Określenie wartości szklarni i okien inspektowych jako składników nieruchomości, nabywanych w celu realizacji narodowych planów gospodarczych.

Monitor Polski

M.P.1952.A-28.411

Akt utracił moc
Wersja od: 7 kwietnia 1952 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 20 marca 1952 r.
w sprawie określenia wartości szklarni i okien inspektowych jako składników nieruchomości nabywanych w celu realizacji narodowych planów gospodarczych.

Na podstawie § 6 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1950 r. w sprawie ustalenia norm szacunkowych dla nieruchomości nabywanych w celu realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 234 i Nr 52, poz. 482) zarządza się, co następuje:
1.
Wartość 1 m2 powierzchni użytkowej pod szkłem nowej szklarni o konstrukcji żelaznej (łącznie z murem, oszkleniem i urządzeniem ogrzewającym, lecz bez kotłów ogrzewających) ustala się zależnie od typu szklarni:
1)
dla mnożarek o rozmiarach 3 m × 30 m lub zbliżonych na 270 zł
2)
dla hal szklarniowych na róże, goździki i pomidory o rozmiarach 8 m × 30 m lub zbliżonych na 155 zł
3)
dla szklarni na ogórki o rozmiarach 4 m × 30 m lub zbliżonych na 150 zł.
2.
Kwoty, wymienione w ust. 1, zmniejsza się stosownie do stopnia zużycia lub zniszczenia budynku i urządzeń ogrzewających oraz zmniejszonej technicznej zdolności produkcyjnej szklarni.
3.
Wartość szacunkową 1 m2 powierzchni użytkowej szklarni innych typów lub rozmiarów ustala się przez odpowiednie zmniejszenie kwot, wymienionych w ust. 1, stosownie do technicznej zdolności produkcyjnej szklarni i trwałości konstrukcji, przy uwzględnieniu stopnia zużycia lub zniszczenia.
4.
Przewidzianego w ust. 2 i 3 zmniejszenia kwot, wymienionych w ust. 1, dokonywa się na podstawie opinii rzeczoznawców.
5.
Wartość kotłów ogrzewających ustala się na podstawie wyceny rzeczoznawców. Wycena powinna opierać się na przeciętnych z ostatnich trzech lat cenach kotłów oraz przeciętnych z tego samego okresu czasu kosztach instalacji.
1.
Wartość 1 m2 powierzchni oszklonego okna nowych inspektów (łącznie ze skrzynią inspektową) ustala się na 80 zł.
2.
Kwotę powyższą zmniejsza się stosownie do stopnia zużycia lub zniszczenia inspektów. Przepis § 1 ust. 4 ma odpowiednie zastosowanie.
1.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2.
Prawomocne orzeczenia, ustalające odszkodowanie na podstawie opinii rzeczoznawców, a wydane przed wejściem w życie zarządzenia, pozostają w mocy.
3.
Nie zaskarżone nieprawomocne orzeczenia, ustalające odszkodowanie, wydane przed wejściem w życie zarządzenia, będą dostosowane do przepisów zarządzenia. Termin do wniesienia odwołania liczy się od doręczenia dostosowanego orzeczenia.