Rozdział 3 - Zezwolenia na inne czynności wymagające zezwolenia dewizowego - Ogólne zezwolenie dewizowe.

Monitor Polski

M.P.1990.1.3

Akt utracił moc
Wersja od: 11 lutego 1991 r.

Rozdział  3

Zezwolenia na inne czynności wymagające zezwolenia dewizowego

§  25.
  30
1.
 Zezwala się podmiotom gospodarczym na udzielenie kredytu w obrocie dewizowym z zagranicą w związku z zawartą umową sprzedaży towarów (z wyłączeniem paliw i surowców) i usług, pod warunkiem że:
1)
wysokość udzielonego kredytu nie przekracza 500.000 dolarów USA lub ich równowartości w walucie obcej wymienialnej, a jego okres spłaty nie przekracza 360 dni od dnia udzielenia kredytu,
2)
oprocentowanie i inne warunki udzielonego kredytu nie będą korzystniejsze dla kredytobiorcy niż powszechnie stosowane w analogicznych przypadkach na międzynarodowym rynku finansowo-kredytowym,
3)
zostaną ustalone wystarczające zabezpieczenia spłaty i transfery do kraju należności z tytułu udzielonego kredytu.
2.
Podmioty gospodarcze udzielające kredytu są zobowiązane do przekazania Narodowemu Bankowi Polskiemu informacji o zawarciu umowy kredytowej oraz zmianach warunków tej umowy na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia, w terminie 14 dni od dnia zawarcia (zmiany warunków) umowy.
§  26. 31
1.
 Zezwala się podmiotom gospodarczym na zaciągnięcie kredytu w obrocie dewizowym z zagranicą w związku z zakupem towarów i usług, pod warunkiem że:
1)
wysokość zaciągniętego kredytu nie przekroczy 1.000.000 dolarów USA lub ich równowartości w walucie obcej wymienialnej, a termin jego spłaty nie przekroczy 3 lat od dnia zaciągnięcia kredytu,
2)
warunki zaciągniętego kredytu nie będą mniej korzystne dla kredytobiorcy niż powszechnie stosowane w analogicznych przypadkach na międzynarodowym rynku finansowo-kredytowym.
2.
Podmioty gospodarcze zaciągające kredyt są zobowiązane do przekazania Narodowemu Bankowi Polskiemu informacji o zawarciu umowy kredytowej oraz o zmianach warunków tej umowy, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do zarządzenia, w terminie 14 dni od dnia zawarcia (zmiany warunków) umowy, a także do składania miesięcznych informacji o przeprowadzonych transakcjach wykorzystania kredytu, spłatach kapitału i odsetek.
§  27. 32
1.
 Zezwala się osobom krajowym na dokonywanie w obrocie z zagranicą towarami i usługami płatności za granicę bez pośrednictwa banku dewizowego do wysokości 10.000 dolarów USA lub ich równowartości z jednego tytułu.
2.
Zezwala się osobom krajowym w obrocie z zagranicą towarami i usługami na pobieranie należności w walucie obcej bez pośrednictwa banku dewizowego do wysokości 10.000 dolarów USA lub ich równowartości z jednego tytułu.
3.
Zezwala się podmiotom gospodarczym na dokonywanie rozliczeń w obrocie z tymi samymi podmiotami zagranicznymi w formie wzajemnych potrąceń wierzytelności z wierzytelnościami drugiej strony, pod warunkiem, że wierzytelności te są wymagalne i nie przedawnione, a kwota potrącenia nie przekracza 50.000 dolarów USA lub ich równowartości w innej walucie obcej.
§  28.
Zezwala się osobom krajowym fizycznym, które miały miejsce zamieszkania za granicą i przybyły do kraju w celu zamieszkania, na pozostawienie za granicą wartości dewizowych stanowiących ich własność przed przybyciem do kraju.
§  29.
1. 33
 Zezwala się osobom zagranicznym prowadzącym sprzedaż artykułów konsumpcyjnych w środkach regularnej lądowej komunikacji międzynarodowej należących do państw, których waluta narodowa nie jest walutą wymienialną, na sprzedaż tych artykułów za walutę obcą tych państw w czasie przebiegu w kraju.
2.
 Zezwala się osobom zagranicznym obsługującym autobusy regularnej komunikacji państw, o których mowa w ust. 1, na sprzedaż biletów i miejscówek w tych autobusach w czasie ich przebiegu w kraju za walutę obcą tych państw.
3. 34
 Zezwala się osobom zagranicznym, o których mowa w ust. 1 i 2, a w przypadku osób prawnych - ich pracownikom, na wywóz do państw, których waluta narodowa nie jest walutą wymienialną, walut obcych oraz waluty polskiej uzyskanych ze sprzedaży, z zastrzeżeniem wzajemności.
§  30.
1. 35
 Zezwala się osobom krajowym na przekazanie na rachunek osób zagranicznych w kraju walut obcych z tytułów, z jakich zgodnie z prawem dewizowym dopuszczalne jest przekazanie i wywóz tych walut obcych na ich rzecz za granicę.
2.
 Zezwala się osobom zagranicznym na przekazanie w kraju z ich rachunków walutowych na rzecz osób krajowych walut obcych z tytułu sprzedaży za granicę przez osoby krajowe rzeczy ruchomych lub praw majątkowych, a także z tytułu usług świadczonych przez osoby krajowe w obrocie z zagranicą.
§  31. 36
1.
 Zezwala się osobom krajowym na kupno w bankach dewizowych walut wymienialnych w celach, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 2, w § 7 ust. 1 pkt 6-8, w § 16, w § 18, w § 19, w § 20, w § 21, w § 22, w § 23, w § 24 i w § 24a.
2.
Zezwala się podmiotom gospodarczym na kupno w bankach dewizowych walut wymienialnych oraz wystawionych w tej walucie czeków i czeków podróżniczych do wysokości 2.000 dolarów USA lub ich równowartości w celu ich wywozu za granicę na pokrycie wymagalnych zobowiązań w tych walutach wobec osób zagranicznych z tytułu zakupu od tych osób rzeczy ruchomych i praw majątkowych, z wyłączeniem udziałów i akcji w spółkach i innych przedsiębiorstwach z siedzibą za granicą, a także usług transportowych, spedycyjnych i ubezpieczeniowych.
3.
Zezwala się podmiotom gospodarczym na kupno w bankach dewizowych walut wymienialnych oraz wystawionych w tych walutach czeków i czeków podróżniczych do wysokości 2.000 dolarów USA lub ich równowartości w celu ich wywozu za granicę na pokrycie przyszłych zobowiązań w tych walutach wobec osób zagranicznych z tytułu zakupu od tych osób rzeczy ruchomych oraz usług transportowych, spedycyjnych i turystycznych.
4.
Sprzedaż wartości dewizowych przez bank dewizowy w przypadku, o którym mowa w ust. 3, następuje na podstawie oświadczenia uzasadniającego niemożność przedstawienia wymagalnego tytułu zapłaty osobom zagranicznym. Ponowna sprzedaż wartości dewizowych może nastąpić po przedstawieniu dokumentów stwierdzających spełnienie świadczenia na rzecz osób zagranicznych zgodnie z warunkami poprzedniej sprzedaży.
5.
Zezwala się podmiotom gospodarczym na kupno w bankach dewizowych walut wymienialnych w celu, o którym mowa w § 17a, na zasadach określonych w ust. 4.
6.
Waluta polska przeznaczona na kupno walut wymienialnych może pochodzić tylko z rachunku bankowego osoby krajowej dokonującej zakupu.
§  32.
Zezwala się podmiotom gospodarczym na wykup w bankach dewizowych walut wymienialnych na spłatę kredytów wynikających z umów kredytowych w walutach wymienialnych, zawartych do dnia 31 grudnia 1989 r.:
1)
u osób zagranicznych za zezwoleniem dewizowym,
2)
w polskich bankach dewizowych zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
§  33.
Zezwala się osobom krajowym na odstąpienie od obowiązku sprowadzenia znajdujących się za granicą wartości dewizowych uzyskanych z tytułu przychodów z posiadanej za granicą nieruchomości na cele związane z utrzymaniem tej nieruchomości.
§  34.
Zezwala się na odstąpienie od obowiązku sprowadzenia do kraju wartości dewizowych uzyskanych przez polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne i inne polskie przedstawicielstwa korzystające z immunitetów i przywilejów dyplomatycznych lub konsularnych.
§  35.
1.
Zezwala się osobom krajowym na pobieranie zapłaty w walucie polskiej za świadczone usługi przewozu osób, usługi spedycji, przewozu i ubezpieczenia przesyłek na trasach zagranicznych oraz za usługi portowe w portach morskich, a także za inne usługi świadczone za granicą na rzecz osób zagranicznych:
1)
podejmujących kwoty z rachunku bankowego, na który przyjmowana jest waluta polska pochodząca:
a)
ze sprzedaży nieruchomości, praw ustanowionych na nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, jak również z wywłaszczenia nieruchomości,
b)
z realizacji spadku, zapisu testamentowego lub dyspozycji na wypadek śmierci

- do wysokości nie wyższej niż wartość sprzedawanych rzeczy lub praw, ustalonej według cen rynkowych przez rzeczoznawcę uznanego przez bank,

c)
z realizacji praw autorskich oraz praw do projektów wynalazczych,
d)
z alimentów zasądzonych prawomocnym wyrokiem sądu polskiego lub ustalonych w ugodzie sądowej,
e)
z opłat konsularnych, dokonywanych na rzecz przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych,
f)
z dotychczasowych rachunków podlegających ograniczeniom dewizowym,
g)
z dochodów w walucie polskiej osób zagranicznych prowadzących w kraju działalność gospodarczą na podstawie ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz. U. z 1989 r. Nr 27, poz. 148 i Nr 74, poz. 442) oraz ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej z udziałem podmiotów zagranicznych (Dz. U. Nr 41, poz. 325 i z 1989 r. Nr 74, poz. 442),
2)
zaproszonych przez naczelne i centralne organy państwowe, banki dewizowe oraz naczelne organy organizacji politycznych i społecznych, których koszty pobytu w kraju pokrywa zapraszający,
3)
przybywających w wykonaniu umów i porozumień międzynarodowych, porozumień o współpracy z zagranicznymi szkołami wyższymi i na zaproszenie rektorów szkół wyższych w związku z ich zatrudnieniem w szkołach wyższych,
4) 37
 (skreślony).
2.
 Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie również, jeżeli waluta polska pochodzi z udokumentowanej wypłaty z rachunków w walucie polskiej szkół wyższych - na pokrycie zobowiązań nauczycieli akademickich, studentów, doktorantów oraz uczestników studiów podyplomowych, praktykantów i stażystów z tych szkół, jeżeli obowiązek pokrycia przez szkoły wyższe tych zobowiązań wynika z umów międzynarodowych lub obowiązujących przepisów.
§  35a. 38
 Zezwala się osobom krajowym na kupno w bankach dewizowych walut wymienialnych w celu przekazania na rachunki "A" części wynagrodzeń przysługujących krajowym osobom fizycznym stosownie do zasad określonych w odrębnych przepisach i porozumieniach międzynarodowych.
§  35b.
  39  Zezwala się osobom krajowym na przeniesienie własności wartości dewizowych nabytych w bankach dewizowych z tytułów i na rzecz osób zagranicznych, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 7 i 8.
§  36.
  40  (skreślony).
30 § 25 zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 14 stycznia 1991 r. (M.P.91.5.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 lutego 1991 r.
31 § 26 zmieniony przez § 1 pkt 18 zarządzenia z dnia 14 stycznia 1991 r. (M.P.91.5.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 lutego 1991 r.
32 § 27 zmieniony przez § 1 pkt 19 zarządzenia z dnia 14 stycznia 1991 r. (M.P.91.5.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 lutego 1991 r.
33 § 29 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 20 zarządzenia z dnia 14 stycznia 1991 r. (M.P.91.5.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 lutego 1991 r.
34 § 29 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 20 zarządzenia z dnia 14 stycznia 1991 r. (M.P.91.5.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 lutego 1991 r.
35 § 30 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 21 zarządzenia z dnia 14 stycznia 1991 r. (M.P.91.5.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 lutego 1991 r.
36 § 31 zmieniony przez § 1 pkt 22 zarządzenia z dnia 14 stycznia 1991 r. (M.P.91.5.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 lutego 1991 r.
37 § 35 ust. 1 pkt 4 skreślony przez § 1 pkt 23 zarządzenia z dnia 14 stycznia 1991 r. (M.P.91.5.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 lutego 1991 r.
38 § 35a dodany przez § 1 pkt 24 zarządzenia z dnia 14 stycznia 1991 r. (M.P.91.5.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 lutego 1991 r.
39 § 35b dodany przez § 1 pkt 24 zarządzenia z dnia 14 stycznia 1991 r. (M.P.91.5.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 lutego 1991 r.
40 § 36 skreślony przez § 1 pkt 25 zarządzenia z dnia 14 stycznia 1991 r. (M.P.91.5.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 lutego 1991 r.