Ogłoszenie ogólnych warunków ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej i taryfy składek za to ubezpieczenie.

Monitor Polski

M.P.1985.44.286

Akt utracił moc
Wersja od: 23 lutego 1990 r.

OBWIESZCZENIE
PREZESA PAŃSTWOWEGO ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ
z dnia 22 listopada 1985 r.
w sprawie ogłoszenia ogólnych warunków ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej i taryfy składek za to ubezpieczenie.

1.
Na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 20 września 1984 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. Nr 45, poz. 242) ogłasza się:
1)
ogólne warunki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, stanowiące załącznik nr 1 do niniejszego obwieszczenia,
2)
taryfę składek za ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, stanowiącą załącznik nr 2 do niniejszego obwieszczenia,

zatwierdzone uchwałą nr 34 Rady Ubezpieczeniowej z dnia 3 października 1985 r. i uchwałą nr 55 Rady Ubezpieczeniowej z dnia 7 listopada 1985 r.

2.
Tracą moc:
1)
ogólne warunki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jednostek gospodarki uspołecznionej, zatwierdzone decyzją Ministra Finansów z dnia 27 października 1980 r. nr GSU/4030-98/80,
2)
ogólne warunki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jednostek gospodarki nie uspołecznionej, zatwierdzone decyzją Ministra Finansów z dnia 16 czerwca 1981 r. nr GSU/4030-61/81,
3)
taryfa składek za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jednostek gospodarki uspołecznionej, zatwierdzona decyzją Ministra Finansów z dnia 28 października 1980 r. nr GSU/4031-99/80,
4)
taryfa składek za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jednostek gospodarki nie uspołecznionej, zatwierdzona decyzją Ministra Finansów z dnia 16 czerwca 1981 r. nr GSU/4031-62/81,

z tym że dotychczasowe ogólne warunki (pkt 1 i 2) i taryfy składek (pkt 3 i 4) stosuje się do umów zawartych przed dniem wejścia w życie ogólnych warunków i taryfy, wymienionych w ust. 1 - do końca bieżącego okresu ubezpieczenia określonego w tych umowach.

3.
Ogólne warunki ubezpieczenia i taryfa składek, wymienione w ust. 1, wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 1986 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZENIA ODPOWIEDZIALNOŚCI CYWILNEJ

Postanowienia ogólne

§  1.
Ogólne warunki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, zwane dalej "ogólnymi warunkami", mają zastosowanie do umów ubezpieczenia zawieranych przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń (PZU) z jednostkami gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej oraz osobami fizycznymi, zwanymi dalej "ubezpieczającymi".
§  2.
W porozumieniu z ubezpieczającym do umowy ubezpieczenia mogą być wprowadzone postanowienia dodatkowe lub odmienne od ustalonych w ogólnych warunkach.
§  3.
W sprawach nie uregulowanych w ogólnych warunkach mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 20 września 1984 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. Nr 45, poz. 242).

Przedmiot i zakres ubezpieczenia

§  4.
1.
PZU udziela ochrony ubezpieczeniowej, gdy w związku z określoną w umowie ubezpieczenia działalnością lub posiadanym mieniem ubezpieczający w następstwie czynu niedozwolonego zobowiązany jest do naprawienia szkody wyrządzonej osobie trzeciej przez spowodowanie śmierci, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia albo uszkodzenia lub zniszczenia mienia (szkoda rzeczowa).
2.
Odpowiedzialność ubezpieczającego za szkodę wynikłą z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania (odpowiedzialność kontraktowa) może być objęta ubezpieczeniem pod warunkiem opłacenia składki.
3.
Ubezpieczeniem objęta jest odpowiedzialność ubezpieczającego za szkody wyrządzone na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
4.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jednostek gospodarki uspołecznionej obejmuje bez zapłaty dodatkowej składki oprócz określonego w umowie ryzyka podstawowego również odpowiedzialność za szkodę powstałą z tytułu:
1)
posiadania budynków, lokali, biur i gruntów przeznaczonych na potrzeby ubezpieczającego,
2)
posiadania urządzeń, sprzętu i zwierząt niezbędnych do prowadzenia działalności lub służących do zaspokojenia potrzeb pracowników ubezpieczającego,
3)
posiadania lub administrowania przez ubezpieczającego urządzeń socjalnych, sportowych i rozrywkowo-rekreacyjnych,
4)
prowadzenia na potrzeby ubezpieczającego systemem gospodarczym robót budowlano-remontowych, ziemnych i innych,
5)
działalności straży przemysłowej oraz zakładowej straży pożarnej; PZU nie odpowiada jednak za szkody wyrządzone przez straż pożarną podczas akcji ratowniczej, za które przysługuje odszkodowanie na podstawie odrębnych przepisów.
§  5.
PZU jest obowiązany:
1)
do zapłaty odszkodowania w granicach odpowiedzialności cywilnej ubezpieczającego,
2)
do pokrycia kosztów wynagrodzenia rzeczoznawców powołanych przez PZU albo za jego zgodą w celu ustalenia okoliczności i rozmiaru szkody,
3)
do zwrotu uzasadnionych okolicznościami danego wypadku niezbędnych kosztów mających na celu zapobieżenie zwiększaniu się szkody,
4)
do pokrycia niezbędnych kosztów sądowej obrony przed roszczeniem osoby trzeciej w sporze prowadzonym na polecenie PZU lub za jego zgodą.
§  6.
1.
PZU nie odpowiada za szkody:
1)
wyrządzone umyślnie,
2)
wynikłe z przeniesienia chorób zakaźnych, o których istnieniu ubezpieczający wiedział lub wiedzieć powinien,
3)
polegające na zaginięciu lub kradzieży gotówki, biżuterii, papierów wartościowych, wszelkiego rodzaju dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych i innych,
4)
w drzewostanie lasów i parków oraz wynikające z zanieczyszczenia środowiska,
5)
nie przekraczające 2000 zł,
6)
powstałe wskutek działania energii jądrowej,
7)
będące następstwem wypadków powstałych w czasie działań wojennych.
2.
Ponadto PZU nie odpowiada za szkody rzeczowe:
1)
wyrządzone osobom bliskim ubezpieczającego wskutek zniszczenia lub uszkodzenia mienia; osobami bliskimi są: małżonek, dzieci, pasierbowie, dzieci przysposobione albo przyjęte na wychowanie, rodzice, przysposabiający, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie, dziadkowie, wnukowie, zięciowie i synowe,
2)
spowodowane wadą towarów dostarczonych przez ubezpieczającego kontrahentowi lub spowodowane wadliwym wykonywaniem robót i usług, chyba że zawarto ubezpieczenie, o którym mowa w § 4 ust. 2,
3)
powstałe wskutek powolnego działania czynnika termicznego, chemicznego, biologicznego lub innego czynnika podobnie działającego,
4)
polegające na uszkodzeniu wagonów, a w przedsiębiorstwach przeładunkowych, spedycyjnych i sztauerskich - również innych środków transportowych,
5)
powstałe w następstwie działania urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych i centralnego ogrzewania,
6)
za które przysługuje odszkodowanie na podstawie prawa górniczego lub geologicznego.

Zawarcie umowy ubezpieczenia i czas jej trwania. Składka ubezpieczeniowa

§  7.
1.
Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia ubezpieczający podaje PZU wszystkie dane, niezbędne do wystawienia dokumentu ubezpieczenia i określenia należnej składki.
2.
Zawarcie umowy ubezpieczenia PZU potwierdza dokumentem ubezpieczenia.
§  8.
Odpowiedzialność PZU rozpoczyna się:
1)
w ubezpieczeniu jednostek gospodarki uspołecznionej - od dnia następnego po zgłoszeniu wniosku o ubezpieczenie, chyba że we wniosku podano późniejszy termin początku ubezpieczenia,
2)
w ubezpieczeniu jednostek gospodarki nie uspołecznionej oraz osób fizycznych - od dnia następującego po zawarciu umowy, nie wcześniej jednak niż dnia następnego po zapłaceniu składki, chyba że w umowie podano późniejszy termin odpowiedzialności.
§  9.
1.
Okres ubezpieczenia trwa jeden rok, chyba że umowę ubezpieczenia zawarto na okres krótszy (ubezpieczenie krótkoterminowe).
2.
Z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 odpowiedzialność PZU kończy się z upływem okresu ubezpieczenia.
3.
Umowę ubezpieczenia zawartą na okres jednego roku przez jednostkę gospodarki uspołecznionej przedłuża się na rok następny, jeżeli żadna ze stron nie wypowiedziała umowy na dwa miesiące przed upływem terminu ubezpieczenia.
4.
Ubezpieczenie zawarte na okres jednego roku przez jednostkę gospodarki nie uspołecznionej lub osobę fizyczną przedłuża się na rok następny tylko wówczas, gdy przed upływem bieżącego okresu ubezpieczenia zostanie zapłacona składka za następny roczny okres ubezpieczenia.
§  10.
1.
Składkę ubezpieczeniową ustala się według taryfy obowiązującej w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia lub w dniu, w którym rozpoczyna się kolejny okres odpowiedzialności PZU (§ 9 ust. 3 i 4).
2.
Jednostka gospodarki uspołecznionej jest obowiązana opłacić składkę w ciągu 30 dni od daty doręczenia dokumentu ubezpieczenia.
3.
Jeżeli ubezpieczający podał nieprawdziwe informacje co do istotnych okoliczności, które pociągają za sobą zwiększenie prawdopodobieństwa wypadku, to w razie ujawnienia tych okoliczności PZU zwiększa odpowiednio składkę, poczynając od chwili, gdy zaszła ta okoliczność, nie wcześniej jednak niż od początku bieżącego okresu ubezpieczenia. W wypadku takim PZU wezwie ubezpieczającego do zapłaty podwyższonej składki, a ubezpieczający może w ciągu 14 dni od otrzymania wezwania od umowy odstąpić. Jeżeli ujawnienie okoliczności nastąpiło po wypadku, PZU może odpowiednio zmniejszyć swoje świadczenie.
4.
Jeżeli ujawniona okoliczność, o której mowa w ust. 3, pociąga za sobą takie zwiększenie prawdopodobieństwa wypadku, że PZU nie zawarłby umowy ubezpieczenia, gdyby o tej okoliczności wiedział, może on w ciągu miesiąca od ujawnienia rzeczonej okoliczności od umowy odstąpić. W razie odstąpienia od umowy należy się PZU tylko składka za czas trwania umowy. Jeżeli ujawnienie okoliczności nastąpiło już po wypadku lub w ciągu ostatniego miesiąca przed wypadkiem, a przyczyną wypadku była ujawniona okoliczność, PZU może odmówić wypłaty odszkodowania.
§  11.
1.
Zawiadomienia i oświadczenia ubezpieczającego w związku z umową ubezpieczenia powinny być składane na piśmie za pokwitowaniem lub przesyłane listem poleconym.
2.
Jeżeli ubezpieczający zmienił siedzibę lub adres i nie zawiadomił o tym PZU, zawiadomienie lub oświadczenie skierowane przez PZU wywiera skutki prawne od chwili, w której byłoby doręczone ubezpieczającemu, gdyby nie zmienił siedziby lub adresu.

Obowiązki ubezpieczającego w razie powstania szkody

§  12.
1.
W razie zajścia zdarzenia, które może spowodować roszczenia ze strony poszkodowanego, ubezpieczający obowiązany jest w miarę możliwości zapobiec zwiększaniu się szkody oraz starać się o ustalenie okoliczności wypadku, a jeżeli nie jest sprawcą szkody - dążyć do ustalenia sprawcy szkody.
2.
Ubezpieczający obowiązany jest bezzwłocznie zawiadomić PZU o szkodzie i stosować się do jego zaleceń.
3.
W razie zgłoszenia do ubezpieczającego roszczenia o odszkodowanie, ubezpieczający jest obowiązany bezzwłocznie powiadomić o tym PZU, zgłaszając wszystkie niezbędne dokumenty dotyczące okoliczności wypadku i rozmiaru szkody.
4.
Na żądanie PZU ubezpieczający jest obowiązany udzielić wyjaśnień, dostarczyć dostępne mu dowody potrzebne do ustalenia okoliczności i rozmiaru szkody oraz umożliwić przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego.
5.
Jeżeli przeciwko ubezpieczającemu lub sprawcy szkody poszkodowany wystąpi z roszczeniem o odszkodowanie na drogę sądową (arbitrażową), ubezpieczający jest obowiązany natychmiast zawiadomić o tym PZU. Na żądanie PZU ubezpieczający jest obowiązany udzielić pełnomocnictwa procesowego wskazanej przez PZU osobie.
6.
Ubezpieczający jest obowiązany dostarczyć do PZU orzeczenie sądu lub orzeczenie komisji arbitrażowej w takim czasie, aby możliwe było zajęcie stanowiska co do wniesienia środka odwoławczego.
7.
Jeżeli ubezpieczający z winy umyślnej nie dopełnił któregokolwiek z obowiązków określonych w ust. 1-6, a ma to wpływ na rozmiar szkody, PZU może zmniejszyć odszkodowanie.

Ustalenie i wypłata odszkodowania

§  13.
1.
PZU wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o szkodzie.
2.
Jeżeli w terminie określonym w ust. 1 wyjaśnienie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności PZU albo wysokości odszkodowania okazało się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od wyjaśnienia tych okoliczności. Jednakże bezsporną część odszkodowania PZU wypłaca w terminie określonym w ust. 1.
3.
Jeżeli odszkodowanie nie przysługuje, PZU informuje o tym na piśmie osobę zgłaszającą roszczenie i ubezpieczającego w terminie określonym w ust. 1, wskazując na okoliczności i podstawę prawną, uzasadniające odmowę wypłaty odszkodowania, wraz z pouczeniem o środkach odwoławczych.

Przejście roszczeń na PZU

§  14.
1.
Jeżeli w związku ze szkodą, za którą PZU wypłacił odszkodowanie, przysługuje ubezpieczającemu roszczenie o odszkodowanie do osoby trzeciej odpowiedzialnej za szkodę, roszczenie to z dniem zapłaty odszkodowania przechodzi na PZU do wysokości zapłaconego odszkodowania. Jeżeli PZU pokrył tylko część szkody, ubezpieczającemu przysługuje co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia przed roszczeniem PZU.
2.
Nie przechodzi na PZU roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobom, z którymi ubezpieczający pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym lub za które ponosi odpowiedzialność.
3.
Na żądanie PZU ubezpieczający jest obowiązany udzielić pomocy przy dochodzeniu roszczeń od osoby trzeciej, dostarczając informacji oraz dokumentów niezbędnych do ich dochodzenia.

Przejęcie ryzyka przez inną osobę

§  15.
1.
Jeżeli ryzyko objęte ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej zostanie przejęte przez inną osobę fizyczną lub prawną, wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia przechodzą na przejmującego. Przekazujący lub przejmujący powinien o tym zawiadomić PZU najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy od dnia przejęcia.
2.
Następca prawny ubezpieczającego ma prawo żądać rozwiązania umowy ubezpieczenia nawet przed upływem jej ważności. PZU jest obowiązany rozwiązać umowę z dniem wpływu do PZU zawiadomienia.

Dochodzenie roszczeń

§  16.
1.
Osoba uprawniona (ubezpieczający lub poszkodowany) nie zgadzająca się z ustaleniami jednostki organizacyjnej PZU co do odmowy zaspokojenia roszczenia albo co do wysokości odszkodowania, może w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia w tej sprawie zgłosić na piśmie żądanie ponownego rozpatrzenia sprawy przez bezpośrednio nadrzędną jednostkę organizacyjną PZU.
2.
PZU jest obowiązany poinformować w zawiadomieniu osobę uprawnioną o terminie wymienionym w ust. 1 oraz wskazać jednostkę organizacyjną, do której może być wniesione żądanie ponownego rozpatrzenia. W razie niedopełnienia tego obowiązku termin przewidziany w ust. 1 nie biegnie.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  1 TARYFA SKŁADEK ZA UBEZPIECZENIA ODPOWIEDZIALNOŚCI CYWILNEJ

CZĘŚĆ  A

§  1.
1.
Stawki składek za ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej określa tabela zawarta w części B niniejszej taryfy.
2.
Stawki składek podane w tabeli są stawkami za roczny okres ubezpieczenia.
3.
Za ubezpieczenia zawierane na okres krótszy od roku, z wyjątkiem przypadków przewidzianych w tabeli, stawka wynosi:
1)
za czas do 1 miesiąca - 1/4 stawki wynikającej z tabeli,
2)
za czas do 3 miesięcy - 1/2 stawki wynikającej z tabeli,
3)
za czas do 6 miesięcy - 3/4 stawki wynikającej z tabeli,
4)
za czas powyżej 6 miesięcy - stawkę określoną w tabeli.
4.
Jeżeli tabela nie określa stawki składki, stawkę tę ustala PZU.
§  2.
1.
W porozumieniu z ubezpieczającym, w przypadkach szczególnie uzasadnionych względami ekonomicznymi, mogą być przyjęte stawki składek za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej inne niż określone w tabeli.
2.
Postanowienia ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie wprowadzenia, po porozumieniu z ubezpieczającym, do umowy ubezpieczenia postanowień dodatkowych lub odmiennych.
§  3.
Za podstawę składki ubezpieczeniowej od jednostek gospodarki uspołecznionej, jeżeli tabela nie stanowi inaczej, przyjmuje się kwotę stanowiącą sumę rocznych kwot:
1)
wynagrodzeń osobowych,
2)
wynagrodzeń agencyjno-prowizyjnych,
3)
nagród z zakładowego funduszu nagród.
§  4.
Jeżeli stawka za ubezpieczenie jednostek gospodarki nie uspołecznionej i osób fizycznych uzależniona jest od liczby zatrudnionych osób, do zatrudnionych zalicza się także właściciela, wspólnika i współpracujących z nimi członków rodziny.

CZĘŚĆ  B

Lp.Ubezpieczający lub przedmiot ubezpieczeniaStawka składki
od jednostki gospodarki uspołecznionejod jednostki gospodarki nie uspołecznionej i osoby fizycznej
w ‰ od kwoty określonej w § 3 taryfyw złotych lub w %
12345
I. PRZEMYSŁ
1. Przemysł paliwowo-energetyczny
11) Kopalnie węgla kamiennego i brunatnego 5,0
22) Zakłady koksownicze 2,0
33) Zakłady gazownicze10,0
44) Zakłady energetyczne (elektrownie,

elektrociepłownie)

8,0
55) Kopalnie ropy naftowej i gazu ziemnego 4,0
66) Rafinerie, rurociągi 4,0
77) zakłady remontowe energetyki, zakłady

remontowo-naprawcze, zakłady naprawcze

sprzętu górniczego

2,5
88) Energopomiar. Dozór techniczny 1,6
99) Centralna Stacja Ratownictwa 1,0
1010) Fabryki maszyn i urządzeń górniczych 2,5
1111) Przedsiębiorstwa wykonawstwa

inwestycyjnego

2,5
2. Przemysł metalurgiczny
121) Kopalnie rud żelaza i metali

nieżelaznych

5,0
132) Hutnictwo żelaza i metali nieżelaznych 4,5
3. Przemysł elektromaszynowy
141) Zakłady przemysłu metalowego i

maszynowego

2,5
152) Zakłady przemysłu precyzyjnego 2,0
163) Zakłady przemysłu elektrotechnicznego i

elektronicznego

1,0
174) Zakłady przemysłu środków transportu

lądowego i powietrznego

4,5
185) Stocznie 4,5
4. Przemysł chemiczny
191) Kopalnie siarki i przerób siarki 2,5
202) Kopalnie soli 2,5
213) Wytwórnie nawozów sztucznych 1,6
224) Wytwórnie włókien chemicznych i tworzyw

sztucznych

1,5
235) Zakłady farb i lakierów 2,0
246) Zakłady chemii gospodarczej i

perfumeryjno-kosmetyczne

1,5
257) Zakłady przemysłu farmaceutycznego i

zielarskiego

1,0
268) Zakłady przemysłu gumowego 1,0
279) Inne zakłady przemysłu chemicznego 2,0
5. Przemysł materiałów budowlanych
281) Cementownie, cegielnie, zakłady

przemysłu wapienniczego i gipsowego

1,0
292) Zakłady przemysłu kruszyw i surowców

mineralnych oraz kamienia budowlanego

1,5
303) Zakłady ceramiki i izolacji budowlanej

oraz materiałów ogniotrwałych

1,0
6. Przemysł mineralny i szklarski
311) Huty szkła i zakłady szkła

przemysłowego

1,0
322) Przedsiębiorstwa geologiczne
a) zajmujące się poszukiwaniem ropy

naftowej

1,4
b) nie zajmujące się poszukiwaniem ropy

naftowej

0,7
333) Zakłady przemysłu ceramiki szlachetnej

(porcelany, porcelitu, fajansu,

kamionki)

1,0
7. Przemysł drzewno-papierniczy
341) Tartaki 1,0
352) Zakłady przemysłu meblarskiego,

stolarki budowlanej, wyrobów

stolarskich, sklejek i opakowań

drewnianych

1,0
363) Zakłady przemysłu zapałczanego 1,2
374) Zakłady celulozy, papieru, tektury 2,0
385) Zakłady przetwórstwa papierniczego 0,5
8. Przemysł lekki
391) Zakłady przemysłu włókienniczego 3,0
402) Zakłady przemysłu odzieżowego 2,0
413) Zakłady przemysłu skórzanego 3,0
9. Przemysł spożywczy
421) Chłodnie, elewatory, wytwórnie win,

gorzelnie

1,5
432) Zakłady przemysłu mięsnego,

mleczarskiego, piekarniczego,

ziemniaczanego, młynarskiego, owocowo-

warzywnego, koncentratów spożywczych,

olejarskiego, cukierniczego, zakłady

napojów bezalkoholowych

1,3
443) Łuszczarnie i suszarnie nasion oraz

zakłady przemysłu tytoniowego

0,5
454) Pozostałe zakłady przemysłu spożywczego 1,6
4610. Przemysł paszowy utylizacyjny 0,5
4711. Przemysł poligraficzny i zabawkarski 0,4
4812. Przemysł muzyczny i filmowy 5,0
4913. Pozostałe rodzaje przemysłu 2,0
II. BUDOWNICTWO
1. Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe
501) Jednostki budownictwa lądowego 1,3
512) Jednostki budownictwa wodnego 1,5
522. Pracownie konserwacji zabytków 1,0
533. Przedsiębiorstwa geodezyjno-

kartograficzne

0,5
544. Budujący lub dokonujący rozbiórkiza każde 1.000 zł wartości kosztorysowej 1 zł
III. ROLNICTWO, HODOWLA, LEŚNICTWO
551. Państwowe gospodarstwa rolne, rybne,

ogrodnicze, sadownicze

0,5
562. Rolnicze spółdzielnie produkcyjne 0,5

od sumy dochodu podzielonego, z uwzględnieniem dochodu w naturze

57 3. Kółka rolnicze -

jednostki prowadzące

działalność

gospodarczą w zakresie

mechanizacji prac

rolnych, chemizacji w

rolnictwie i innych

prac usługowych

3,0
58(skreślona)
59(skreślona)
60 5. Gospodarstwa rolne

indywidualne nie

objęte ubezpieczeniem

ustawowym OC rolników

1.000 zł
616. Gospodarstwa ogrodnicze indywidualnepo 25 zł od każdego ara
627. Gospodarstwa sadowniczepo 5 zł od każdego drzewa
63 8. Pszczelarstwopo 500 zł od zatrudnionej osoby i po 10 zł od ula
64 9. Hodowla grzybówpo 500 zł od zatrudnionej osoby
6510. Hodowla drobiupo 500 zł od zatrudnionej osoby
6611. Hodowla zwierząt

futerkowych

po 500 zł od zatrudnionej osoby i po 20 zł od zwierzęcia
6712. Hodowla ryb500 zł i po 10 zł od każdego ara lustra wody
6813. Tuczarnie trzody

chlewnej i hodowla

bydła

po 500 zł od zatrudnionej osoby i po 10 zł od każdego zwierzęcia
6914. Ośrodki hodowli

zwierząt rzadkich i

doświadczalnych

po 500 zł od zatrudnionej osoby
7015. Hodowla buhajów i ogierówpo 300 zł od każdej sztuki hodowlanej
7116. Hodowla, tresura psówpo 500 zł od zatrudnionej osoby i po 10 zł od każdego psa
7217. Hodowla owiecpo 500 zł od zatrudnionej osoby i 5 zł od każdego zwierzęcia
7318. Ogrody zoologiczne0,1% od wpływu za bilety
7419. Agregat omłotowy,

kombajn

10.000 zł od sztuki
20. Przedsiębiorstwa lasów państwowych -

nadleśnictwa:

75 a) pozyskiwanie i obróbka drewna 1,0
76 b) pozyskiwanie runa leśnego i skup 0,5
7721. Wyrąb drzew i zwózka drewna z lasupo 500 zł od zatrudn. osoby
IV TRANSPORT
78 1. Koleje, kolejki

wąskotorowe i linowe,

służące do celów

przedsiębiorstwa (bez

przewozu pasażerów,

wychodzące poza obręb

przedsiębiorstwa)

po 100 zł za każdy rozpoczęty kilometr toru
79 2. Samoloty i śmigłowceskładka ustalana indywidualnie, z uwzględnieniem przeznaczenia samolotu lub śmigłowca, ilości miejsc pasażerskich, charakteru przewozów itp.
80 3. Żegluga śródlądowapo 10.000 zł od każdego statku, promu, przystani pływającej itp.
814. Zarządy portów 3,5
825. Tramwaje1% od wpływu za bilety
83 6. Przedsiębiorstwa

spedycyjne i

przewozowe

po 500 zł od zatrudnionej osoby
847. Przedsiębiorstwa konserwacji dróg 2,0
85 8. Parkingi i garaże

samochodowe

5.000 zł od stanowiska
86 9. Wozacypo 1.000 zł od zatrudnionej osoby i po 1.000 zł od konia
8710. Dorożkarze konnipo 1.000 zł za każdą dorożkę
8811. Pojazdy silnikowe nie

podlegające

ubezpieczeniom

ustawowym

komunikacyjnym

po 10.000 zł za każdy pojazd
8912. Rowerypo 1.000 zł za rower
V. OBRÓT TOWAROWY, HANDEL, BIURA
90 1. Handel detaliczny oraz

handel z produkcją

pomocniczą, jeżeli

produkcja ta nie

stanowi odrębnego

przedsiębiorstwa

1.000 zł i po 500 zł od każdej zatrudnionej osoby
912. Handel hurtowy, składnice, magazyny 0,6
923. Przedsiębiorstwa obrotu zwierzętami 0,8
934. Handel bronią palną lub amunicją 1,0
94 5. Handel materiałami

łatwo palnymi,

wybuchowymi, trującymi

i żrącymi

1.000 zł
oraz
a) za każdy zbiornik:podziemny naziemny
do 10.000 l 500 zł 1.000 zł
do 100.000 l 5.000 zł 10.000 zł
powyżej 100.000 zł10.000 zł 20.000 zł
b) w stacjach

benzynowych:

za każdą pompę1.000 zł
za każde urządzenie

do gazu

2.000 zł
956. Bazary, targowiska1% od wpływu za placowe
96 7. Biura wszelkiego

rodzaju

po 500 zł od zatrudnionej osoby
VI SPÓŁDZIELCZOŚĆ, RZEMIOSŁO, USŁUGI
1. Rzemiosła przemysłowe
97 1) rzemiosła metalowe,

naprawy pojazdów

mechanicznych

po 1.000 zł od zatrudnionej osoby - składka minimalna 20.000 zł
98 2) rzemiosła chemiczne,

elektrotechniczne,

elektroniczne,

precyzyjne, wyroby z

tworzyw sztucznych i

gumy, wyrób kosmetyków

itp.

po 1.000 zł od zatrudnionej osoby
99 3) a) rzemiosła branży

drzewnej

po 500 zł od zatrudnionej osoby
b) tartaki1.000 zł
100 4) rzemiosła branży

skórzanej,

włókienniczej,

odzieżowej

po 500 zł od zatrudnionej osoby
101 5) rzemiosła spożywczepo 1.000 zł od zatrudnionej osoby
w tym:
wytwarzanie napojów

chłodzących

po 1.000 zł od zatrudnionej osoby - składka minimalna 10.000 zł
102 2. Rzemiosła budowlane w

zakresie budownictwa,

produkcji materiałów

budowlanych,

instalatorstwa,

szklarstwa, ceramiki,

malarstwa,

posadzkarstwa itp.

po 1.000 zł od zatrudnionej osoby
103 3. Inne drobne rzemiosłapo 500 zł od zatrudnionej osoby
104 1) pralnie i farbiarniepo 500 zł od zatrudnionej osoby
105 2) Fryzjerstwo damskiepo 1.000 zł od zatrudnionej osoby
106 3) fryzjerstwo męskiepo 500 zł od zatrudnionej osoby
107 4) zakłady kosmetycznepo 1.000 zł od zatrudnionej osoby
108 5) mycie okien,

sprzątanie,

wstrzeliwanie kołków

itp.

po 1.000 zł od zatrudnionej osoby
109 6) odkażanie, tępienie

owadów, gryzoni,

odgrzybianie

po 1.000 zł od zatrudnionej osoby
110 7) wypożyczalnie sprzętu

gospodarstwa domowego

po 500 zł od zatrudnionej osoby
111 8) kominiarstwo 0,2
112 9) myjnie samochodowe10.000 zł i po 5.000 zł od zatrudnionego pracownika - składka minimalna 50.000 zł
11310) inne drobne usługipo 1.000 zł od zatrudnionej osoby
VII GOSPODARKA KOMUNALNA I MIESZKANIOWA,

HOTELE, GASTRONOMIA, DOMY MIESZKALNE

114 1. Urzędy wojewódzkie,

miejskie, gminne oraz

za każdy 1.000

mieszkańców

5.000 zł

po 100 zł

1152. Przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej

i mieszkaniowej

1,5
116 3. Spółdzielnie

mieszkaniowe

po 10 zł od każdej izby
1174. Kempingi50 zł od każdego turysty
1185. Przedsiębiorstwa oczyszczania,

wodociągi i kanalizacja

0,8
119 6. Zakłady pogrzebowe5.000 zł
120 7. Cmentarze grzebalne5.000 zł oraz 100 zł za każdy hektar
121 8. Zarządy zieleni

miejskiej

100 zł za każdy hektar
122 9. Hotele, motele,

pensjonaty

10.000 zł oraz po 500 zł od zatrudnionej osoby
12310. Restauracje,

kawiarnie, gospody

10.000 zł i po 1.000 zł od zatrudnionej osoby
12411. Domy mieszkalneza każdą izbę po 10 zł, składka minimalna 3.000 zł
Uwaga:
1) za lokale przemysłowe,

handlowe, rozrywkowe,

biura, gabinety

lekarskie, laboratoria

itp. pobiera się

składkę podwyższoną o

100%,

2) składka dodatkowa za

posiadanie psa

1.000 zł
125(skreślona)
12612. Nie zabudowany gruntpo 10 zł za każdy metr bieżący wzdłuż ulicy, składka minimalna 1.000 zł
VIII. NAUKA I OŚWIATA
127 1. Szkoły, oprócz

wymienionych pod lp.

128 i 129:

do 500 uczniów1.000 zł
ponad 500 uczniów3.000 zł
128 a) szkoły techniczne, sportowe,

cyrkowe, baletowe i wojskowe

opłacają składkę podwyższoną o 100%

129 3. Zakłady wychowawcze,

przedszkola, internaty

- opłacają składkę

podwyższoną o 50%

130 4. Kolonie (obozy

wakacyjne) za każdy

turnus do miesiąca:

do 200 uczestników1.000 zł
ponad 200 uczestników3.000 zł
131 5. Nauczyciele:
a) nauczyciele1.000 zł
b) instruktorzy i

trenerzy ćwiczeń

gimnastyki

akrobatycznej

1.500 zł
c) personel

wychowawczy i

pedagogiczny w

zakładach

wychowawczych i

internatach oraz

wychowawcy w

przedszkolach,

żłobkach i

nauczyciele

nauczania

początkowego

1.000 zł
132 6. Wychowawcy i

opiekunowie na

koloniach i obozach -

za każdy turnus

500 zł
133 a) nie prowadzące doświadczeń lub

produkcji

0,6
134 b) prowadzące doświadczenia lub

produkcje

1,0
135 8. Biblioteki, czytelnie500 zł od zatrudnionej osoby
IX OCHRONA ZDROWIA, OPIEKA SPOŁECZNA.

SŁUŻBA WETERYNARYJNA

1361. Lecznictwo zamknięte 1,5
1372. Lecznictwo otwarte 1,0
3. Inne zakłady służby zdrowia:
138 a) laboratoria analityczne 0,8
139 b) zakłady rentgenologii,

elektrokardiografii i

przyrodolecznictwa

1,0
140 c) zakłady dezynfekcji,

dezynsekcji i

deratyzacji, stacje

epidemiologiczne

po 1.000 zł od zatrudnionej osoby
141 d) apteki i punkty apteczne 1,0
Za włączenie do ubezpieczeń wymienionych w ust. 1-3 odpowiedzialności za zaginięcie rzeczy oddanych do przechowania bądź wniesionych do pokoi składkę ustala się według dz. XII ust. 5.
1424. Zakłady opiekuńcze: domy rencistów,

żłobki, domy dziecka, zakłady dla

niewidomych lub nieuleczalnie chorych,

zakłady dla inwalidów (bez produkcji)

itp.

0,6
5. Lecznictwo weterynaryjne:
143 a) lecznice zwierząt10.000 zł
144 b) ambulatoria

weterynaryjne,

pogotowia

weterynaryjne itp.

10.000 zł
145 c) laboratoria sanitarno-weterynaryjne 0,8
6. Lekarze medycyny oraz lekarze

weterynarii:

146 a) lekarze kosmetycy i

chirurgii plastycznej

5.000 zł
147 b) chirurdzy i

ginekolodzy

5.000 zł
148 c) interniści, pediatrzy,

neurolodzy,

stomatolodzy i inni

nie wymienieni wyżej

2.000 zł
149 d) lekarze, technicy

weterynarii i

inseminatorzy

3.000 zł
150 e) inseminatorzy150 zł
 Uwaga: Lekarze zatrudniający asystentów opłacają składkę podwyższoną o 50%
151 7. Felczerzy, laboranci,

położne, pielęgniarki,

masażyści,

rehabilitanci

2.000 zł
152 8. Technicy dentystyczni,

fizykoterapeuci,

farmaceuci i laboranci

zatrudnieni w aptekach

1.000 zł
153 9. Technicy obsługujący

aparaturę

radiologiczną

1.000 zł
15410. Optycy wykonujący

szkła kontaktowe

2.000 zł
X. KULTURA I SPORT
155 1. Teatry, kabarety,

opery, sal koncertowe

3.000 zł
1562. Hale widowiskowo-sportowe1,5% od rocznego obrotu
1573. Muzea, wystawyza każdy m2 10 zł
4. Kina
158 a) stałe5.000 zł
159 b) objazdowe2.000 zł
160 5. Domy kultury, kluby

studenckie

5.000 zł
1616. Cyrki, menażerie2.000 zł
1627. Wesołe miasteczka1,5% od wpływu za bilety
8. Kluby (sekcje) - od członka sekcji:
163 8. Kluby (sekcje) od

członka sekcji:

1) gimnastycznej,

łyżwiarskiej,

szachowej, ping-

pongowej,

brydżowej,

siatkówki,

koszykówki, piłki:

nożnej, ręcznej i

wodnej, hokeja,

rugby, atletycznej,

tenisowej,

wędkarskiej

po 5 zł
2) kolarskiej,

narciarskiej,

saneczkarskiej,

bobslejowej,

szermierczej,

łuczniczej,

bokserskiej,

zapaśniczej, judo,

karate,

jeździeckiej,

motorowej,

strzeleckiej,

alpinistycznej,

pięcioboju

nowoczesnego,

żeglarskiej,

kajakarskiej,

wioślarskiej,

lotniczej,

szybowcowej,

lotniarskiej,

balonowej

po 10 zł
Uwaga: Minimalna składka

za ubezpieczenie

klubu (sekcji)

wynosi 1.000 zł, a

ponadto za służące

publiczności:

trybuny5 zł za miejsce siedzące
164(skreślona)
165(skreślona)
166(skreślona)
167(skreślona)
168(skreślona)
169 9. Strzelnice5.000 zł oraz po
100 zł za każde stanowisko (karabin)
100 zł za każdą maszynę do rzutków
17010. Hipodromy1.000 zł oraz po 100 zł za każdego konia
17111. Gry zręcznościowe i

automaty

1.000 zł oraz po 100 zł od każdego urządzenia
17212. Lodowiska100 zł oraz 10 zł za każdy m2
17313. Korty tenisowe1.000 zł za każdy kort
17414. Wyciągi narciarskie1.000 zł za każdy wyciąg
17515. Wypożyczalnie sprzętu

sportowego

3.000 zł
17616. Zakłady kąpielowe5% od wpływu za bilet
17717. Pływalnie
Składkę oblicza się na

podstawie dziennej

frekwencji

10 zł od osoby
Za włączenie do ubezpieczenia wymienionego w ust. 16 i 17 odpowiedzialności z tytułu zaginięcia (kradzieży) rzeczy oddanych do przechowania w zamykanych na klucz szafkach pobiera się dodatkową składkę od każdego tysiąca sumy ubezpieczenia za każdą szafkę30 zł
17818. Ośrodki sportu i rekreacji0,2% od wpływu za bilety
17919. Instruktorzy i

trenerzy

1.000 zł
18020. Przewodnicy

wysokogórscy

2.000 zł
18121. Przewodnicy

turystyczni

500 zł
18222. Instruktorzy

przysposobienia

wojskowego

1.000 zł
18323. Nurkowie i

płetwonurkowie

2.000 zł
XI STOWARZYSZENIA, ZWIĄZKI, ORGANIZACJE

WYZNANIOWE

184 1. Stowarzyszenia:

muzyczne, teatralne,

śpiewacze lub inne

kulturalne, Polski

Czerwony Krzyż, Liga

Obrony Kraju, Związek

Harcerstwa Polskiego

100 zł od członka, nie mniej niż 1.000 zł
2. Organizacje

wyznaniowe:

185 a) w mieście1.000 zł
186 b) na wsi500 zł
oraz za każdy rozpoczęty 1.000 członków50 zł
187 b) domy opiekuńcze, domy

starców i inne

placówki charytatywne

1.500 zł za każde rozpoczęte 100 pensjonariuszy, wychowanków, podopiecznych po 100 zł
188 c) punkty katechetyczne

poza kościołem

500 zł
189 d) pielgrzymkipo 50 zł za każdy rozpoczęty 1.000 pielgrzymów
190 e) gospodarstwo rolne - składka według

dz. III ust. 5.

191 f) cmentarze grzebalne -

patrz lp. 120

192 g) budowa kościoła1 zł za każdy 1.000 zł sumy kosztorysu
XII. RYZYKA RÓŻNE
193 1. Osoby w życiu

prywatnym

1.000 zł
Za opłatą dodatkowej

składki włącza się

ryzyko uprawniania

niżej wymienionych

sportów:

194boksu, karate, judo, rugby, zapaśnictwa, kolarstwa, narciarstwa, jeździectwa, żeglarstwa, kajakarstwa, sportu lotniczego, balonowego, lotniarstwa500 zł
195(skreślona)
196(skreślona)
1972. Myślistwo100 zł oraz 30 zł za psa do polowania
198 3. Samobieżne maszyny

robocze

po 10.000 zł
199 4. Miniżłobki,

przedszkola

500 zł
200 5. Szatnie
Składka od każdego 1.000 zł zadeklarowanej kwoty w szatni:
do 100 haków wynosi 20 zł
do 300 haków wynosi 25 zł
do 500 haków i powyżej

wynosi 30 zł

1 Załącznik nr 2 część B zmieniona przez ust. 1 obwieszczenia z dnia 17 stycznia 1990 r. (M.P.90.6.49) zmieniającego nin. obwieszczenie z dniem 23 lutego 1990 r.