Określenie ostrzejszych kryteriów od zawartych w art. 56 ust. 1-3 ustawy o rachunkowości w odniesieniu do jednostek emitujących papiery wartościowe dopuszczone lub ubiegających się o ich dopuszczenie do publicznego obrotu.

Monitor Polski

M.P.1995.12.150

Akt utracił moc
Wersja od: 7 marca 1995 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH
z dnia 14 lutego 1995 r.
w sprawie określenia ostrzejszych kryteriów od zawartych w art. 56 ust. 1-3 ustawy o rachunkowości w odniesieniu do jednostek emitujących papiery wartościowe dopuszczone lub ubiegających się o ich dopuszczenie do publicznego obrotu.

Na podstawie art. 56 ust. 4 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz. 591) zarządza się, co następuje:
Przepisy zarządzenia mają zastosowanie do emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu oraz do emitentów papierów wartościowych ubiegających się o dopuszczenie papierów wartościowych do publicznego obrotu w przypadku sporządzania prospektu emisyjnego zgodnie z wymogami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 października 1994 r. w sprawie szczegółowych warunków, jakim powinien odpowiadać prospekt emisyjny i memorandum informacyjne (Dz. U. Nr 128, poz. 631), zwanych dalej "emitentami".
Emitent nie sporządza skonsolidowanego sprawozdania finansowego, jeżeli łączna wielkość sum bilansowych, przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych, bez dokonywania wyłączeń - kompensacji, o których mowa w art. 58 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz. 591), zwanej dalej "ustawą", nie przekracza 0 złotych.
Emitent będący jednostką dominującą, zależną od innej jednostki, może nie sporządzać skonsolidowanego sprawozdania finansowego, jeżeli jednostka dominująca wyższego szczebla posiada 100% udziałów (akcji) emitenta. W takim przypadku jednostka dominująca wyższego szczebla jest obowiązana do objęcia konsolidacją zarówno zależnego od niej emitenta, jak i wszystkich jednostek zależnych od emitenta lub z nim stowarzyszonych.
Wyłączenia z obowiązku objęcia jednostki zależnej lub stowarzyszonej skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym grupy kapitałowej emitenta, o których mowa w art. 56 ust. 2 ustawy, stosuje się pod warunkiem:
1)
ogłoszenia sprawozdania finansowego jednostki zależnej lub stowarzyszonej nie objętej skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym grupy kapitałowej emitenta, zgodnie z art. 70 ustawy oraz zamieszczenia w informacji dodatkowej do skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej emitenta informacji o miejscu jego ogłoszenia lub
2)
dołączenia do skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej emitenta załącznika w postaci skróconego sprawozdania finansowego, sporządzonego według wzorów zamieszczonych w załącznikach do ustawy, obejmującego oznaczone literami i cyframi rzymskimi pozycje bilansu, rachunku zysków i strat oraz sprawozdanie z przepływu środków pieniężnych jednostki zależnej lub stowarzyszonej nie objętej skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym grupy kapitałowej emitenta.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia i ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzanych za okresy sprawozdawcze rozpoczynające się w 1995 r.