Określenie organów służby bezpieczeństwa publicznego uprawnionych do zgłaszania zapotrzebowań na środki przewozowe na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 1950 r. o dostarczaniu środków przewozowych za rzecz wojska i służby bezpieczeństwa publicznego w czasie pokoju oraz w sprawie trybu postępowania w tych sprawach.

Monitor Polski

M.P.1952.A-102.1573

Akt utracił moc
Wersja od: 9 grudnia 1952 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO
z dnia 24 listopada 1952 r.
w sprawie określenia organów służby bezpieczeństwa publicznego uprawnionych do zgłaszania zapotrzebowań na środki przewozowe na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 1950 r. o dostarczaniu środków przewozowych na rzecz wojska i służby bezpieczeństwa publicznego w czasie pokoju oraz w sprawie trybu postępowania w tych sprawach.

Na podstawie art. 7 ust. 4 i art. 21 ustawy z dnia 18 lipca 1950 r. o dostarczaniu środków przewozowych na rzecz wojska i służby bezpieczeństwa publicznego w czasie pokoju (Dz. U. Nr 36, poz. 322) zarządza się, co następuje:
1.
Zapotrzebowanie na środki przewozowe na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 1950 r. o dostarczaniu środków przewozowych na rzecz wojska i służby bezpieczeństwa publicznego w czasie pokoju (Dz. U. Nr 36, poz. 322) organy służby bezpieczeństwa publicznego mogą zgłaszać jedynie wtedy, gdy środki te są niezbędne w celach przewozu osób lub rzeczy w związku z zadaniem służbowym oraz w rozmiarach koniecznych dla osiągnięcia tego zadania.
2.
Niedopuszczalne jest zgłaszanie zapotrzebowania na dostarczenie środków przewozowych w celach przewozu osób lub rzeczy w związku z innymi czynnościami.
Organami uprawnionymi do zgłaszania zapotrzebowań na dostarczanie środków przewozowych są:
1)
szefowie wojewódzkich urzędów bezpieczeństwa publicznego,
2)
komendanci wojewódzcy Milicji Obywatelskiej.
1.
Zapotrzebowania na dostarczenie środków przewozowych powinny być zgłaszane pisemnie, o ile to możliwe na 24 godziny przed terminem dostarczenia środka przewozowego - do prezydium gminnej, miejskiej lub dzielnicowej rady narodowej, z której środek przewozowy ma być dostarczony. Wzór zapotrzebowania stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia.
2.
Organy służby bezpieczeństwa publicznego sporządzają zapotrzebowanie w 2 egzemplarzach; jeden egzemplarz wysyłają do prezydium właściwej gminnej, miejskiej lub dzielnicowej rady narodowej celem wydania nakazu dostarczenia środka przewozowego, drugi egzemplarz zatrzymują w aktach. W aktach należy również zatrzymać odpis nakazu dostarczenia środka przewozowego, doręczony przez prezydium właściwej rady narodowej.
1.
W przypadkach klęsk żywiołowych oraz ze względu na interes bezpieczeństwa publicznego, gdy opóźnienie w uzyskaniu środka przewozowego grozi niebezpieczeństwem, każdy organ służby bezpieczeństwa publicznego jest uprawniony do zgłaszania zapotrzebowania na dostarczenie środka przewozowego, a jeżeli organy właściwe do wydania nakazu dostarczenia środka przewozowego nie są na miejscu obecne - do bezpośredniego zwrócenia się do sołtysa o spowodowanie dostarczenia środka przewozowego, a także do bezpośredniego zwrócenia się do posiadacza środka przewozowego z żądaniem natychmiastowego jego dostarczenia.
2.
W razie korzystania ze środka przewozowego w trybie określonym w ust. 1 korzystający ze środka przewozowego obowiązany jest w terminie trzech dni od daty uzyskania środka przewozowego zawiadomić o tym władzę lub organ uprawniony w myśl § 2 do zgłaszania zapotrzebowania, a w razie bezpośredniego zwrócenia się do sołtysa lub do posiadacza środka przewozowego - zawiadomić również prezydium właściwej gminnej, miejskiej lub dzielnicowej rady narodowej, doręczając równocześnie prezydium tej rady zapotrzebowanie na ten środek przewozowy.
Korzystający ze środka przewozowego obowiązany jest niezwłocznie po wykorzystaniu go zwolnić i wydać obsłudze (woźnicy, kierowcy) pisemne zaświadczenia, stwierdzające rodzaj użytego środka przewozowego, dokładny czas (dnie, godziny) korzystania z niego, a w odniesieniu do pojazdów mechanicznych - również ilość przebytych kilometrów.
Wynagrodzenie za dostarczone środki przewozowe oraz odszkodowanie w przypadkach uszkodzenia, zniszczenia lub utraty środka przewozowego następuje na zasadach i w trybie ustalonych w ustawie z dnia 19 lipca 1950 r.
Przepisy zarządzenia stosuje się również do wojsk wewnętrznych z tym, że organami uprawnionymi do zgłaszania zapotrzebowań na dostarczenie środków przewozowych są:
1)
dowódcy pułków i brygad w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz inne jednostki działające na podstawie ich pisemnego upoważnienia,
2)
dowódcy brygad i batalionów Wojsk Ochrony Pogranicza oraz inne jednostki działające na podstawie ich pisemnego upoważnienia,

a w przypadkach określonych w § 4 ust. 1 uprawnionym do zgłaszania zapotrzebowań na środki przewozowe jest każdy organ Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Wojsk Ochrony Pogranicza.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia,

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

...................................................................................

(nazwa organu służby bezpieczeństwa publicznego)

Data ....................

..........

Do Prezydium Gminnej, Miejskiej, Dzielnicowej Rady Narodowej

w ....................

Na podstawie art. 7 ustawy z dnia 18 lipca 1950 r. o dostarczaniu środków przewozowych na rzecz wojska i służby bezpieczeństwa publicznego w czasie pokoju (Dz. U. Nr 30, poz. 322) zgłaszam zapotrzebowanie na następujące środki przewozowe: .................... (wymienić rodzaj i ilość środków przewozowych)

Termin i miejsce dostarczenia środków przewozowych: ....................

Przypuszczalny czas korzystania ze środków przewozowych (ewent. ilość kilometrów): ....................

Do korzystania ze środków przewozowych uprawniony jest .................... (wymienić osoby)

....................

podpis

(miejsce pieczęci)