Odpłatność za przewóz pracowników w transporcie samochodowym na terenie województwa katowickiego.

Monitor Polski

M.P.1965.8.26

Akt utracił moc
Wersja od: 15 lutego 1965 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW KOMUNIKACJI I GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 26 stycznia 1965 r.
w sprawie odpłatności za przewóz pracowników w transporcie samochodowym na terenie województwa katowickiego.

W wykonaniu § 3 ust. 2 uchwały nr 521 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1961 r. w sprawie przejmowania przez samochodowych przewoźników publicznych przewozów pracowniczych na terenie województwa katowickiego w latach 1962-1967 zarządza się, co następuje:
1.
Zarządzenie określa jednolite warunki odpłatności za przewozy pracowników do pracy i z pracy na terenie województwa katowickiego, zwane w dalszym ciągu "przewozami pracowniczymi", wykonywane przez Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Katowicach, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Katowicach oraz Miejskie Przedsiębiorstwa Komunikacyjne w Częstochowie i Bielsku-Białej, a przejęte przez te przedsiębiorstwa stosownie do przepisów uchwały nr 521 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1961 r. w sprawie przejmowania przez samochodowych przewoźników publicznych przewozów pracowniczych na terenie województwa katowickiego w latach 1962-1967 oraz zarządzenia Ministrów Komunikacji i Gospodarki Komunalnej z dnia 2 listopada 1962 r. w sprawie warunków przewozu pracowników na terenie województwa katowickiego w zarobkowym transporcie samochodowym (Monitor Polski Nr 84, poz. 396).
2.
Za przewóz na terenie województwa katowickiego (ust. 1) uważa się przewóz wykonywany do zakładów pracy i z zakładów pracy położonych na terenie tego województwa, nawet jeżeli odbywa się on z terenu lub na teren innych województw.
Za korzystanie z przewozów pracowniczych pracownik ponosi opłatę w wysokości równej opłacie za miesięczny pracowniczy bilet kolejowy na daną odległość według taryfy obowiązującej w dniu 30 września 1959 r. Opłatę tę pracownik uiszcza zakładowi pracy.
1.
Opłaty taryfowe za przewozy pracownicze uiszczają przedsiębiorstwom przewozowym (§ 1 ust. 1) zakłady pracy zatrudniające pracowników korzystających z tych przewozów.
2.
Zakłady pracy pokrywają różnicę między opłatą taryfową za dany przewóz a opłatą ponoszoną przez pracownika stosownie do przepisów § 2.
1.
Przepisy zarządzenia nie naruszają uprawnień pracowników, przysługujących im na podstawie innych obowiązujących przepisów oraz zbiorowych układów pracy.
2.
Pracownicy inni niż wymienieni w ust. 1, którzy w dniu wejścia w życie zarządzenia korzystają faktycznie z przewozów pracowniczych na warunkach korzystniejszych od ustalonych w niniejszym zarządzeniu, korzystają nadal z przewozów na tych warunkach przez okres dwóch lat od dnia wejścia w życie zarządzenia.
Zarządzenie nie dotyczy:
1)
odpłatności za korzystanie z przewozów pracowniczych w granicach administracyjnych miasta, wykonywanych w ramach regularnej komunikacji autobusowej przez miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne,
2)
odpłatności za korzystanie z przewozów pracowniczych wykonywanych poza granicami administracyjnymi miasta w ramach regularnej komunikacji autobusowej - jeżeli pracownicy korzystający z tych przewozów nie korzystali poprzednio z przewozów do pracy i z pracy wykonywanych przez zakłady pracy własnym taborem samochodowym lub przez przedsiębiorstwa branżowego transportu samochodowego.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.