Obowiązki komendantów i dowódców jednostek policyjnych oraz oddziałów obrony cywilnej w zakresie zapewnienia policjantom i junakom realizacji uprawnień w wyborach do Sejmu i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Monitor Polski

M.P.2001.28.481

Akt utracił moc
Wersja od: 30 sierpnia 2001 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 16 sierpnia 2001 r.
w sprawie obowiązków komendantów i dowódców jednostek policyjnych oraz oddziałów obrony cywilnej w zakresie zapewnienia policjantom i junakom realizacji uprawnień w wyborach do Sejmu i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 21 ust. 4 ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 46, poz. 499 i Nr 74, poz. 786) zarządza się, co następuje:
Komendanci Wyższej Szkoły Policji, szkół policyjnych, oddziałów obrony cywilnej, zwani dalej "komendantami", oraz kierownicy ośrodków szkolenia Policji i dowódca Oddziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji, zwani dalej "dowódcami", każdy w zakresie swojego działania, umożliwią skoszarowanym policjantom i junakom realizację uprawnień wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
Komendanci i dowódcy zapewnią poinformowanie policjantów i junaków o możliwości dopisania ich do spisu wyborców na własny wniosek oraz o siedzibach (adresach) obwodowych komisji wyborczych w miejscowości, w której pełnią lub odbywają służbę, i o siedzibach (adresach) właściwych miejscowo urzędów gmin.
W okresie pomiędzy 2 a 9 września 2001 r. komendanci i dowódcy umożliwią policjantom i junakom złożenie w urzędzie gminy wniosku o dopisanie się do wybranego przez nich spisu wyborców sporządzonego dla miejscowości, w której pełnią lub odbywają służbę.
Komendanci i dowódcy zapewnią podległym policjantom i junakom możliwość osobistego sprawdzenia prawidłowości danych zamieszczonych w spisach wyborców oraz, w przypadku takiej konieczności, wniesienia pisemnej lub ustnej reklamacji.
1.
Policjantom i junakom wykonującym funkcje członków obwodowych komisji wyborczych i mężów zaufania - komendanci i dowódcy udzielą zwolnienia od wykonywania obowiązków służbowych na czas realizacji przez nich obowiązków wynikających z ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Zwolnienia od wykonywania zadań służbowych w określonym czasie komendanci i dowódcy udzielają na pisemny wniosek przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej albo pełnomocnika wyborczego komitetu wyborczego lub osoby przez niego upoważnionej.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.