Odraczanie wpłaty należności celnych i innych, przypadających od towarów, zgłoszonych do odprawy celnej przez ajencje celne Polskich Kolei Państwowych.

Monitor Polski

M.P.1949.A-33.490

Akt utracił moc
Wersja od: 30 maja 1949 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 16 maja 1949 r.
o odraczaniu wpłaty należności celnych i innych, przypadających od towarów, zgłoszonych do odprawy celnej przez ajencje celne Polskich Kolei Państwowych.

Na podstawie art. 119 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o prawie celnym (Dz. U. R. P. Nr 84, poz. 810) zarządzam, co następuje:
Wpłata należności celnych i innych, przewidzianych w art. 43 ust. 3 prawa celnego, przypadających od towarów, zgłoszonych do odprawy celnej przez ajencje celne Polskich Kolei Państwowych, może być odroczona na okres czasu ustalony w § 3 niniejszego zarządzenia.
1) Oznaczone w § 1 należności, urzędy celne odraczają po otrzymaniu zobowiązań zapłaty Dyrekcji O. K. P. według załączonego wzoru z oznaczeniem na nich terminu płatności (§ 3). Zobowiązania takie mogą być wystawiane również na większą ilość zgłoszeń celnych.
2)
Zobowiązania powyższe powinny być podpisane w imieniu Dyrekcji O. K. P. przez upoważnionego na podstawie art. 22 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. o utworzeniu przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. R. P. z 1948 r. Nr 43, poz. 312) pracownika ajencji celnej P. K. P. w siedzibie danego urzędu celnego.
3)
Na każdym zgłoszeniu celnym, według którego odroczono należności, urząd celny notuje numer i datę zobowiązania, wydanego przez Dyrekcję O. K. P. Adnotację taką podpisuje pracownik ajencji celnej P. K. P., upoważniony do podpisywania zobowiązań.
Zobowiązania Dyrekcji O. K. P. powinny być regulowane do dnia 15 każdego miesiąca za cały miesiąc ubiegły.
W celu kontrolowania terminu płatności zobowiązań urzędy celne zapisują należności odroczone do księgi należności czynnych.
Należności przypadające od Dyrekcji O. K. P. z tytułu zobowiązań, wystawionych przez ajencje celne P. K. P., powinny być przelane na konto czekowe w P. K. O. urzędu lub dyrekcji ceł, albo wpłacone do kas urzędów celnych z zachowaniem przepisów dekretu z dnia 3 lutego 1947 r. o obowiązku uczestniczenia w obrocie bezgotówkowym (Dz. U. R. P. Nr 16, poz. 81).
O dokonanych wpłatach przez Dyrekcję O. K. P. urzędy celne czynią odpowiednie adnotacje w księdze należności czynnych (§ 4) oraz na uregulowanych zobowiązaniach, po czym zobowiązania te zwraca się właściwym Dyrekcjom O. K. P.
W razie uchybienia terminu płatności zobowiązań urzędy celne zarządzają niezwłocznie wstrzymanie przyjmowania nowych zobowiązań i zawiadamiają o tym Ministerstwo Skarbu.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 1948 r. Jednocześnie uchyla się zarządzenie Ministra Skarbu z dnia 15 grudnia 1936 r. o odraczaniu wpłaty należności celnych i innych, przypadających od towarów, zgłoszonych do odprawy celnej przez ajencje celne Polskich Kolei Państwowych (Dz. Urz. Min. Skarbu Nr 34, poz. 1010).

ZAŁĄCZNIK 

Strona pierwsza.

Zobowiązanie Nr ....

Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych w ..........

Termin płatności

dn. .............. m. ......................... 19 .. r.

zł .................. gr. ....

Nr Nr prima notyNr Nr zgłoszeń celnychSuma
gr

Zobowiązanie Nr .....

Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych w ..........

obowiązuje się wpłacić ..........

na dochód Skarbu Państwa w dniu ..... m-ca ..... 19 ... r. kwotę zł .......... gr. ..... (słownie) zł .......... gr. .....

tytułem należności celnych za towary oclone w Urzędzie Celnym w .......... według niżej wyszczególnionych zgłoszeń celnych.

.......... dnia ..... m-ca ..... 19 .. r.

Podpisy

Nr Nr zgłoszeń celnychSumaUwagi
gr

Strona druga

Nr Nr zgłoszeń celnychSumaUwagiNr Nr prima notyNr Nr zgłoszeń celnychSuma
grgr