Ogólny zakres badań statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego.

Monitor Polski

M.P.1962.49.238

Akt utracił moc
Wersja od: 19 czerwca 1962 r.

UCHWAŁA Nr 183
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 maja 1962 r.
w sprawie ogólnego zakresu badań statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego.

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o organizacji statystyki państwowej (Dz. U. Nr 10, poz. 47) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Główny Urząd Statystyczny prowadzi badania statystyczne w zakresie:
1)
wszystkich działów gospodarki narodowej, uwzględniając w szczególności zagadnienia:
a)
produkcji i usług,
b)
obrotu towarowego,
c)
cen,
d)
gospodarki komunalnej i mieszkaniowej,
e)
zatrudnienia, wykorzystania czasu pracy i wydajności pracy, płac, norm pracy, szkolenia wewnątrzzakładowego, bezpieczeństwa i higieny pracy,
f)
ludności, warunków bytu, a w zakresie działalności kulturalnej i socjalnej - oświaty, kultury, ochrony zdrowia i urządzeń socjalnych,
g)
środków trwałych,
h)
inwestycji i kapitalnych remontów,
i)
postępu technicznego i wynalazczości pracowniczej,
j)
gospodarki materiałowej,
k)
finansów przedsiębiorstw,
l)
działalności instytucji finansowych;
2)
budżetu Państwa;
3)
bilansów gospodarki narodowej.
Badania statystyczne, o których mowa w § 1, obejmują zarówno gospodarkę uspołecznioną (państwową, spółdzielczą, organizacji społecznych) w przekrojach organizacyjnych i gałęziowych, jak i gospodarkę nie uspołecznioną. W uzasadnionych przypadkach badania te powinny przewidywać w odpowiednich ujęciach również opracowania w przekroju terenowym w zakresie wykonania podstawowych zadań planów i rozwoju procesów gospodarczych.
1.
Instrukcje Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o organizacji statystyki państwowej, określają szczegółowy zakres sprawozdawczości statystycznej, jej odbiorców oraz sposób, tryb i terminy sporządzania i przesyłania sprawozdań statystycznych.
2.
Druk oraz nakład instrukcji i formularzy statystyczno-sprawozdawczych, stanowiących podstawę badań dotyczących zagadnień wymienionych w § 1 pkt 1 lit. a)-k) oraz pkt 3, należy do obowiązków Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczących zaś pozostałych zagadnień (§ 1 pkt 1 lit. l) oraz pkt 2) - do Ministerstwa Finansów.
Traci moc uchwała nr 196 Prezydium Rządu z dnia 22 marca 1952 r. w sprawie programu prac statystyczno-sprawozdawczych (Monitor Polski Nr A-28, poz. 410 z późniejszymi zmianami).
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.