Określenie robotników podlegających szkoleniu zawodowemu w produkcyjnych zakładach pracy oraz zasady wynagradzania tych robotników.

Monitor Polski

M.P.1951.A-105.1520

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1952 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 12 grudnia 1951 r.
w sprawie określenia robotników podlegających szkoleniu zawodowemu w produkcyjnych zakładach pracy oraz w sprawie zasad wynagradzania tych robotników.

W związku z postanowieniami rozdziału II uchwały Nr 448 Prezydium Rządu z dnia 23 czerwca 1951 r. w sprawie ustroju szkolnictwa zawodowego (Monitor Polski Nr A-59, poz. 776) po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych zarządza się, co następuje:
Szkoleniu zawodowemu w zakładach pracy podlegają:
1)
nowoprzyjęci nie wykwalifikowani robotnicy, którzy będą zatrudnieni przy pracach wymagających wyuczenia zawodu,
2)
młodociani przyjęci na naukę zawodu w trybie szkolenia zawodowego (uczniowie),
3)
robotnicy pomocniczy i gospodarczy oraz pomocniczy pracownicy administracyjni przechodzący do bezpośredniej pracy w produkcji,
4)
w zakresie podwyższania kwalifikacji zawodowych - robotnicy już zatrudnieni bezpośrednio w produkcji, których zakład pracy powinien przeszkolić we własnym zakresie dla pokrycia zapotrzebowania na wykwalifikowane kadry robotnicze.
1.
Robotników podlegających szkoleniu zawodowemu w zakładach pracy należy wynagradzać w okresie szkolenia, według następujących zasad:
1)
robotników wymienionych w § 1 pkt 1 oraz młodocianych wymienionych w § 1 pkt 2 należy w okresie szkolenia wynagradzać według stawek przewidzianych dla pracowników zaszeregowanych do najniższej kategorii płac, przewidzianej w tabeli płac obowiązującej w danym zakładzie pracy,
2)
robotnicy gospodarczy i pomocniczy oraz pracownicy administracyjni, wymienieni w § 1 pkt 3, oraz robotnicy zatrudnieni bezpośrednio w produkcji, których zakład pracy powinien przeszkolić dla pokrycia zapotrzebowania na wykwalifikowane kadry robotnicze (§ 1 ust. 4) otrzymują w okresie szkolenia wynagrodzenie obliczone zgodnie z przepisami obowiązującymi dla ustalenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
2.
Robotnicy wymienieni w § 1, wykonujący w okresie szkolenia prace normowane, powinni otrzymywać wynagrodzenie w wysokości zależnej od wykonania norm, lecz nie niższe od wynagrodzenia przysługującego im w myśl postanowień ust. 1 pkt 1 i 2.
3.
Robotnicy objęci szkoleniem otrzymują dodatki za pracę w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych dla zdrowia, jeżeli w okresie szkolenia zatrudnieni są na stanowiskach pracy, dla których przewidziane są te dodatki zgodnie z obowiązującymi przepisami.
4.
Młodociani nie mogą być zatrudnieni w okresie szkolenia na stanowiskach pracy, na których zgodnie z obowiązującymi przepisami zabronione jest zatrudnianie młodocianych.
5.
Z pracownikami wymienionymi w § 1 należy przed przystąpieniem do szkolenia spisać umowę o wyuczenie zawodu według załączonego wzoru.
Po złożeniu egzaminu z wynikiem pomyślnym robotnicy powinni być zaszeregowani zgodnie z oceną zakładowej komisji kwalifikacyjnej według obowiązującej w danym zakładzie pracy tabeli zaszeregowania, a opłacani zgodnie z wykonywaną pracą.
1.
Postanowienia niniejszego zarządzenia stanowią wyłączną podstawę do określenia wysokości wynagrodzenia wszystkich robotników w okresie szkolenia w zakładzie pracy.
2.
Tracą moc obowiązującą przepisy dotyczące wynagrodzenia robotników (uczniów) w okresie szkolenia, wydane przed dniem 1 stycznia 1952 r.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1952 r.

ZAŁĄCZNIK 

UMOWA

Zawarta dnia .................. 195 ... r. pomiędzy zakładem pracy ................... w .........., zwanym dalej zakładem, reprezentowanym przez ........................ z jednej strony i Ob. ........... zamieszkałym .................., zwanym dalej "szkolonym", zatrudnionym w tymże zakładzie pracy, z drugiej strony - o następującej treści:
§ 1.
1.
Zakład pracy zobowiązuje się do szkolenia Ob. ..........

.......... w zawodzie .......... w okresie od dnia .......... do dnia ..........

2.
Szkolenie odbywać się będzie zgodnie z obowiązującym programem szkolenia.
§  2.
1.
W okresie szkolenia szkolony obowiązany jest do wykonywania pracy wskazanej przez instruktora zakładu i pod jego kierownictwem.
2.
W zakresie wykonywanej pracy do szkolonego będą miały zastosowanie odpowiednie przepisy dotyczące ogółu pracowników danego zakładu.
§  3.
1.
W okresie szkolenia szkolony pobierać będzie wynagrodzenie.
2.
W przypadku zatrudnienia przy pracy normowanej szkolony będzie otrzymywał wynagrodzenie według faktycznego wyrobienia norm, jednakże nie mniej niż to wynika z ust. 1.
§  4.
W ciągu 7 dni od daty zakończenia szkolenia w terminie wyznaczonym przez zakład pracy szkolony zostanie poddany egzaminowi przed zakładową komisją kwalifikacyjną.
§  5. 1
1.
W przypadku złożenia egzaminu z wynikiem pomyślnym zakładowa komisja wyda szkolonemu zaświadczenie stwierdzające uzyskany zawód i kategorię osobistego zaszeregowania.
2.
Przyznanie szkolonemu w służbie eksploatacyjnej przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" odpowiedniej kategorii zaszeregowania następuje po objęciu służby na stanowisku, na które pracownik został przeszkolony.
§  6.
Okres nauki wlicza się do czasu pracy w zakładzie.
1 Załącznik § 5 zmieniony przez § 2 zarządzenia z dnia 25 kwietnia 1952 r. (M.P.52.A-42.604) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1952 r.