Ogólne warunki umów sprzedaży i umów dostawy pieczywa i wyrobów ciastkarskich między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1976.19.86

Akt utracił moc
Wersja od: 30 kwietnia 1976 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 22 kwietnia 1976 r.
w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży i umów dostawy pieczywa i wyrobów ciastkarskich między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 384 § 1 Kodeksu cywilnego oraz § 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) i ust. 2 uchwały nr 193 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1973 r. w sprawie upoważnienia naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków i wzorów umów (Monitor Polski Nr 36, poz. 219) zarządza się, co następuje:
Ustala się ogólne warunki umów sprzedaży i umów dostawy pieczywa i wyrobów ciastkarskich między jednostkami gospodarki uspołecznionej, stanowiące załącznik do zarządzenia.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o towarze, rozumie się przez to pieczywo świeże żytnie, pszenne, żytnio-pszenne, pszenno-żytnie, chrupkie, wyroby ciastkarskie oraz bułkę tartą.
W sprawach nie uregulowanych zarządzeniem do umów sprzedaży i umów dostawy pieczywa i wyrobów ciastkarskich stosuje się przepisy uchwały nr 192 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1973 r. w sprawie umów sprzedaży oraz umów dostawy między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1973 r. Nr 36, poz. 218 i z 1974 r. Nr 9, poz. 65).
1.
Do umów zawartych przed dniem wejścia w życie zarządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Przepisy zarządzenia stosuje się jednak do umów zawartych przed dniem jego wejścia w życie, jeżeli chodzi o skutki prawne zdarzeń, które nastąpiły po dniu jego wejścia w życie.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 7 kwietnia 1967 r. w sprawie ogólnych warunków umów dostawy pieczywa i wyrobów ciastkarskich (Monitor Polski z 1967 r. Nr 22, poz. 102, z 1970 r. Nr 8, poz. 75 i z 1973 r. Nr 41, poz. 247).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 1976 r.

ZAŁĄCZNIK

OGÓLNE WARUNKI UMÓW SPRZEDAŻY I UMÓW DOSTAWY PIECZYWA I WYROBÓW CIASTKARSKICH MIĘDZY JEDNOSTKAMI GOSPODARKI USPOŁECZNIONEJ

Rozdział  1

Zawieranie umów i składanie dyspozycji.

§  1.
Umowy powinny być zawierane w zasadzie na okresy nie krótsze niż kwartał.
§  2.
Nie należy odmawiać przyjęcia zamówienia tylko z tego powodu, że żądany termin dostarczenia towaru jest zbyt krótki, jeżeli w zamówieniu zażądano wykonania dostawy po upływie 15 dni od jego doręczenia.
§  3.
Jeżeli w umowie zastrzeżono, że rozmiar świadczeń częściowych, termin ich spełnienia, miejsce i sposób dostarczenia towaru oraz jego asortyment określone zostaną przez kupującego w czasie późniejszym, kupujący jest obowiązany złożyć sprzedawcy dyspozycje w tym zakresie nie później niż na 24 godziny, a jeżeli chodzi o dostawy w dni przedświąteczne - nie później niż na 48 godzin przed żądanym terminem dostarczenia towaru.
§  4.
Jeżeli towar jest dostarczany dwa lub kilka razy dziennie, kupujący może przy przyjmowaniu pierwszej partii towaru zmienić ilość chleba pszenno-żytniego i żytnio-pszennego przewidzianą do dostarczenia w złożonych poprzednio dyspozycjach.
§  5.
1.
W wyjątkowych wypadkach, gdy sprzedaż lub zużycie pieczywa świeżego przekroczyły ilości objęte codziennymi dyspozycjami, sprzedawca jest obowiązany przyjąć dyspozycję telefoniczną, zgłoszoną na 3 godziny przed żądanym terminem dostarczenia pieczywa, z tym że może on wówczas dostarczać pieczywo w asortymentach, którymi będzie dysponował w chwili wykonania tej dyspozycji.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy sprzedawców zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska".

Rozdział  2

Wykonywanie umów.

§  6.
1.
Sprzedawca jest obowiązany dostarczać towar własnym staraniem i na własny koszt do punktów sprzedaży detalicznej i zakładów gastronomicznych oraz innym jednostkom, w których prowadzone jest żywienie zbiorowe (konsumentom zbiorowym), a jeżeli chodzi o pieczywo chrupkie - również do magazynów hurtowych.
2.
Jeżeli w umowie zastrzeżono, że kupujący będzie odbierał towar z magazynu sprzedawcy, kupującemu przysługuje zwrot kosztów transportu samochodowego.
3.
W wypadkach wymienionych w ust. 1 sprzedawca jest obowiązany dostarczać towar do wskazanych przez kupującego punktów odbioru towaru.
§  7.
1.
Sprzedawca jest obowiązany dostarczać towar we własnych opakowaniach, odpowiadających właściwościom towaru, a mianowicie:
1)
wyroby ciastkarskie nietrwałe - na tacach i blachach,
2)
pieczywo świeże - w pojemnikach drucianych lub z tworzyw sztucznych albo w skrzyniach i koszach, przeznaczonych wyłącznie do przewozu pieczywa.
2.
Pozostałe wyroby ciastkarskie i pieczywo chrupkie są dostarczane w skrzyniach lub pudłach tekturowych; opakowania te są opakowaniami sprzedawanymi (fakturowanymi).
§  8.
Dowód wydania towaru powinien oprócz ilości i rodzaju towaru oraz cen jednostkowych określać wartość dostarczonej partii towaru.
§  9.
Jeżeli strony nie umówią się inaczej, kupujący jest obowiązany wydać sprzedawcy opakowania, w których dostarczone zostało pieczywo i wyroby ciastkarskie nietrwałe, w miarę możliwości niezwłocznie po przyjęciu towaru, a pozostałe opakowania niezwłocznie po ich opróżnieniu.
§  10.
Sprzedawca jest obowiązany odebrać przygotowane przez kupującego opakowania nie później niż przy dostarczeniu następnej partii towaru.
§  11.
1.
Pieczywo nie nadające się do sprzedaży, z wyjątkiem pieczywa półcukierniczego i wyrobów ciastkarskich oraz pieczywa opakowanego, kupujący powinien postawić do dyspozycji sprzedawcy, który jest obowiązany je odkupić.
2.
Sprzedawca jest obowiązany odebrać pieczywo, o którym mowa w ust. 1, w ciągu 72 godzin po postawieniu go do jego dyspozycji.
3.
Sprzedawca nie jest obowiązany do odkupienia nie sprzedanego pieczywa w uszkodzonym opakowaniu jednostkowym, spleśniałego, stęchłego, połamanego, uszkodzonego lub zabrudzonego.

Rozdział  3

Rękojmia sprzedawcy za wady fizyczne towaru.

§  12.
Kupujący może odmówić przyjęcia pieczywa po upływie następujących terminów, liczonych od chwili zakończenia procesu produkcji pieczywa:
1)
pszennego o wadze do 200 g po upływie 20 godzin,
2)
bułek paryskich i chleba pszennego po upływie 30 godzin,
3)
chleba mazowieckiego, praskiego, sandomierskiego, zakopiańskiego, pszenno-żytniego i żytnio-pszennego po upływie 36 godzin,
4)
chleba "graham" i razowego pszennego, mlecznego i pytlowego po upływie 48 godzin,
5)
chleba sitkowego, litewskiego i razowego żytniego po upływie 72 godzin.
§  13.
1.
Kupujący jest obowiązany przy odbiorze towaru sprawdzić jego ilość i stan opakowań oraz zbadać jakość towaru organoleptycznie. Badanie pod względem jakościowym towaru dostarczanego do punktu odbioru kupującego może nastąpić przez przedstawiciela kupującego w magazynie sprzedawcy i z udziałem przedstawiciela sprzedawcy - przed załadowaniem towaru na środek transportowy.
2.
Jeżeli towar został dostarczony w zaplombowanych pojemnikach, kupujący jest obowiązany dokonać czynności, o których mowa w ust. 1, niezwłocznie po otwarciu pojemników.
3.
Sprzedawca jest obowiązany uwzględniać zgłaszane przez kupującego reklamacje ilościowe bułek, które przyjął bez przeliczenia, może jednak żądać od kupującego przeliczenia ich w obecności swego przedstawiciela.
§  14.
1.
Jeżeli w wyniku badania organoleptycznego kupujący stwierdził wady towaru, jest on obowiązany zawiadomić o tym niezwłocznie sprzedawcę telefonicznie lub telegraficznie, a jeżeli wada została ujawniona w obecności przedstawiciela sprzedawcy - przez zamieszczenie odpowiedniej adnotacji na dowodzie wydania towaru.
2.
Reklamację należy potwierdzić na piśmie nie później niż następnego dnia po zbadaniu towaru.
3.
Jeżeli sprzedawca zamierza dokonać oględzin reklamowanego towaru, jest on obowiązany uczynić to niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin od otrzymania zawiadomienia o wykryciu wad.
§  15.
1.
Jeżeli sprzedawca, zawiadomiony o wadach towaru stwierdzonych na podstawie badań organoleptycznych, nie dokona oględzin towaru w terminie określonym w § 14 ust. 3, uważa się, że uznał reklamację kupującego.
2.
Jeżeli sprzedawca nie uznał reklamacji wad stwierdzonych organoleptycznie, kupujący powinien zażądać przeprowadzenia ekspertyzy przez organ Państwowej Inspekcji Handlowej.
3.
Jeżeli badania organoleptyczne dostarczonego towaru nasuwają uzasadnione przypuszczenie, że towar ma wady możliwe do ustalenia jedynie metodą laboratoryjną, kupujący równocześnie z zawiadomieniem o wadzie towaru powinien zlecić badanie jakości laboratorium Państwowej Inspekcji Handlowej lub innemu laboratorium uprawnionemu do przeprowadzania takich badań.
4.
Wyniki ekspertyz (ust. 2) oraz badań laboratoryjnych (ust. 3) wiążą strony.
5.
Badanie towaru pod względem jakościowym u sprzedawcy nie zwalnia go od odpowiedzialności za wady wykryte po dokonaniu badania.
§  16.
W razie uznania reklamacji lub stwierdzenia wad towaru orzeczeniem właściwego organu wydanym na podstawie badań laboratoryjnych sprzedawca jest obowiązany zabrać nie przyjęty towar nie później niż przy najbliższej dostawie.
§  17.
Kupującemu nie przysługują uprawnienia z tytułu rękojmi za wady towaru, stwierdzone po upływie okresu, w którym - zgodnie z normą - towar zachowuje przydatność do spożycia.

Rozdział  4

Kary umowne.

§  18.
1.
Sprzedawca jest obowiązany zapłacić kupującemu karę umowną w wysokości:
1)
10% wartości towaru za każdy pełny 1% wilgotności pieczywa ponad normę,
2)
10% wartości towaru za każdy poniżej normy pełny 1% tłuszczu lub cukru oraz innych dodatków przewidzianych w normach lub recepturach,
3)
10% wartości pieczywa za każdy pełny 1% niedowagi pieczywa ponad dopuszczalne w normie odchylenia,
4)
100 zł w razie opóźnienia w dostarczeniu pieczywa ponad godzinę w stosunku do terminu określonego w umowie - w odniesieniu do każdego punktu odbioru.
2.
Kupujący jest obowiązany zapłacić sprzedawcy karę umowną w wysokości:
1)
100 zł w razie złożenia dyspozycji i nieodebrania towaru z powodu zamknięcia punktu odbioru w chwili dostawy dokonanej w umówionym czasie,
2)
50 zł, jeżeli kupujący nie wpisze w dowodzie dostawy godziny dostarczenia towaru.
§  19.
Sprzedawca jest zwolniony od obowiązku zapłaty kary umownej za dostarczenie towaru z wadami w odniesieniu do pieczywa o wadze jednostkowej 400 g i większej z wadami polegającymi na zdeformowaniu, zgnieceniu, pękaniu skórki, spaleniu, mechanicznym uszkodzeniu lub odstawaniu skórki od miękisza bądź niewłaściwym oznaczeniu, jeżeli ilość wysortowana przez sprzedawcę z partii dostarczonego pieczywa nie przekracza 3% w stosunku do całej partii lub 5% w stosunku do próbki pobranej zgodnie z obowiązującą normą, a sprzedawca wymieni niezwłocznie wadliwe pieczywo na wolne od wad.