Określenie kategorii pracowników kontroli państwowej upoważnionych do wydawania postanowień oraz orzeczeń o odszkodowaniu.

Monitor Polski

M.P.1953.A-62.756

Akt utracił moc
Wersja od: 4 lipca 1953 r.

UCHWAŁA NR 468
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 czerwca 1953 r.
w sprawie określenia kategorii pracowników kontroli państwowej upoważnionych do wydawania postanowień oraz orzeczeń o odszkodowaniu.

Na podstawie art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 22 listopada 1952 r. o kontroli państwowej (Dz. U. Nr 47, poz. 316) uchwala się, co następuje:
Do wydawania postanowień na podstawie art. 20 pkt 3 ustawy z dnia 22 listopada 1952 r. o kontroli państwowej (Dz. U. Nr 47, poz. 316), zwanej w dalszym ciągu "ustawą", oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 1952 r. w sprawie postanowień, orzeczeń o odszkodowaniu, doraźnych zarządzeń i orzeczeń o karach dyscyplinarnych kontroli państwowej (Dz. U. Nr 52, poz. 342) upoważnieni są:
1)
Minister Kontroli Państwowej - w stosunku do wszystkich kierowników jednostek objętych zakresem działania kontroli państwowej (art. 3 ustawy), z tym że w stosunku do kierowników jednostek na stanowisku ministra lub podsekretarza stanu (wiceministra) wymagana jest każdorazowo zgoda Prezesa Rady Ministrów,
2)
podsekretarze stanu w Ministerstwie Kontroli Państwowej - w stosunku do kierowników jednostek organizacyjnych na stanowisku niższym od podsekretarza stanu, generalnego dyrektora i stanowisk równorzędnych,
3)
dyrektorzy zespołów Ministerstwa Kontroli Państwowej - w stosunku do kierowników jednostek organizacyjnych na stanowisku niższym od dyrektora departamentu i stanowisk równorzędnych.
Postanowienia, o których mowa w § 1, w stosunku do przewodniczących prezydiów wojewódzkich rad narodowych wydać może wyłącznie Minister Kontroli Państwowej lub podsekretarz stanu w Ministerstwie Kontroli Państwowej.
Do wydawania orzeczeń o odszkodowaniu na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy oraz powołanego w § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 1952 r. upoważnieni są:
1)
Minister Kontroli Państwowej - w stosunku do wszystkich pracowników jednostek objętych zakresem działania kontroli państwowej (art. 3 ustawy), z tym że w stosunku do kierowników jednostek na stanowisku ministra lub podsekretarza stanu (wiceministra) wymagana jest każdorazowo zgoda Prezesa Rady Ministrów,
2)
podsekretarze stanu w Ministerstwie Kontroli Państwowej - w stosunku do pracowników jednostek objętych zakresem działania kontroli państwowej, a zajmujących stanowisko niższe od podsekretarza stanu, generalnego dyrektora i stanowisk równorzędnych.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.