Odstępowanie przydziałów i materiałów przydzielonych.

Monitor Polski

M.P.1955.49.480

Akt utracił moc
Wersja od: 31 maja 1955 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 20 maja 1955 r.
w sprawie odstępowania przydziałów i materiałów przydzielonych.

Na podstawie art. 1 i art. 3 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301) i w wykonaniu § 12 ust. 2 uchwały nr 191 Prezydium Rządu z dnia 10 kwietnia 1954 r. w sprawie wykonania planu zaopatrzenia materiałowo-technicznego (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-42, poz. 625 i z 1955 r. Nr 20, poz. 199) zarządza się, co następuje:
Odstępowanie przydziałów i materiałów przydzielonych, z wyjątkami określonymi w §§ 2-4, jest zabronione.
1.
Odstąpienie przydziału lub materiału przydzielonego jest dopuszczalne w gospodarczo uzasadnionych przypadkach:
1)
jednostce państwowej tego samego resortu - za zgodą wspólnego organu nadrzędnego obu stron,
2)
jednostce państwowej innego resortu - za zgodą właściwej jednostki zbytu, do której należy rozprowadzanie materiału objętego planem rozdziału.
2.
Zgoda, o której mowa w ust. 1, powinna być wyrażona na piśmie, przy czym należy określić zadania, dla których wykonania następuje odstąpienie przydziału lub materiału.
W zakresie materiałów przeznaczonych na wykonanie robót budowlano-montażowych za gospodarczo uzasadnione przypadki (§ 2) uważa się w szczególności odstąpienie materiałów przydzielonych:
1)
pochodzących z rozbiórki lub demontażu urządzeń,
2)
nagromadzonych na placu budowy dla wykonania robót systemem gospodarczym, których wykonanie zlecił następnie inwestor państwowemu przedsiębiorstwu budowlano-montażowemu,
3)
pozostałych na placu budowy po zakończeniu robót przez wykonawcę.
Zleceniodawca robót budowlano-montażowych może odstąpić przydział lub materiał przedsiębiorstwu państwowemu wykonującemu na rzecz zleceniodawcy roboty budowlano-montażowe bez zgody organu nadrzędnego lub właściwej jednostki zbytu (§ 2), o ile przydział materiału przeznaczony był na wykonanie tych robót systemem zleceniowym.
W przypadku wykonywania robót budowlano-montażowych przez jednostkę państwową na rzecz jednostki niepaństwowej jednostka niepaństwowa ma obowiązek odstąpienia jednostce państwowej wszystkich materiałów na wykonanie tych robót.
Centrale zbytu w sprawozdaniu z wykonania planu rozdziału materiałów (według formularza GM-9) wykażą zmiany przydziałów spowodowane odstąpieniem przydziału lub materiału w dziale III kolumna 4 sprawozdania.
Nie uważa się za odstąpienie materiału oddanie materiału do przerobu innej jednostce, jeżeli przerób ma być dokonany na rzecz jednostki, która otrzymała przydział materiału.
1.
Zarządzenie nie narusza przepisów szczególnych o gospodarowaniu materiałami.
2.
Odstępowanie nadwyżek materiałów rozdzielanych i surowców wtórnych może być dokonywane wyłącznie w trybie określonym przepisami o upłynnianiu remanentów oraz o gospodarowaniu surowcami wtórnymi.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.