Ogólne zasady otwierania i prowadzenia majątkowych rachunków odpisów dewizowych.

Monitor Polski

M.P.1986.35.275

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1986 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 30 grudnia 1986 r.
w sprawie ogólnych zasad otwierania i prowadzenia majątkowych rachunków odpisów dewizowych.

Na podstawie art. 18 ust. 1 oraz art. 19 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56 i z 1983 r. Nr 71, poz. 318) zarządza się, co następuje:
Ustala się ogólne zasady otwierania i prowadzenia przez banki dewizowe majątkowych rachunków odpisów dewizowych, zwanych dalej rachunkami "M", jednostek organizacyjnych określonych w uchwale nr 193 Rady Ministrów z dnia 8 grudnia 1986 r. w sprawie szczegółowych zasad tworzenia i wykorzystywania odpisów dewizowych od wpływów w walutach wymienialnych i w clearingu w II obszarze płatniczym (Monitor Polski Nr 35, poz. 266).
1.
Rachunek "M" prowadzi się w jednej walucie wymienialnej wybranej przez posiadacza rachunku spośród następujących walut wymienialnych:
1)
dolar amerykański,
2)
marka zachodnioniemiecka,
3)
frank francuski,
4)
frank szwajcarski,
5)
funt angielski,
6)
szyling austriacki.
2.
Środki z tytułu odpisów od wpływów z clearingu z II obszaru płatniczego są gromadzone na dodatkowym rachunku bankowym.
3.
W operacjach na rachunku "M", gdy ich przedmiotem jest kupno-sprzedaż waluty innej niż waluta rachunku "M", stosuje się kursy kupna-sprzedaży dla dewiz obowiązujące w dniu operacji.
1.
Rachunek "M" może być prowadzony jako bieżący lub terminowy. Środki na rachunku bieżącym nie podlegają oprocentowaniu.
2.
Rachunek terminowy może być otwarty w razie zadeklarowania kwoty nie mniejszej niż 5.000 dolarów amerykańskich lub jej równowartości w innej walucie wymienialnej. Środki na rachunku terminowym podlegają oprocentowaniu w stosunku rocznym w wysokości:
1)
3% - dla rachunków rocznych,
2)
4% - dla rachunków dwuletnich,
3)
5% - dla rachunków trzyletnich.
3.
Odsetki od środków na rachunku terminowym oblicza się w walucie rachunku i dopisuje z upływem zdeklarowanego terminu.
4.
Środki z rachunku terminowego mogą być na wniosek posiadacza rachunku przenoszone w dniu następnym po upływie zadeklarowanego terminu na bieżący rachunek "M" wraz z oprocentowaniem.
5.
Jeżeli w terminie określonym w ust. 4 nie zostanie złożony wniosek o przeniesienie środków z rachunku terminowego ani wydana inna dyspozycja, umowa rachunku terminowego ulega przedłużeniu na taki sam okres i na warunkach obowiązujących w dniu przedłużenia.
6.
W razie zadysponowania całością lub częścią wkładu na rachunku terminowym przed upływem zadeklarowanego okresu, oprocentowanie nie przysługuje.
1.
Uznanie rachunku "M" kwotą w walucie rachunku następuje po wykupieniu środków dewizowych za złote w kwocie obliczonej według kursu sprzedaży dla dewiz obowiązującego w dniu wykupu na podstawie pisemnego zawiadomienia jednostki handlu zagranicznego określającego wysokość należnego odpisu dewizowego.
2.
Wykup środków dewizowych może nastąpić w nieprzekraczalnym terminie 3 miesięcy od daty pisemnego zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1.
Banki dewizowe realizujące zlecenia płatnicze są zobowiązane do gospodarowania wpływami dewizowymi z eksportu w sposób zapewniający, terminową realizację zleceń finansowanych z rachunków "M". Środki przeznaczone na pokrycie wypłat z rachunków "M" nie mogą być użyte na realizację innych płatności.
1.
Rachunki odpisów dewizowych o charakterze ewidencyjnym zostają zamknięte z dniem 31 grudnia 1986 r. Salda tych rachunków, wykazane na 31 grudnia 1986 r., zostaną skorygowane o wartość zleceń odpisanych w 1986 r., lecz nie zrealizowanych, oraz o wartość środków na rachunkach terminowych i odsetek od lokat - obliczonych za okres do 31 grudnia 1986 r. Skorygowane salda rachunków będą stanowiły podstawę do określenia wartości certyfikatów upoważniających do wykupu środków dewizowych w latach 1987-1995.
2.
Rachunki odpisów dewizowych o charakterze majątkowym, otwarte przed wejściem w życie zarządzenia, prowadzone są przez banki dewizowe jako rachunki "M". Wysokość oprocentowania wkładów terminowych określona w § 3 ust. 2 ma zastosowanie do tych rachunków po upływie zadeklarowanego terminu. Rachunki majątkowe z wkładem terminowym 6-miesięcznym i 5-letnim, otwarte przed wejściem w życie zarządzenia, podlegają po upływie zadeklarowanego terminu wypowiedzeniu.
Traci moc zarządzenie Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 29 listopada 1982 r. w sprawie oprocentowania lokat terminowych odpisów dewizowych jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 29, poz. 257).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1987 r.