Określenie sposobu organizacji zebrań obywateli oraz sposobu wysuwania przez te zebrania osób proponowanych na kandydatów na radnych.

Monitor Polski

M.P.1988.11.95

Akt utracił moc
Wersja od: 7 kwietnia 1988 r.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 7 kwietnia 1988 r.
w sprawie określenia sposobu organizacji zebrań obywateli oraz sposobu wysuwania przez te zebrania osób proponowanych na kandydatów na radnych.

Na podstawie art. 48 ust. 4 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. - Ordynacja wyborcza do rad narodowych (Dz. U. z 1988 r. Nr 7, poz. 55) Rada Państwa uchwala, co następuje:
Statutowe organy samorządu mieszkańców lub ogniwa Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego organizujące na obszarze swego działania zebrania obywateli w celu wysunięcia osób proponowanych na kandydatów na radnych powinny określić w odniesieniu do każdego z planowanych zebrań:
1)
datę, godzinę i miejsce zebrania,
2)
minimalną liczbę uczestników zebrania, wymaganą do jego prawomocnego przeprowadzenia.
Najpóźniej na 3 dni przed planowanym terminem każdego zebrania organizator obowiązany jest na obszarze swego działania wywiesić zawiadomienia o miejscu, terminie i celu tego zebrania, a także o ustalonej minimalnej liczbie uczestników wymaganej do jego prawomocnego przeprowadzenia.
1.
Zebraniu przewodniczy wyznaczony przedstawiciel organizatora. Przed rozpoczęciem zebrania obowiązany jest on ustalić na podstawie listy obecności liczbę uczestniczących w nim obywateli.
2.
Po stwierdzeniu, że zostały spełnione warunki ustalone przez organizatora dla przeprowadzenia tego zebrania, jego uczestnicy uchwalają porządek zebrania.
3.
Porządek zebrania powinien obejmować:
1)
omówienie zasad wysuwania, konsultowania i zgłaszania kandydatów na radnych,
2)
przyjmowanie zgłoszeń osób wysuwanych na kandydatów na radnych przez uczestników zebrania,
3)
wypowiedzi osób zgłoszonych i dyskusję,
4)
przeprowadzenie głosowania nad zgłoszonymi kandydaturami,
5)
ustalenie osób wysuniętych na kandydatów na radnych przez zebranie.
Każdy obywatel, zgłaszający na zebraniu osobę proponowaną na kandydata na radnego, obowiązany jest podać:
1)
nazwisko i imię, wiek, zawód, miejsce pracy i miejsce zamieszkania osoby zgłaszanej,
2)
krótką charakterystykę tej osoby, uzasadniającą jej wysunięcie,

a także określić radę narodową, do której zgłasza kandydaturę.

Przewodniczący zebrania obowiązany jest ustalić, czy:
1)
osoba zgłoszona odpowiada ustawowym warunkom określonym dla kandydowania, tj. czy osiągnęła odpowiedni wiek, stale mieszka lub pracuje na obszarze działania rady narodowej, do której zebranie zamierza wysunąć jej kandydaturę.
2)
osoba zgłoszona jest obecna na zebraniu i wyraża zgodę na wysunięcie jej kandydatury przez zebranie obywateli; zgłoszenie kandydatury osoby nieobecnej wymaga zgody zebrania.
1.
Po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń kandydatur od uczestniczących w zebraniu obywateli przeprowadza się dyskusję dotyczącą kandydatów.
2.
Po dyskusji przewodniczący zebrania poddaje zgłoszone kandydatury pod głosowanie.
3.
Głosowanie jest jawne. Każdą kandydaturę poddaje się pod głosowanie osobno, odnotowując przy jej nazwisku liczbę głosów "za".
W wyniku przeprowadzonego głosowania osobami wysuniętymi na kandydatów na radnych przez zebranie są ci spośród zgłoszonych, którzy otrzymali więcej niż połowę głosów (50 % + 1 głos) osób uczestniczących w zebraniu.
1.
Z przeprowadzonego zebrania sporządza się protokół. Wymienia się w nim:
1)
liczbę uczestników wymaganą do jego prawomocnego przeprowadzenia,
2)
liczbę uczestników zebrania,
3)
nazwiska i imiona osób zgłoszonych przez uczestników zebrania i przy każdym z nich otrzymaną w głosowaniu liczbę głosów "za",
4)
osoby, które w wyniku głosowania zostały wysunięte na kandydatów na radnych przez zebranie obywateli, z wyszczególnieniem przy każdym z nich wieku, zawodu, miejsca pracy, miejsca zamieszkania, rady narodowej, do której zostali zgłoszeni, a także z podaniem krótkiego uzasadnienia każdej z kandydatur.
2.
Protokół podpisuje przewodniczący zebrania i przekazuje wraz z listą obecności niezwłocznie do właściwego kolegium wyborczego.
Uchwała wchodzi w życie z dniem powzięcia.