Obowiązki i uprawnienia likwidatora majątku izb lekarskich i lekarsko-dentystycznych.

Monitor Polski

M.P.1950.A-111.1384

Akt utracił moc
Wersja od: 20 października 1950 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 27 września 1950 r.
w sprawie obowiązków i uprawnień likwidatora majątku izb lekarskich i lekarsko-dentystycznych.

Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 1950 r. o zniesieniu izb lekarskich i lekarsko-dentystycznych (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 326) zarządza się, co następuje:
Likwidator majątku izb lekarskich i lekarsko-dentystycznych, w dalszym ciągu zwany "Likwidatorem", podlega bezpośrednio Ministrowi Zdrowia.
Do obowiązków Likwidatora należy:
1)
protokolarne przejęcie w zarząd majątku wraz z aktami zniesionych izb lekarskich i lekarsko-dentystycznych od b. zarządów tych izb;
2)
zestawienie bilansów majątku;
3)
sporządzenie wykazu instytucji ubezpieczeniowych i zestawienie zobowiązań tych instytucji wobec członków b. izb z tytułu nabytych przez uczestników tych instytucji uprawnień do świadczeń jednorazowych bądź też okresowych;
4)
zestawienie uczestników instytucji ubezpieczeniowych, którzy osiągnęli wiek 65 lat i pozostawali w ubezpieczeniu co najmniej lat 10;
5)
zestawienie funduszów, przeznaczonych na pokrywanie świadczeń ubezpieczeniowych;
6)
ustalenie wykazu instytucji wzajemnej pomocy członków izb i zestawienie zobowiązań izb z tytułu praw do świadczeń nabytych już przez członków izb i ich rodziny;
7)
zestawienie funduszów, przeznaczonych na pokrywanie świadczeń instytucji wzajemnej pomocy;
8)
zestawienie zobowiązań instytucji ubezpieczeniowych w stosunku do osób, nie będących uczestnikami tych instytucji;
9)
realizacja świadczeń należnych b. członkom izb i ich rodzinom;
10)
ściąganie zaległych wierzytelności.
Likwidator opracowuje i przedstawia Ministrowi Zdrowia wnioski dotyczące:
1)
zasad i sposobu likwidacji majątku izb lekarskich i lekarsko-dentystycznych, przeznaczonego na pokrywanie zobowiązań instytucji ubezpieczeniowych i instytucji wzajemnej pomocy, prowadzonych przez izby;
2)
wysokości odpraw, przewidzianych dla osób, określonych w art. 3 ust. 2, oraz osób, określonych w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 1950 r. o zniesieniu izb lekarskich i lekarsko-dentystycznych (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 326);
3)
wysokości funduszu odpraw lekarskich ubezpieczeniowych i funduszu odpraw instytucji wzajemnej pomocy;
4)
majątku izb, podlegającego przelaniu na uzupełnienie funduszów, wymienianych w pkt. 2);
5)
majątku podlegającego przekazaniu na rzecz Skarbu Państwa i na rzecz Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia.
1.
Likwidator przeprowadza likwidację majątku zniesionych izb według planu likwidacji, zatwierdzonego przez Ministra Zdrowia. Plan ten Likwidator obowiązany jest przedstawić Ministrowi Zdrowia w terminie do dnia 31 grudnia 1950 r.
2.
Plan likwidacji powinien w szczególności zawierać wnioski dotyczące uregulowania spraw pracowników, zatrudnionych w b. izbach lekarskich i lekarsko-dentystycznych.
W ciągu miesiąca od daty zatwierdzenia planu likwidacji Likwidator obowiązany jest przedstawić Ministrowi Zdrowia preliminarz budżetu likwidacji.
1.
Likwidator przedstawia Ministrowi Zdrowia wszelkie żądane informacje i wyjaśnienia, a co pół roku okresowe sprawozdania o przebiegu czynności likwidacyjnych.
2.
Likwidator obowiązany jest na żądanie Centralnej Rady Związków Zawodowych i Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia udzielać informacji i wyjaśnień.
Akta zniesionych izb lekarskich i lekarsko-dentystycznych oraz akta likwidacyjne po zakończeniu likwidacji i uzyskaniu od Ministra Zdrowia absolutorium Likwidator przekazuje do archiwum Ministerstwa Zdrowia.
1.
Likwidator reprezentuje majątek izb wobec sądów, władz i urzędów państwowych i instytucji prawa publicznego.
2.
Likwidator zarządza majątkiem izb lekarskich i lekarsko-dentystycznych, reprezentuje interesy tych izb i ich majątku wobec pracowników izb i osób trzecich z tytułu zobowiązań i wierzytelności, wynikających z czynności prawnych władz zniesionych izb, zawiera układy likwidacyjne z wierzycielami i dłużnikami, umarza i odpisuje z bilansu nieściągalne należności do kwoty zł 5.000.- w poszczególnym przypadku.
3.
Umorzenie i spisanie z bilansu nieściągalnej należności wyższej niż 5.000.- zł wymaga uprzedniej zgody Ministra Zdrowia. Układy likwidacyjne z dłużnikami, przewidujące redukcję sumy dłużnej o więcej niż 30%, wymagają również uprzedniej zgody Ministra Zdrowia.
4.
Likwidator może zawierać układy i zaciągać zobowiązania tylko jeśli to jest niezbędne do przeprowadzenia czynności likwidacyjnych.
5.
Do poszczególnych spraw lub czynności prawnych Likwidator może ustanawiać pełnomocników i może im udzielać prawa substytucji.
Czynności techniczne, związane z likwidacją majątku izb, wykonuje biuro Likwidatora. Likwidator ponosi odpowiedzialność za funkcjonowanie biura i jest bezpośrednim zwierzchnikiem pracowników tam zatrudnionych. Liczbę personelu biura oraz jego wynagrodzenia ustala Minister Zdrowia na wniosek Likwidatora.
1.
Likwidatorowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej uposażeniu pracowników państwowych wraz z przypadającymi dodatkami według grupy II, przewidzianej w art. 4 pkt. 3) ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 39).
2.
Przy podróżach służbowych Likwidator pobiera należności na zasadach i w wysokości obowiązujących dla pracowników państwowych wymienionej w ust. 1 grupy uposażenia w razie pełnienia czynności poza zwykłym miejscem służbowym.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.