Ogólne warunki umów komisu i umów agencyjnych związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1971.14.106

Akt utracił moc
Wersja od: 11 marca 1971 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 23 lutego 1971 r.
w sprawie ogólnych warunków umów komisu i umów agencyjnych związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 384 § 1 Kodeksu cywilnego i § 1 ust. 1 pkt 1 uchwały nr 97 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1965 r. w sprawie upoważnienia naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków dla określonych kategorii umów (Monitor Polski z 1965 r. Nr 23, poz. 109 i z 1969 r. Nr 36, poz. 270) zarządza się, co następuje:
Ustala się ogólne warunki umów komisu i umów agencyjnych związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej w brzmieniu podanym w załączniku, zwane dalej "Ogólnymi warunkami umów komisu".
Ogólne warunki umów, o których mowa w § 1, stosuje się, do umów:
1)
komisu pomiędzy przedsiębiorstwem handlu zagranicznego - zwanym dalej komisantem, a inną jednostką gospodarki uspołecznionej - zwaną dalej komitentem, w których komisant zobowiązuje się do sprzedaży lub zakupu towaru za granicą,
2)
agencyjnych, w których przedsiębiorstwo handlu zagranicznego zobowiązuje się do pośredniczenia przy zawieraniu z zagranicznym kontrahentem umowy sprzedaży na rzecz jednostki gospodarki uspołecznionej albo do zawarcia takiej umowy w imieniu tej jednostki.
Jednostki gospodarki uspołecznionej w umowach komisu i umowach agencyjnych mogą ustalać wzajemne prawa i obowiązki odmiennie niż to zostało przewidziane w Ogólnych warunkach umów komisu, chyba że z przepisu ustawy lub z treści Ogólnych warunków umów komisu wynika, że określone w nich prawa i obowiązki są wiążące dla stron.
1. 
Przedsiębiorstwo handlu zagranicznego może zawrzeć umowę komisu lub umowę agencyjną z jednostką gospodarki uspołecznionej, jeżeli uprawnione zostało zgodnie z odrębnymi przepisami do zawierania umów tego rodzaju.
2. 
Umowa agencyjna, w której przedsiębiorstwo handlu zagranicznego zobowiązuje się do pośredniczenia przy zawieraniu z kontrahentem zagranicznym umowy sprzedaży, może być zawarta z jednostką gospodarki uspołecznionej, która na podstawie odrębnych przepisów otrzymała zezwolenie na zawieranie umów z tymi kontrahentami.
Jednostka gospodarki uspołecznionej obowiązana jest do zawarcia umowy komisu lub umowy agencyjnej, jeżeli obowiązek taki wynika z uzgodnienia dostaw, o którym mowa w zarządzeniu Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 19 października 1959 r. w sprawie uzgodnień dostaw i ogólnych warunków dostaw związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 92, poz. 494), albo z decyzji jej jednostki nadrzędnej.
Jednostki gospodarki uspołecznionej zawierają umowy komisu i umowy agencyjne na dokonywanie transakcji jednorazowych lub stałych w okresach kwartalnych, rocznych i wieloletnich.
W sprawach nie uregulowanych w Ogólnych warunkach umów komisu stosuje się odpowiednio przepisy ogólnych warunków umów sprzedaży towarów przeznaczonych na eksport oraz ogólne warunki umów sprzedaży towarów pochodzących z importu, stanowiące załącznik do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 13 lutego 1967 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 12, poz. 64 i z 1970 r. Nr 29, poz. 242).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

OGÓLNE WARUNKI UMÓW KOMISU I UMÓW AGENCYJNYCH ZWIĄZANYCH Z OBROTEM Z ZAGRANICĄ

Rozdział  1.

Ogólne warunki umów komisu w eksporcie.

§  1. 
1. 
Zobowiązanie komisanta do sprzedaży towaru za granicą na zlecenie komitenta powstaje z chwilą zawarcia umowy.
2. 
Zakres wzajemnych praw i obowiązków komisanta i komitenta ustala zawarta między nimi umowa. Umowa ta powinna w szczególności określać przedmiot sprzedaży, cenę i wysokość wynagrodzenia komisanta.
3. 
W razie nie ustalenia w umowie terminu wydania towaru przyjmuje się, że towar wydany zostanie w terminie wskazanym przez komisanta.
4. 
Jeżeli kierunek eksportu (grupa krajów lub kraj) nie wynika z odrębnych przepisów lub z umowy, oznaczenie kierunku eksportu należy do komisanta.
§  2. 
Cenę towaru określa się według obowiązujących przepisów. Jeżeli strony uprawnione są do uzgadniania wysokości ceny, określona w umowie cena jest ceną minimalną.
§  3. 
1. 
Wynagrodzenie komisanta może być ustalone w formie:
1)
prowizji w wysokości nie przekraczającej maksymalnych stawek przewidzianych w przepisach odrębnych,
2)
udziału w dodatkowo uzyskanej korzyści na danej transakcji (np. na skutek sprzedaży powyżej określonej w umowie ceny minimalnej, udziału w zysku operacyjnym komitenta na transakcji eksportowej).
2. 
W razie braku odmiennych postanowień umowy komisantowi przysługuje prowizja w wysokości maksymalnych stawek.
§  4. 
1. 
Komisant powinien wykazać szczególną staranność przy wyborze kontrahenta zagranicznego.
2. 
Przy zawarciu umowy z zagranicznym kontrahentem oraz przy jej wykonywaniu komisant powinien mieć na względzie nie tylko prawa i obowiązki stron umowy komisu, ale także osiągnięcie możliwie największych korzyści dla gospodarki narodowej.
3. 
Strony zobowiązane są do współdziałania przez informowanie się o okolicznościach, które mogą mieć wpływ na wyniki zawartej transakcji, jak również na kształtowanie się dalszych wzajemnych stosunków w zakresie obrotu z zagranicą.
4. 
Komisant obowiązany jest do sprzedaży towarów na rynkach zagranicznych na warunkach najkorzystniejszych dla komitenta, a w szczególności do uzyskania maksymalnie korzystnych cen, jak również warunków i terminów płatności.
5. 
Wynikające z umowy z zagranicznym kontrahentem uprawnienia komisanta, zwłaszcza odnoszące się do terminu zapłaty ceny, powinny być przez niego bez zwłoki realizowane.
6. 
W razie gdy postanowienia kontraktu zagranicznego przewidują szerszą odpowiedzialność komisanta w stosunku do kontrahenta zagranicznego od odpowiedzialności sprzedawcy towaru przewidzianej w obrocie krajowym, postanowienia te wiążą komitenta, jeżeli wyraził na to zgodę w umowie.
7. 
Komisantowi przysługuje zwrot prowizji agentów zagranicznych, jeżeli komitent wyraził zgodę na takie pośrednictwo.
§  5. 
Komisant obowiązany jest bezzwłocznie zawiadomić komitenta o zgłoszeniu przez zagranicznego kontrahenta zarzutów co do nienależytego wykonania umowy i współdziałać z nim przy ustosunkowaniu się do treści zarzutów. Gdy jednak interes komitenta tego wymaga, komisant zobowiązany jest działać samodzielnie z zachowaniem należytej staranności.
§  6. 
Komisant obowiązany jest przekazać komitentowi w terminie i na zasadach ustalonych odrębnymi przepisami cenę towaru otrzymaną od kontrahenta zagranicznego, a w każdym razie cenę nie niższą niż określona w umowie.
§  7. 
1. 
Komisant nabywa prawo do wynagrodzenia z chwilą przekazania komitentowi ceny towaru otrzymanej od kontrahenta zagranicznego.
2. 
W razie gdy cena przekazywana jest w częściach, komisant nabywa prawo do części wynagrodzenia proporcjonalnej do przekazywanej ceny.
3. 
Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, z przekazywanej komitentowi ceny komisant może potrącić przysługujące mu wynagrodzenie i prowizje agentów zagranicznych.
§  8. 
1. 
Strony mogą w umowie zastrzec, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania umowy nastąpi przez zapłatę kary umownej.
2. 
Jeżeli strony miały obowiązek zawarcia umowy, powinny one w umowie tej ustalić stawki kar za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy; mają one również obowiązek dochodzenia zapłaty tych kar. Jeżeli jednak w umowie komisu strony nie ustaliły wysokości stawek kar, są one obowiązane do zapłaty i dochodzenia kar w wysokości przewidzianej w ogólnych warunkach umów sprzedaży towarów przeznaczonych na eksport.

Rozdział  2.

Ogólne warunki umów komisu w imporcie.

§  9. 
Jeżeli przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej do zobowiązania komisanta do zakupu towaru za granicą na rachunek komitenta stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 1.
§  10. 
Cenę towaru ustala się według obowiązujących przepisów. Jeżeli przepisy nie stanowią inaczej, ustalona w umowie cena jest ceną maksymalną.
§  11. 
W razie braku odmiennego postanowienia umowy komisant odpowiada za wady zakupionego towaru w zakresie ustalonym w kontrakcie zagranicznym.
§  12. 
Komisant obowiązany jest podać do wiadomości komitenta postanowienia kontraktu zagranicznego, których wykonanie warunkuje dochodzenie przez komisanta roszczeń do zagranicznego kontrahenta.

Rozdział  3.

Ogólne warunki umów agencyjnych.

§  13. 
Do umów agencyjnych stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 1.
§  14. 
Jeżeli przepisy szczególne nie określają wysokości prowizji należnej przedsiębiorstwu handlu zagranicznego za wykonanie czynności agenta, strony ustalają wysokość prowizji w umowie.