Określenie warunków zatrudnienia, w których praca lekarzy lub lekarzy dentystów jest połączona z narażeniem na działanie promieni Roentgena lub ciał promieniotwórczych.

Monitor Polski

M.P.1954.106.1418

Akt utracił moc
Wersja od: 1 listopada 1954 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 8 listopada 1954 r.
w sprawie określenia warunków zatrudnienia, w których praca lekarzy lub lekarzy dentystów jest połączona z narażeniem na działanie promieni Roentgena lub ciał promieniotwórczych.

Na podstawie § 2 ust. 3 i § 6 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 października 1954 r. w sprawie uposażenia lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. Nr 48, poz. 229) zarządza się, co następuje:
Użyte w zarządzeniu określenie "rozporządzenie" oznacza rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 października 1954 r. w sprawie uposażenia lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. Nr 48, poz. 229).
1.
Lekarzom zatrudnionym przy stosowaniu leczenia radem lub innymi ciałami promieniotwórczymi przysługuje uposażenie zasadnicze według zasad określonych w § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia oraz dodatek specjalny w wysokości określonej w § 7 pkt 4 rozporządzenia.
2.
Przez "zatrudnienie lekarza przy stosowaniu leczenia radem lub innymi ciałami promieniotwórczymi" rozumie się takie zatrudnienie lekarza, przy którym jego podstawowym obowiązkiem jest sporządzanie, zakładanie lub zdejmowanie opatrunków z radu lub innych ciał promieniotwórczych.
3.
Dorywcze zatrudnienie przy wykonywaniu czynności określonych w ust. 2 lekarza, do którego zakresu obowiązków z reguły należy wykonywanie czynności o innym charakterze, ani też samo tylko stykanie się z chorymi, posiadającymi opatrunki z radu lub innych ciał promieniotwórczych, nie stanowi podstawy do zastosowania przepisu ust. 1.
1.
Lekarzom i lekarzom dentystom zatrudnionym w zakładach, w których praca jest połączona z narażeniem na działanie promieni radu lub innych ciał promieniotwórczych, przysługuje uposażenie zasadnicze według zasad określonych w § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia oraz dodatek specjalny w wysokości określonej w § 6 ust. 1 rozporządzenia.
2.
Przez "zakład, w którym praca jest połączona z narażeniem na działanie promieni radu lub innych ciał promieniotwórczych" rozumie się:
1)
komórkę organizacyjną, w której sporządza się, zakłada lub zdejmuje opatrunki z radu lub innych ciał promieniotwórczych, hospitalizuje się chorych z tymi opatrunkami albo dokonuje pomiarów promieni radu lub innych ciał promieniotwórczych, albo
2)
zakład, w którym przeważająca część komórek organizacyjnych odpowiada warunkom określonym w pkt 1.
3.
Przez "zatrudnienie w zakładzie, w którym praca jest połączona z narażeniem na działanie promieni radu lub innych ciał promieniotwórczych" rozumie się takie zatrudnienie lekarza bądź lekarza dentysty, przy którym do jego stałych obowiązków należy praca w pomieszczeniach komórki organizacyjnej lub zakładu określonego w ust. 2.
1.
Lekarzom zatrudnionym w zakładach (pracowniach) rentgenologicznych przysługuje uposażenie zasadnicze według zasad określonych w § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia oraz dodatek specjalny w wysokości określonej w § 7 pkt 4 rozporządzenia.
2.
Przez "zakład (pracownię) rentgenologiczny" rozumie się komórkę organizacyjną, wyposażoną w urządzenie rentgenowskie i przeznaczoną wyłącznie do leczenia lub rozpoznawania chorób przy pomocy promieni Roentgena. Za zakład (pracownię) rentgenologiczny nie może być uważana w szczególności komórka organizacyjna (oddział szpitalny, gabinet lekarsko-dentystyczny), wyposażona w aparat rentgenowski, stosowany dorywczo w związku z dokonywanymi zabiegami.
3.
Przez "zatrudnienie w zakładzie (pracowni) rentgenologicznym" rozumie się takie zatrudnienie lekarza, przy którym jego podstawowym obowiązkiem jest stosowanie promieni Roentgena w celu leczenia lub rozpoznawania chorób. Dorywcze prześwietlanie chorych w zakładzie (pracowni) rentgenologicznym przez lekarza zatrudnionego w innej komórce organizacyjnej - nie jest zatrudnieniem w zakładzie (pracowni) rentgenologicznym.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 listopada 1954 r.