§ 9. - Określenie granic Słowińskiego Parku Narodowego i ograniczeń obowiązujących na jego terenie oraz zarządzanie Parkiem.

Monitor Polski

M.P.1966.66.317

Akt utracił moc
Wersja od: 1 grudnia 1966 r.
§  9.
1.
Na obszarze Parku określonym w § 2 ust. 1 zakazane jest:
1)
zanieczyszczanie terenu,
2)
polowanie, chwytanie, płoszenie, zabijanie dziko żyjących zwierząt,
3)
niszczenie i uszkadzanie drzew oraz niszczenie innych roślin,
4)
zanieczyszczanie wód,
5)
dokonywanie zmiany stosunków wodnych i budowa obiektów gospodarki wodnej bez uzgodnienia z dyrektorem Parku i bez uzyskania wymaganego prawem wodnym pozwolenia wodnoprawnego wydanego przez organ administracji wodnej właściwej rady narodowej w porozumieniu z właściwym do spraw ochrony przyrody organem prezydium wojewódzkiej rady narodowej,
6)
niszczenie gleby, uszkadzanie oraz wydobywania skał i minerałów,
7)
zakłócanie ciszy oraz wzniecanie ognia,
8)
wydobywanie torfu bez zgody dyrektora Parku,
9)
zmiana uprawy łąkowej na inny rodzaj uprawy bez zgody dyrektora Parku,
10)
przeprowadzanie na terenach nie stanowiących własności Państwa bez uzgodnienia z dyrektorem Parku prac melioracyjnych,
11)
pasanie zwierząt gospodarskich na terenach stanowiących własność Państwa,
12)
wznoszenie bez uzgodnienia z dyrektorem Parku wszelkich budowli wchodzących zarówno w zakres budownictwa indywidualnego, jak i budownictwa dla celów społecznych; w razie negatywnego stanowiska dyrektora Parku co do wznoszenia budynku mającego być własnością indywidualną zainteresowanemu przysługuje odwołanie do Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego; w razie niezgodności stanowisk dyrektora Parku i organów służby architektoniczno-budowlanej prezydium właściwej rady narodowej co do wznoszenia budynków dla celów społecznych - rozstrzyga Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych,
13)
budowa nowych urządzeń komunikacyjnych i innych urządzeń technicznych oraz urządzeń leczniczych, których istnienie mogłoby być sprzeczne z celami Parku,
14)
wznoszenie i prowadzenie zakładów przemysłowych,
15)
obozowanie poza miejscami wyznaczonymi przez dyrektora Parku,
16)
prowadzenie bez zgody dyrektora Parku zakładów handlowych lub handlu okrężnego,
17)
używanie pojazdów mechanicznych i konnych poza drogami wyznaczonymi przez dyrektora Parku za zgodą właściwego do spraw ochrony przyrody organu prezydium powiatowej rady narodowej; dyrektor Parku uwzględni potrzeby dojazdu do jezior, związane z gospodarką rybacką,
18)
umieszczanie bez zezwolenia dyrektora Parku tablic, napisów, ogłoszeń reklamowych i innych znaków,
19)
wszelkie działania mogące zniszczyć i zmienić w istotny sposób naturalny krajobraz lub jego poszczególne elementy, jak jeziora, formy ukształtowania ziemi itp.
2.
Ograniczenia wymienione w ust. 1 pkt 1, 3, 5, 6, 7 i 11 stosuje się z uwzględnieniem przepisu § 3 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 września 1966 r. w sprawie utworzenia Słowińskiego Parku Narodowego (Dz. U. Nr 42, poz. 254).
3.
Przepis ust. 1 pkt 12 nie zwalnia od obowiązku uzgodnienia lokalizacji inwestycji oraz uzyskania zatwierdzenia projektów budowli.
4.
Decyzje wymienione w ust. 1 pkt 8, 9, 15, 16 i 17 dyrektor Parku wydaje po zasięgnięciu opinii Rady Parku. Decyzje w sprawach wymienionych w ust. 1 pkt 5, 10 i 12 dyrektor Parku wydaje zgodnie z opinią Rady Parku.
5.
Przepis ust. 1 pkt 16 nie zwalnia od obowiązku uzyskania zezwolenia na wykonywanie czynności handlowych zgodnie z obowiązującymi przepisami.