Odbywanie i finansowanie praktyk zawodowych uczniów szkół zawodowych oraz praktyk wakacyjnych i dyplomowych studentów wyższych uczelni w 1952 roku.

Monitor Polski

M.P.1951.A-91.1254

Akt utracił moc
Wersja od: 26 października 1951 r.

UCHWAŁA NR 709
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 13 października 1951 r.
w sprawie odbywania i finansowania praktyk zawodowych uczniów szkół zawodowych oraz praktyk wakacyjnych i dyplomowych studentów wyższych uczelni w 1952 r.

W celu zapewnienia właściwych wyników praktyk zawodowych uczniów szkół zawodowych oraz praktyk wakacyjnych i dyplomowych studentów wyższych uczelni jak również należytego powiązania tych praktyk z programami nauczania - Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
1.
Przydział praktyk zawodowych, wakacyjnych lub dyplomowych (zwanych dalej w skróceniu "praktykami") i kontrola ich przebiegu jest obowiązkiem szkół i wyższych uczelni, których uczniowie i studenci są obowiązani do odbywania praktyki zgodnie z programem nauki.
2.
Szkoły zawodowe i wyższe uczelnie, o których mowa w ust. 1, dokonywać będą przydziału praktyk na podstawie umów z odpowiednimi zakładami pracy. Treść umowy oraz sposób jej zawierania określi zarządzenie Prezesa Rady Ministrów.
3.
Zakłady pracy nie mogą uchylić się od obowiązku przyjmowania uczniów i studentów na praktyki.
1.
Praktyki finansowane będą wyłącznie z budżetu szkół i wyższych uczelni, przydzielających praktyki.
2.
Minister Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wstawi do budżetu na rok 1952 odpowiednie kwoty na finansowanie praktyk i rozdzieli te kwoty pomiędzy resorty, prowadzące szkoły zawodowe i wyższe uczelnie, zgodnie z zatwierdzonym planem praktyk opracowanym przez te resorty.
Zakłady pracy obowiązane są do zakwaterowania praktykantów oraz do przestrzegania warunków umowy (§ 1 ust. 2).
Czas trwania, tryb planowania i odbywania oraz zasady opłacania praktyk ustali zarządzenie Prezesa Rady Ministrów.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Finansów, zainteresowanym ministrom oraz Prezesowi Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego.