Ochrona macierzyństwa pracownicy.

Monitor Polski

M.P.1953.A-77.926

Akt utracił moc
Wersja od: 25 sierpnia 1953 r.

OKÓLNIK
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 24 lipca 1953 r.
w sprawie ochrony macierzyństwa pracownicy.

W celu zapewnienia skutecznej realizacji ochrony macierzyństwa unormowanej przepisami ustawy z dnia 28 kwietnia 1948 r. o zmianie ustawy z dnia 2 lipca 1924 r. w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet (Dz. U. Nr 27, poz. 182) ustala się, co następuje:
1.
Przewidziane w wymienionej ustawie z dnia 28 kwietnia 1948 r. przenoszenie kobiet w stanie ciąży, zatrudnionych przy pracy uciążliwej, poczynając od szóstego miesiąca ciąży, do pracy dogodniejszej jest obowiązkowe, chyba że zachodzą wyjątkowe, nie dające się przezwyciężyć przeszkody.
2.
Pracownicy, która przeszła do pracy w innym zakładzie pracy za zgodą dotychczasowego zakładu pracy, wyrażoną na wniosek nowego zakładu pracy, zalicza się okres pracy w poprzednim miejscu pracy do trzechmiesięcznego okresu pracy, wymaganego przy stosowaniu zakazu wypowiadania lub rozwiązywania stosunku pracy z kobietą w stanie ciąży.
3.
W każdym przypadku - dla zachowania uprawnień w zakresie zakazu zwolnienia z pracy - pracownica powinna przedstawić zaświadczenie lekarskie, stwierdzające stan ciąży, przy umowie zawartej na czas nie określony - najpóźniej w ostatnim dniu okresu wypowiedzenia, a w razie rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia - w ciągu siedmiu dni od dnia zwolnienia z pracy, a przy umowie zawartej na czas określony, lub na czas wykonania określanej roboty - w ostatnim dniu pracy.