprawniające do niższego procentowo wzrostu emerytury lub renty w porównaniu ze stanowiskiem poprzednio zajmowanym zachowuje prawo do wzrostu emerytury lub renty w procencie przewidzianym dla stanowiska poprzednio zajmowanego, jeżeli na tym stanowisku był zatrudniony co najmniej 10 lat albo jeżeli przeniesienie nastąpiło w wyniku orzeczenia komisji lekarskiej.
2.
Pracownik, który spełnił warunki wymagane do nabycia prawa do emerytury lub renty w czasie zatrudnienia określonego w art. 4 ust. 1 pkt 2–5 ustawy i potem nie podjął ponownie zatrudnienia na kolei, ma prawo do wzrostu emerytury lub renty w procencie przewidzianym dla stanowiska zajmowanego ostatnio na kolei. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
3.
Jeżeli pracownik po przejściu do zatrudnienia określonego w art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy uzyskał stanowisko uprawniające do wyższego wzrostu emerytury lub renty niż stanowisko zajmowane w chwili przejścia do tego zatrudnienia albo jeżeli pracownik przed przejściem do zatrudnienia określonego w art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy zajmował stanowisko uprawniające do wyższego wzrostu emerytury lub renty niż stanowisko zajmowane w chwili przejścia, pracownik ten ma prawo do wzrostu emerytury lub renty w procencie przewidzianym dla wyższego stanowiska.
4.
Kolejowa renta rodzinna wzrasta o procent odpowiadający procentowi wzrostu emerytury lub renty inwalidzkiej, jaki przysługiwał lub przysługiwałby pracownikowi kolejowemu, po którym przyznawana jest renta rodzinna (art. 19 ust. 4 ustawy).
Kolejowe emerytury i renty wymierzone zamiast rent, które zostały przyznane w wysokości określonej w dekrecie z dnia 19 stycznia 1957 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników kolejowych i ich rodzin (Dz. U. z 1958 r. Nr 55, poz. 273), wzrastają o 10%.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1968 r.
1 § 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 3 lutego 1973 r. (M.P.73.7.49) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1973 r.