§ 5. - Określenie obowiązków organów wojskowych w zakresie zgłaszania wniosków o przyznanie zaopatrzenia inwalidzkiego inwalidom wojskowym i członkom ich rodzin.

Monitor Polski

M.P.1958.100.546

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1958 r.
§  5.
1.
Żołnierz zwolniony ze służby, ubiegający się o przyznanie zaopatrzenia inwalidzkiego, powinien zgłosić się do właściwego wojskowego komendanta rejonowego, który wyda mu niezbędne formularze: wniosku o zaopatrzenie inwalidzkie, kwestionariusza i zaświadczeń, poinformuje go, jakie dokumenty (§§ 7-9) powinien on dołączyć do wniosku i w razie potrzeby dopomoże mu w uzyskaniu tych dokumentów i w sporządzeniu wniosku.
2.
Ponadto wojskowy komendant rejonowy obowiązany jest wydać żołnierzowi:
1)
jeden egzemplarz orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej,
2)
zaświadczenie stwierdzające datę wcielenia żołnierza do jednostki wojskowej w celu odbycia czynnej służby wojskowej i datę zwolnienia go z tej służby,
3)
zaświadczenie stwierdzające, że żołnierz odbywał służbę wojskową w tych rodzajach wojsk (służb), w których służba stosownie do przepisów wydanych na podstawie art. 18 ust. 2 dekretu uzasadnia wymiar renty według stawek przewidzianych dla I kategorii zatrudnienia; zaświadczenie to wydaje się tylko żołnierzom, których niezdolność do służby wojskowej nie pozostaje w związku z tą służbą.
3.
Odbiór dokumentów wymienionych w ust. 2 żołnierz powinien potwierdzić na drugim egzemplarzu orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej, który pozostaje w wojskowej komendzie rejonowej.