Ogłoszenie siódmego wykazu przedsiębiorstw, przechodzących na własność Państwa.

Monitor Polski

M.P.1946.147.294

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 1946 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA APROWIZACJI I HANDLU
z dnia 15 listopada 1946 r.
o ogłoszeniu siódmego wykazu przedsiębiorstw, przechodzących na własność Państwa.

Na podstawie § 30 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1946 r. w sprawie trybu postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 114) zarządzam ogłoszenie siódmego wykazu przedsiębiorstw przechodzących na zasadzie art. 3 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17) na własność Państwa.
Powyższe przedsiębiorstwa przechodzą na własność Państwa w całości wraz z nieruchomym i ruchomym majątkiem i wszelkimi prawami.

Niedokładności w określeniu nazwy lub przedmiotu przedsiębiorstw, wymienionych w wykazie nie mają znaczenia, jeżeli z całości ogłoszenia wynika o jakie przedsiębiorstwo chodzi.

Związki samorządowe, międzykomunalne, spółdzielnie, albo związki spółdzielni, mogą zgłosić do Głównej Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw (Warszawa, Centralny Urząd Planowania, ul. Senacka 3-a) swoje prawa do przedsiębiorstw objętych wykazem, a właściciele przedsiębiorstw mogą ponadto zgłosić zarzuty, że przedsiębiorstwo nie przechodzi, albo nie podlega przejęciu na własność Państwa.

W imieniu związków samorządu terytorialnego i związków międzykomunalnych, oraz wszelkich innych instytucji, które w związku z wojną rozpoczętą w dniu 1 września 1939 r. zostały rozwiązane lub utraciły faktyczną możność działania, mogą zgłaszać ich prawa wojewódzkie rady narodowe lub urzędy wojewódzkie.

Prawa lub zarzuty winny być zgłoszone do Głównej Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw w Warszawie (Centralny Urząd Planowania, ul. Senacka 3-a) w 30-dniowym terminie od daty ogłoszenia wykazu i poparte w miarę potrzeby dowodami.

Uprawnienia przysługujące na podstawie wymienionego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1946 r. właścicielowi przedsiębiorstwa przysługują w razie jego nieobecności, krewnym w linii prostej (zstępnym i wstępnym, również dzieciom nieślubnym), rodzeństwu, małżonkowi, tudzież osobom sprawującym zarząd przedsiębiorstwa nieobecnego właściciela.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ NR. 7.

Lp.Nazwa i siedziba przedsiębiorstwaPrzedmiot przedsiębiorstwaWłaściciel
1.Drożdżownia Warszawa, Przyokopowa 20Fabryka drożdżyWarsz. Zakł. Przem. Wyr. Drożdży i Spiryt. St. Bimental i S-ka
2.Lubońska Fabryka Drożdży daw. G. Sinner S. A., Luboń k/PoznanaDekstryniarnia, krochmalnia, słodownia i fabryka drożdżyZach. Polskie Zjedn. Spiryt. Bank Kwilecki-Potocki, Bank Cukrownictwa i inni