Odznaki i dyplom dla nagrodzonych państwowymi nagrodami za osiągnięcia w dziedzinie nauki, postępu technicznego i sztuki.

Monitor Polski

M.P.1953.A-46.539

Akt utracił moc
Wersja od: 18 maja 1953 r.

ZARZĄDZENIE Nr 51
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 15 kwietnia 1953 r.
w sprawie odznak i dyplomu dla nagrodzonych państwowymi nagrodami za osiągnięcia w dziedzinie nauki, postępu technicznego i sztuki.

Na podstawie § 8a uchwały nr 192 Rady Ministrów z dnia 10 marca 1951 r. w sprawie ustanowienia państwowych nagród za osiągnięcia w dziedzinie nauki, postępu technicznego i sztuki oraz trybu ich przyznawania (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-51, poz. 675 oraz z 1953 r. Nr A-37, poz. 463) zarządza się, co następuje:
Ustanawia się trzystopniowe odznaki dla osób, nagrodzonych "Państwową nagrodą za osiągnięcia w dziedzinie nauki, postępu technicznego i sztuki", a mianowicie:
1)
złotą odznakę dla odznaczonych nagrodą państwową I stopnia,
2)
srebrną odznakę dla odznaczonych nagrodą państwową II stopnia,
3)
brązową odznakę dla odznaczonych nagrodą państwową III stopnia.
1.
Złota odznaka dla odznaczonych nagrodą państwową I stopnia wyobraża gwiazdę ośmioramienną o średnicy 23 mm. Każde ramię gwiazdy tworzy trójząbkowy kwiat o kształcie lilii, pokryty białą emalią. Lilie połączone są metalem w kształcie liścia koniczyny w kolorze złocistym. Ramiona i promienie gwiazdy wiążą koło, wznoszące się nad poziom promieni, w otoku którego na czerwonej emalii umieszczony jest napis literami złoconymi "Nagroda Państwowa I". W środku na czerwonej emalii nałożony jest orzeł biały. Na odwrotnej stronie odznaki w środku na czerwonej emalii umieszczony jest złocony monogram "P.R.L.", a w otoku koła na czerwonej emalii napis literami złoconymi "Nauka - Sztuka - Technika". Odznaka tłoczona jest w metalu - złocona i zawieszona na złoconej przyczepce (agrafie) w kształcie wąskiego prostokąta z wytłoczonymi liśćmi laurowymi na jednej stronie.
2.
Srebrna odznaka dla odznaczonych nagrodą państwową II stopnia różni się od opisanej pod ust. 1 odznaki tym, że zamiast złocistego występuje kolor srebrzysty, a w otoku umieszczony jest napis: "Nagroda Państwowa II".
3.
Brązowa odznaka dla odznaczonych nagrodą państwową III stopnia różni się od opisanej pod ust. 1 odznaki tym, że zamiast złocistego występuje kolor brązu spatynowanego, a w otoku umieszczony jest napis: "Nagroda Państwowa III".
4.
Wzór odznaki zawiera załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
Odznaczeni nagrodą państwową otrzymują dyplom według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
W przypadku przyznania odznaki za osiągnięcia zespołowe prawo do dyplomu oraz odznaki przysługuje każdemu członkowi nagrody zespołowej.
Odznakę nagrody państwowej nosi się na lewej piersi.
Koszty związane z wybiciem odznak nagrody państwowej, wydrukowaniem dyplomów i innych druków związanych z nadawaniem odznak nagrody państwowej pokrywane są z budżetu Państwa (budżet centralny), w części dotyczącej Urzędu Rady Ministrów.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

PREZYDIUM RZĄDU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

na wniosek Komitetu Nagród Państwowych przyznało nagrodę (zespołową) ........................ stopnia w dziedzinie ...................................... na rok .................................................................. Obywatelowi .......................................................... za ................................................................

Warszawa, dnia .................... lipca 19... r.