Określenie trybu przyjmowania absolwentów wydziałów architektury politechnik na studia na wydział architektury wnętrz w Akademiach Sztuk Plastycznych w Warszawie i Krakowie oraz w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku.

Monitor Polski

M.P.1956.61.741

Akt utracił moc
Wersja od: 26 lipca 1956 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 30 czerwca 1956 r.
w sprawie określenia trybu przyjmowania absolwentów wydziałów architektury politechnik na studia na wydział architektury wnętrz w Akademiach Sztuk Plastycznych w Warszawie i Krakowie oraz w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku.

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) oraz art. 11 i 12 dekretu z dnia 16 września 1953 r. o szkolnictwie artystycznym (Dz. U. Nr 43, poz. 212) zarządza się, co następuje:
1.
Absolwenci wydziałów architektury politechnik, pragnący uzupełnić swe wyższe studia architektoniczne wykształceniem artystycznym plastycznym, mogą być przyjmowani:
1)
inżynierowie architekci - w charakterze studentów zwyczajnych na III rok studiów wydziału architektury wnętrz w Akademiach Sztuk Plastycznych w Warszawie i Krakowie oraz w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku,
2)
inżynierowie magistrzy architekci - w charakterze studentów zwyczajnych na IV rok wydziału architektury wnętrz uczelni wymienionych w pkt 1.
2.
Studenci wymienieni w ust. 1 w okresie studiów na wydziale architektury wnętrz zwolnieni są od obowiązku uczęszczania na wykłady i od składania egzaminów z tych przedmiotów wchodzących w zakres ich studiów na tym wydziale, które były również przedmiotami nauczania na wydziale architektury politechnik.
3.
Uczęszczanie na rok dyplomowy obowiązuje studentów, o których mowa w ust. 2, na równi z innymi studentami wydziału architektury wnętrz; są oni natomiast zwolnieni od obowiązku odbywania corocznych praktyk wakacyjnych oraz od praktyki dyplomowej.
1.
Warunkiem przyjęcia na studia wymienione w § 1 jest posiadanie:
1)
dyplomu inżyniera po ukończeniu studiów pierwszego stopnia na wydziale architektury politechniki (§1 ust. 1 pkt 1) lub dyplomu inżyniera magistra po ukończeniu pełnego okresu studiów na tym wydziale (§1 ust. 1 pkt 2),
2)
nakazu pracy lub dowodu zaangażowania w zakładzie pracy znajdującym się na terenie miasta, w którym mieści się siedziba danej akademii bądź wyższej szkoły sztuk plastycznych,
3)
dowodu odbycia służby wojskowej lub zwolnienia od jej odbywania,
4)
zaświadczenia kierownictwa zakładu pracy, w którym zatrudniony jest kandydat, stwierdzającego, że może on być zwalniany z części dnia pracy w myśl wytycznych ust. 1 pisma okólnego nr 2 Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 maja 1950 r. w sprawie wykonania postanowień ustawy o socjalistycznej dyscyplinie pracy (Monitor Polski Nr A-66, poz. 776) oraz
5)
złożenie z wynikiem co najmniej dobrym egzaminu wstępnego z rysunku, malarstwa i kompozycji.
2.
Celem egzaminu wstępnego jest stwierdzenie, czy kandydat posiada warunki (uzdolnienia) w kierunku kształcenia artystycznego (plastycznego).
Akademie Sztuk Plastycznych w Warszawie i Krakowie oraz Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Gdańsku mogą przyjmować na studia na wydział architektury wnętrz kandydatów, o których mowa w § 1, w granicach limitu, który określi dyrektor Centralnego Zarządu Szkół Artystycznych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.