Ogłoszenie statutu stowarzyszenia wyższej użyteczności "Robotnicze Towarzystwo Przyjaciół Dzieci".

Monitor Polski

M.P.1946.148.297

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1946 r.

OBWIESZCZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 17 października 1946 r.
w sprawie ogłoszenia statutu stowarzyszenia wyższej użyteczności "Robotnicze Towarzystwo Przyjaciół Dzieci."

Na podstawie § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 sierpnia 1946 r. o uznaniu "Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci" za stowarzyszenie wyższej użyteczności (Dz. U. R. P. Nr 47, poz. 268), ogłaszam w załączniku do obwieszczenia niniejszego statut stowarzyszenia wyższej użyteczności "Robotnicze Towarzystwo Przyjaciół Dzieci".

ZAŁĄCZNIK 

STATUT

"Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci"

I.

Nazwa, siedziba i teren działania.

§ 1.
Stowarzyszenie nosi nazwę "Robotnicze Towarzystwo Przyjaciół Dzieci" i w dalszych paragrafach niniejszego statutu będzie zwane w skrócie "Towarzystwem".
§  2.
Terenem działalności Towarzystwa jest Rzeczpospolita Polska.
§  3.
Siedzibą władz naczelnych Towarzystwa jest Warszawa.

II.

Charakter Towarzystwa, cele i środki działania.

§  4.
Towarzystwo jest uznane za stowarzyszenie wyższej użyteczności.
§  5.
Celem Towarzystwa jest opieka materialna i moralna nad matką i dzieckiem, a przede wszystkim nad dzieckiem pozbawionym rodziców. Wychowywanie dzieci i młodzieży, zgodnie z dążeniami świata pracy i w duchu ideałów braterstwa narodów. Pomoc młodzieży w odnajdywaniu właściwego kierunku kształcenia się. Współpraca z rodziną i wychowawcami w wychowywaniu dzieci oraz szukanie najskuteczniejszych sposobów wychowania i nauczania.
§  6.
W szczególności Towarzystwo będzie organizowało i prowadziło:

1. zakłady opiekuńcze i wychowawcze dla dzieci pozbawionych rodziny,

2. poradnie higieniczno-lekarskie i wychowawcze dla matek, niemowląt, dzieci i młodzieży,

3. prewentoria i sanatoria dla dzieci słabych, zagrożonych chorobą i chorych,

4. żłobki, przedszkola, dziecińce i ogródki jordanowskie,

5. półkolonie i kolonie wypoczynkowe oraz akcję dożywiania,

6. szkoły ogólnokształcące i zawodowe, świetlice, koła samokształcące i biblioteki,

7. imprezy artystyczne, teatrzyki przeznaczone dla dzieci i t. p.,

8. wydawnictwa dziecięce oraz wydawnictwa popularne i naukowe, traktujące o wychowaniu i nauczaniu,

9. koła turystyczne, kluby sportowe dla dzieci oraz poradnie wychowania fizycznego,

10. będzie podejmowało wszelką inną działalność i inicjatywę zmierzającą do realizacji celów Towarzystwa.

§  7.
Towarzystwo ma osobowość prawną.
§  8.
Towarzystwo może przyjmować zapisy i darowizny oraz nabywać majątek ruchomy i nieruchomy bez ograniczeń i bez potrzeby uzyskiwania zezwoleń przewidzianych w przepisach specjalnych, regulujących sprawy zapisów i darowizn oraz nabywania majątków przez osoby fizyczne i prawne.
§  9.
Towarzystwo używa pieczęci okrągłej z napisem: "Robotnicze Towarzystwo Przyjaciół Dzieci".

III.

Członkowie.

§  10.
Członkiem Towarzystwa może być każda osoba fizyczna lub prawna, która złożyła odpowiednią deklarację przystąpienia, wpłaciła wpisowe i została przyjęta przez Zarząd Oddziału.
§  11.
Każdy członek obowiązany jest:
a)
regularnie płacić zadeklarowane składki,
b)
uczęszczać na zebrania członków oraz współdziałać w realizacji zamierzeń Towarzystwa.
§  12.
Członek ma prawo do:
a)
uczestniczenia w ogólnych zebraniach swego Oddziału, zabierania głosu i stawiania wniosków, biernego i czynnego prawa wyborczego,
b)
korzystania ze świadczeń i urządzeń Towarzystwa, zgodnie z obowiązującymi regulaminami.
§  13.
Członkostwo gaśnie przez:
a)
śmierć członka lub likwidację Towarzystwa,
b)
dobrowolne wystąpienie, zgłoszone Zarządowi Oddziału na piśmie,
c)
skreślenie przez Zarząd Oddziału na skutek zalegania w opłacie składek przez 3 miesiące,
d)
wydalenie na skutek niepodporządkowania się prawomocnie podjętym uchwałom władz, działania na szkodę Towarzystwa, lub na skutek popełnienia czynu nieetycznego.

Wydalenie członka z przyczyn przytoczonych powyżej następuje na mocy uchwały podjętej przez Zarząd Oddziału na zebraniu, większością 3/4 obecnych.

Wydalonemu członkowi służy odwołanie od decyzji Zarządu do najbliższego Walnego Zebrania Oddziału, które decyduje zwykłą większością głosów.

IV.

Władze Towarzystwa.

§  14.
Władzami Towarzystwa są:
1.
Walne Zgromadzenie Delegatów,
2.
Zarząd Główny,
3.
Główna Komisji Rewizyjna.

Walne Zgromadzenie Delegatów.

§  15.
Najwyższą władzą Towarzystwa jest Walne Zgromadzenie Delegatów Oddziałów, które winno się odbywać w drugim kwartale każdego roku.
§  16.
Do kompetencji Walnego Zgromadzenia Delegatów należy:
a)
przyjęcie i zatwierdzenie sprawozdania ogólnego i finansowego Zarządu Głównego z działalności Towarzystwa za rok ubiegły,
b)
zatwierdzenie planu działalności i budżetu Towarzystwa na rok następny,
c)
wybór Zarządu Głównego i Głównej Komisji Rewizyjnej,
d)
podejmowanie uchwał o zmianie statutu lub rozwiązanie Towarzystwa,
e)
wszystkie inne sprawy postawione przez Zarząd Główny lub Zarządy Oddziałów, gdy wnioski tych ostatnich wpłynęły do Zarządu na piśmie przynajmniej na miesiąc przed terminem Walnego Zgromadzenia Delegatów,
f)
rozstrzyganie spraw kupna, sprzedaży, wydzierżawiania i stawiania w zastaw nieruchomości,
g)
rozstrzyganie odwołań Zarządu Oddziału od decyzji Zarządu Głównego.
§  17.
W Walnych Zgromadzeniach uczestniczą delegaci Oddziałów Towarzystwa, wybierani na Ogólnych Zebraniach Oddziałów. Poszczególne Oddziały delegują po jednym delegacie na każdą rozpoczętą pięćsetkę członków. Każdy delegat posiada jeden glos. Ponadto w Walnym Zgromadzeniu Delegatów uczestniczą członkowie Zarządu Głównego i Głównej Komisji Rewizyjnej. Zarząd Główny ma prawo zapraszać na Walne Zgromadzenie Delegatów przedstawicieli Związków Zawodowych i instytucji współpracujących z Towarzystwem, z prawem głosu doradczego.
§  18.
Oprócz tych Walnych Zgromadzeń, Zarząd Główny może zwoływać Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Delegatów dla omówienia spraw specjalnych. Zarząd Główny obowiązany jest zwołać Nadzwyczajne Zgromadzenie Delegatów na żądanie władzy nadzorczej, Komisji Rewizyjnej lub na wniosek podpisany przez Zarządy conajmniej jednej dziesiątej ogólnej liczby Oddziałów. Zjazd taki winien się odbyć najpóźniej w dwa miesiące od daty wpłynięcia żądania. Przedmiotem obrad takiego Zgromadzenia winny być sprawy wysunięte przez inicjatorów Zgromadzenia.
§  19.
Zawiadomienia wraz z porządkiem obrad winny być wysyłane pisemnie do Zarządów Oddziałów przynajmniej na miesiąc przed terminem Zgromadzenia. W ten sposób zwołane Walne Zgromadzenie jest ważne bez względu na ilość obecnych Delegatów.
§  20.
Zgromadzeniu przewodniczy Przewodniczący powołany przez uczestników Zgromadzenia. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów, za wyjątkiem spraw dotyczących zmiany statutu, rozwiązania Towarzystwa oraz odwołania członków Zarządu Głównego przed upływem kadencji urzędowania, do czego wymagana jest większość 2/3 obecnych na Zgromadzeniu Delegatów. Z Walnego Zgromadzenia Delegatów winny być spisane protokóły w oddzielnie na to przeznaczonej książce protokółów i podpisane przez Prezydium Zgromadzenia.

Zarząd Główny.

§  21.
Zarząd Główny składa się: z 12-25 osób i 3-ch zastępców, wybieranych przez Walne Zgromadzenie Delegatów spośród członków Towarzystwa na przeciąg 3-ch lat. Co roku ustępuje 1/3 członków i zastępców, w pierwszych dwu latach drogą losowania, a później w kolejności starszeństwa wyboru. Ustępujący mogą być ponownie wybierani.
§  22.
Zarząd na pierwszym swoim posiedzeniu wybiera spośród siebie Prezesa, Wiceprezesa, Skarbnika i Sekretarza, którzy stanowią Prezydium Zarządu Głównego. Plenarne Zebrania Zarządu Głównego odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż cztery razy w roku. Zarząd może również powoływać potrzebne Komisie, Delegatury Wojewódzkie i Powiatowe.
§  23.
Do kompetencji Zarządu Głównego należy:
a)
reprezentowanie Towarzystwa na zewnątrz,
b)
kierowanie pracami Towarzystwa,
c)
dysponowanie funduszami Towarzystwa w granicach określonych budżetem,
d)
angażowanie i zwalnianie pracowników oraz zawieranie z nimi umów.

Zarząd Główny może przekazać kompetencje odnośnie angażowania i zwalniania pracowników oraz zawierania z nimi umów Zarządom poszczególnych Oddziałów, lub wyznaczonym przez siebie przedstawicielom,

e)
wydawanie instrukcyj oraz regulaminów wewnętrznych,
f)
układanie programów pracy i budżetu,
g)
zwoływanie Walnych Zgromadzeń Delegatów,
h)
wizytowanie i kontrolowanie działalności Oddziałów oraz uczestniczenie w Ogólnych Zebraniach Oddziałów,
i)
nabywanie i zbywanie, wydzierżawianie i stawianie w zastaw nieruchomości, gdy na to wyrazi swą zgodę Główna Komisja Rewizyjna.

W wypadku rozbieżności zdań, sprawę tę likwiduje ostatecznie Walne Zgromadzenie Delegatów,

j)
spełnianie wszelkich innych spraw, związanych z działalnością Towarzystwa, a nie zastrzeżonych kompetencji innych organów Towarzystwa.
§  24.
Na Zebranych Prezydium i Plenum Zarządu przewodniczy Prezes lub jego zastępca. Z posiedzeń tych winny być sporządzane protokóły podpisane przez wszystkich obecnych na zebraniu.

Główna Komisja Rewizyjna.

§  25.
Główna Komisja Rewizyjna składa się z 6-ciu osób wybieranych na Walnym Zebraniu Delegatów spośród członków Towarzystwa, na przeciąg jednego roku.
§  26.
Komisja wybiera spośród siebie przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego i sekretarza.
§  27.
Zadaniem Głównej Komisji Rewizyjnej jest badanie i opiniowanie działalności Zarządu Głównego i Zarządów Oddziałów, a w szczególności badanie ksiąg rachunkowych pod względem formalnym i rzeczowym oraz stawianie wniosków o udzielenie Zarządowi Głównemu absolutorium na Walnych Zgromadzeniach Delegatów.
§  28.
Główna Komisja Rewizyjna ma prawo opiniowania wniosków Zarządu o zakupie, sprzedaży, wydzierżawianiu i stawianiu w zastaw nieruchomości.

V.

Oddziały.

§  29.
W poszczególnych miejscowościach, gdzie liczba członków wyniesie conajmniej 10 osób, może za zgodą Zarządu Głównego powstać Oddział Towarzystwa, zadaniem którego będzie realizowanie celów Towarzystwa, na określonym, w porozumieniu z Zarządem Głównym, terenie.
§  30.
W pierwszym kwartale każdego roku odbywa się Zebranie Ogólne Członków Oddziałów dla:
a)
wysłuchania i przyjęcia sprawozdania ogólnego i finansowego z działalności Oddziału za rok ubiegły,
b)
uchwalenia planu pracy i budżetu oraz wysokości składek członkowskich na rok następny,
c)
powołania Zarządu Oddziału, Komisji Rewizyjnej i Delegatów na Walne Zgromadzenie Towarzystwa,
d)
rozstrzygnięcia odwołań członków od decyzji Zarządu Oddziału.
§  31.
Ogólne Zebranie członków Oddziału zwołuje Zarząd Oddziału przynajmniej na tydzień przed terminem Zebrania. W ten sposób zwołane Ogólne Zebranie jest prawomocne bez względu na liczbę obecnych członków.
§  32.
Oprócz tych zebrań ogólnych Zarząd Oddziału może zwołać Nadzwyczajne Ogólne Zebranie członków Oddziału dla omówienia spraw specjalnych, a obowiązany jest zwołać takie zebranie na żądane Zarządu Głównego Towarzystwa, Komisji Rewizyjnej Oddziału lub 1/10 części członków Oddziału.

Zebrania takie winny być zwołane w ciągu jednego miesiąca od daty wpłynięcia pisemnego wniosku, a przedmiotem obrad takiego Ogólnego Zebrania winny być sprawy wysunięte przez inicjatorów Zebrania.

§  33.
O Ogólnych Zebraniach Oddziałów winien być powiadomiony Zarząd Główny, aby mógł wysłać swego przedstawiciela. Zebrania winny być protokołowane, a odpisy protokółów przesłane Zarządowi Głównemu najpóźniej w miesiąc po odbyciu Zebrania.
§  34.
Zarząd Oddziału składa się z 7-miu osób i 3-ch zastępców, wybieranych spośród członków Oddziału, przez Ogólne Zebranie na okres jednego roku. Zarząd wyłania spośród siebie przewodniczącego, wiceprzewodniczącego, skarbnika oraz sekretarza.
§  35.
Komisja Rewizyjna Oddziału składa się z 3-ch osób, wybieranych na Walnym Zgromadzeniu spośród członków Oddziału na jeden rok. Zadaniem Komisji Rewizyjnej jest badanie i opiniowanie działalności Zarządu, a w szczególności badanie ksiąg rachunkowych pod względem formalnym i rzeczowym oraz stawianie wniosków o udzielenie Zarządowi absolutorium na Ogólnych Zebraniach Oddziału.
§  36.
O likwidacji Oddziału decyduje Zarząd Główny Towarzystwa z własnej inicjatywy, lub na skutek uchwały Ogólnego Zebrania członków Oddziału, podjętych większością 2/3 na zebraniu.

VI.

Fundusze.

§  37.
Fundusze Towarzystwa powstają z:
a)
wpisowego i składek członkowskich,
b)
imprez, z dochodów z przedsiębiorstw i zakładów prowadzonych przez Towarzystwo,
c)
ofiar, zapisów i legatów na rzecz Towarzystwa,
d)
subwencyj i dotacyj rządowych, samorządowych, instytucyj zawodowych i społecznych,
c)
innych źródeł nieprzewidzianych.
§  38.
Wpisowe od członków - osób fizycznych, wynosi dziesięć zł, a członków - osób prawnych 100 zł. Wysokość wpisowego może być zmieniona uchwałą Zarządu Głównego, zatwierdzoną przez Walne Zgromadzenie Delegatów. Do czasu Walnego Zgromadzenia, uchwała Zarządu jest obowiązująca. Wysokość składki członkowskiej corocznie uchwalają członkowie na Ogólnych Zebraniach Oddziałów z tym, że Oddziały wpłacają na rzecz Zarządu Głównego po 1 zł miesięcznie od każdego członka fizycznego i po 10 zł od każdego członka osoby prawnej w ratach kwartalnych z dołu.
§  39.
Rachunkowość winna być prowadzona zgodnie z przepisami prawa.
§  40.
Rokiem obrachunkowym jest rok kalendarzowy.
§  41.
Każdy Oddział najpóźniej w lutym winien przesłać do Zarządu Głównego sprawozdanie finansowe ze swej działalności w roku ubiegłym, oraz projekt budżetu na rok następny do zaopiniowania.

VII.

Władze nadzorcze.

§  42.
Nadzór nad Towarzystwem sprawuje Minister Administracji Publicznej w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej, a na obszarze Ziem Odzyskanych - (...)

VIII.

Likwidacja Towarzystwa.

§  43.
Likwidacja Towarzystwa może nastąpić uchwałą 2/3 obecnych, na dwóch kolejnych Walnych Zgromadzeniach przy czym drugie Walne Zgromadzenie nie może odbyć się wcześniej niż dwa tygodnie po pierwszym. Likwidatorami są członkowie Zarządu, o ile Zgromadzenie Likwidacyjne nie powoła innych likwidatorów. Pozostały majątek po likwidacji Towarzystwa przekazany będzie na cele opieki nad dzieckiem.

IX.

Przepisy przejściowe.

§  44.
Pierwszy Zarząd Główny i Główną Komisję Rewizyjną wyłania Zebranie Założycielskie. Kadencja Zarządu i Komisji Rewizyjnej trwa do pierwszego Walnego Zgromadzenia Delegatów.