§ 1. - Określenie kategorii pracowników resortu komunikacji uprawnionych do korzystania ze świadczeń kolejowej służby zdrowia oraz określenie zakresu i warunków udzielania tych świadczeń.

Monitor Polski

M.P.1968.13.82

Akt utracił moc
Wersja od: 21 listopada 1991 r.
§  1.
1.
Świadczenia z zakresu profilaktyki leczniczej i lecznictwa, udzielane za pośrednictwem organów kolejowej służby zdrowia, przysługują:
1)
pracownikom etatowym oraz pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, z wyjątkiem pracowników sezonowych, w następujących jednostkach resortu komunikacji:
a)
w Ministerstwie Komunikacji,
b)
w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe",
c)
w Zjednoczeniu Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego oraz w przedsiębiorstwach zgrupowanych w tym zjednoczeniu,
d)
w przedsiębiorstwie "Drukarnie Kolejowe",
e)
w przedsiębiorstwie "Zakłady Produkcji i Nasycania Podkładów Kolejowych",
f)
w przedsiębiorstwie "Zakłady Wytwórcze Urządzeń Sygnalizacyjnych"
g)
w szkołach kolejowych - zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin pracownikom pedagogicznym i administracyjnym oraz uczniom tych szkół,
h)
w Centralnym Biurze Studiów i Projektów Budownictwa Kolejowego,
2)
emerytom i rencistom pobierającym z kolei świadczenia emerytalne z tytułu własnej pracy, zwanym dalej rencistami,
3)
członkom rodzin osób wymienionych w pkt 1 i 2,
4)
członkom rodzin pozostałym po nieżyjących pracownikach i rencistach, pobierającym rentę rodzinną, z tym że sierotom przysługuje kolejowa opieka lekarska na warunkach określonych w ust. 2 pkt 3, jeżeli nie zachodzą okoliczności wymienione w ust. 5.
2.
Do członków rodziny uprawnionych do kolejowej opieki lekarskiej zalicza się:
1)
żony pracowników i rencistów wskazanych w ust. 1 pkt 1 i 2,
2)
trwale niezdolnego do zarobkowania męża pracownicy lub rencistki, pobierającej świadczenia z tytułu własnej pracy, jeżeli pozostaje on na wyłącznym utrzymaniu żony i jeżeli nie przysługuje mu pomoc lekarska z tytułu własnej pracy,
3)
dzieci własne, przysposobione, dzieci drugiego małżonka (pasierbów) i dzieci obce:
a)
w wieku do lat 16,
b)
w wieku ponad 16 lat, jeżeli są trwale niezdolne do zarobkowania i jeżeli niezdolność ta powstała przed ukończeniem 16 roku życia albo jeżeli niezdolność powstała w okresie uczęszczania do szkoły przed ukończeniem 24 roku życia (lit.c).
c)
w wieku ponad 16 lat, jeżeli kształcą się w szkołach, jednakże nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia.
3.
Za dzieci obce uważa się:
1)
wnuki i rodzeństwo wzięte przez pracownika lub rencistkę na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem przez nie pełnoletności,
2)
osoby małoletnie, nad którymi z mocy orzeczenia sądu opiekuńczego sprawuje opiekę pracownik lub rencista i które pozostają na wyłącznym utrzymaniu pracownika lub rencisty.
4.
Za sieroty uważa się dzieco własne, przysposobione i dzieci obce (ust.3) pozostałe po kolejowych pracownikach i rencistach, którzy w dniu śmierci utrzymywali te sieroty i w tym dniu posiadali warunki wymagane do pobierania świadczenia emerytalnego z tytułu własnej pracy.
5.
Dzieciom i sierotom nie przysługuje kolejowa opieka lekarska, jeżeli:
1)
zawarły związek małżeński lub
2)
pozostają w zatrudnieniu posiadającym cechy trwałości, z tytułu którego otrzymują wynagrodzenie, a ponadto w stosunku do sierot, jeżeli
3)
pobierają emeryturę lub rentę z powszechnego ubezpieczenia społecznego.
6.
Na równi z członkami rodziny traktuje się zgłoszone przez osoby wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2 nie więcej niż dwie osoby spośród członków rodziny, którym kolejowa opieka lekarska nie przysługuje na podstawie ust. 2, bądź w razie niezgłoszenia osób z rodziny - jedną osobę nie należącą do rodziny, jeżeli osoby te pozostają na całkowitym i wyłącznym utrzymaniu osób wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 2, prowadzą z nimi wspólne gospodarstwo domowe i nie posiadają prawa do pomocy lekarskiej z innego tytułu.