Ogłoszenie 2 przedsiębiorstw energetycznych przechodzących na własność Państwa.

Monitor Polski

M.P.1951.A-43.554

Akt utracił moc
Wersja od: 26 maja 1951 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO
z dnia 31 marca 1951 r.
w sprawie ogłoszenia 2 przedsiębiorstw energetycznych przechodzących na własność Państwa.

Na podstawie § 30 ust. 1 i 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. w sprawie trybu postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 16, poz. 62, z 1948 r. Nr 25, poz. 170 i z 1949 r. Nr 29, poz. 212) zarządza się ogłoszenie przedsiębiorstw:
1)
Franz Umlauf - Lesica, pow. Bystrzyca - produkcja energii elektrycznej,
2)
Elgentum Kommerzenrat Georg Müller - Trzebieszowice - produkcja energii elektrycznej,

przechodzących na własność Państwa na podstawie art. 2 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17).

Wymienione przedsiębiorstwa przechodzą na własność Państwa w całości wraz z nieruchomym majątkiem oraz wszystkimi prawami.

Niedokładności w określeniu nazw lub przedmiotu przedsiębiorstw nie mają znaczenia, jeśli z całości ogłoszenia wynika, o jakie przedsiębiorstwa chodzi.

Spółdzielnie, związki spółdzielcze mogą zgłaszać do Głównej Komisji do Spraw Upaństwowienia Przedsiębiorstw w Warszawie swoje prawa do wyżej wymienionych przedsiębiorstw, a właściciele mogą ponadto zgłosić zarzuty, że przedsiębiorstwa te nie przechodzą na własność Państwa.

W imieniu instytucji, które w związku z wojną rozpoczętą w dniu 1 września 1939 r. zostały rozwiązane lub utraciły faktyczną możność działania, mogą zgłaszać ich prawa wojewódzkie rady narodowe, a w imieniu spółdzielni - Centralny Związek Spółdzielczy.

Prawa lub zarzuty powinny być zgłaszane do Głównej Komisji do Spraw Upaństwowienia Przedsiębiorstw w Warszawie w terminie 30 dni od daty ogłoszenia niniejszego zarządzenia i poparte odpowiednimi dowodami.

Uprawnienia, przysługujące na podstawie wymienionego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. właścicielowi przedsiębiorstwa, przysługują również w razie jego nieobecności krewnym w linii prostej (zstępnym i wstępnym), rodzeństwu, dzieciom rodzeństwa, małżonkowi tudzież osobom sprawującym zarząd przedsiębiorstw nieobecnych właścicieli.