Obowiązek zatwierdzania typu niektórych geodezyjnych narzędzi pomiarowych oraz upoważnienie Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie do zatwierdzania typu tych narzędzi.

Monitor Polski

M.P.1968.24.158

Akt utracił moc
Wersja od: 8 czerwca 1968 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU JAKOŚCI I MIAR
z dnia 22 maja 1968 r.
w sprawie obowiązku zatwierdzania typu niektórych geodezyjnych narzędzi pomiarowych oraz upoważnienia Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie do zatwierdzania typu tych narzędzi.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 i art. 14 pkt 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o miarach i narzędziach pomiarowych (Dz. U. Nr 23, poz. 148) zarządza się, co następuje:
Wprowadza się obowiązek zatwierdzania typu geodezyjnych narzędzi pomiarowych przeznaczonych do produkcji seryjnej, nie podlegających obowiązkowi legalizacji, wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik do zarządzenia.
Upoważnia się Instytut Geodezji i Kartografii w Warszawie, zwany dalej "Instytutem", do zatwierdzania typu narzędzi pomiarowych, o których mowa w § 1.
Właściwość miejscowa Instytutu obejmuje teren całego kraju.
Instytut dokonywać będzie zatwierdzania typu narzędzi pomiarowych geodezyjnych, o których mowa w § 1, w trybie i na zasadach określonych ustawą z dnia 17 czerwca 1966 r. o miarach i narzędziach pomiarowych (Dz. U. Nr 23, poz. 148) oraz aktami prawnymi wydanymi na podstawie tej ustawy.
Przy wykonywaniu czynności związanych z zatwierdzaniem typu narzędzi pomiarowych, o których mowa w § 1, Instytut posługiwać się będzie wzorcami kontrolnymi, zalegalizowanymi w Centralnym Urzędzie Jakości i Miar.
1.
Zakłady wytwarzające narzędzia pomiarowe, o których mowa w § 1, obowiązane są do zgłaszania Instytutowi rocznych planów nowych uruchomień produkcji tych narzędzi. Zgłoszenie powinno nastąpić w terminie przewidzianym do składania tych planów organom nadrzędnym.
2.
Zakłady wytwarzające w dniu wejścia w życie zarządzenia narzędzia pomiarowe, o których mowa w § 1, obowiązane są nadesłać Instytutowi do dnia 31 marca 1969 r. wnioski o zatwierdzenie typu tych narzędzi.
Nadzór i kontrolę nad czynnościami Instytutu w zakresie zatwierdzania typu narzędzi pomiarowych, o których mowa w § 1, sprawuje Centralny Urząd Jakości i Miar.
Od decyzji Instytutu w sprawach związanych z zatwierdzaniem typu narzędzi pomiarowych, o których mowa w § 1, przysługuje odwołanie do Centralnego Urzędu Jakości i Miar.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1968 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ GEODEZYJNYCH NARZĘDZI POMIAROWYCH NIE OBJĘTYCH OBOWIĄZKIEM LEGALIZACJI, A PODLEGAJĄCYCH OBOWIĄZKOWI ZATWIERDZANIA TYPU

Lp.Wyszczególnienie
1Narzędzia do pomiaru lub wyznaczania elementów kątowych (teodolity,

teodolity-tachimetry, kierownice optyczne, niwelatory, węgielnice,

pochylniki).

2Narzędzia do optycznego (elektromagnetycznego) pomiaru odległości

(dalmierze optyczne, nasadki dalmiercze, dalmierze radiowe, dalmierze

świetlne).

3Geodezyjne przymiary sztywne i drutowe (łaty poligonowe, łaty bazowe, łaty

noniuszowe, łaty niwelacyjne, łaty tachimetryczne, łaty topograficzne,

druty inwarowe).

4Narzędzia do oznaczania celu (tarcze celownicze, heliotropy).
5Narzędzia do astronomicznej i magnetycznej orientacji kierunku (nasadki

astronomiczne, busole geodezyjne).

6Narzędzia do kartowania danych geodezyjnych oraz kameralnego wyznaczania

współrzędnych (koordynatografy, nanośniki, podziałki transwersalne).

7Narzędzia do wyznaczania powierzchni na mapach (planimetry, polomierze).
8Specjalistyczne narzędzia pomiarowe do pomiarów w zakresie geodezji

inżynieryjnej.

9Narzędzia do optycznego centrowania nad i pod punktem oraz do wyznaczania

celowych pionowych (piony optyczne, pionowniki).