Obowiązek sporządzania i dostarczania dokumentacji techniczno-ruchowej dla maszyn, urządzeń, sprzętu i aparatury technicznej.

Monitor Polski

M.P.1954.115.1644

Akt utracił moc
Wersja od: 6 grudnia 1954 r.

UCHWAŁA Nr 757
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 30 października 1954 r.
w sprawie obowiązku sporządzania i dostarczania dokumentacji techniczno-ruchowej dla maszyn, urządzeń, sprzętu i aparatury technicznej.

W celu zapewnienia właściwej obsługi i eksploatacji maszyn, urządzeń, sprzętu i aparatury technicznej (zwanych w dalszym ciągu "urządzeniami technicznymi") Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
Zobowiązuje się ministrów (kierowników urzędów centralnych), którym podlegają przedsiębiorstwa produkujące lub importujące urządzenia techniczne, do zapewnienia dostarczania nabywcom, jednocześnie z dostawą urządzeń technicznych, dokumentacji techniczno-ruchowej, zwanej w dalszym ciągu "dokumentacją".
Dokumentacja, o której mowa w § 1, powinna zależnie od rodzaju urządzenia technicznego zawierać w szczególności:
1)
fotografie (rysunki) urządzenia technicznego;
2)
charakterystykę techniczną (moc, wydajność, ciężar, dokładność, dane kontroli technicznej z odbioru urządzenia itp.);
3)
rysunki schematyczne wraz z podaniem wymiarów głównych i gabarytowych;
4)
rysunki zestawieniowe - z podaniem wymiarów;
5)
rysunki montażowe - z podaniem luzów;
6)
rysunki fundamentów - z podaniem obciążeń;
7)
instrukcje dotyczące opakowania, transportu, montażu i uruchomienia;
8)
instrukcje dotyczące obsługi, regulacji (elektrycznej, mechanicznej, pneumatycznej itp.), dozoru i bezpieczeństwa pracy;
9)
instrukcje dotyczące konserwacji (schematy smarowania, rodzaje smarów itp.);
10)
instrukcje remontowe;
11)
wykaz (katalog) części wymiennych;
12)
wykaz wyposażenia normalnego i specjalnego;
13)
rysunki części wymiennych (na podstawie zgłoszeń użytkownika).
1.
Dla wszelkiego rodzaju urządzeń technicznych prostych i nieskomplikowanych, przeznaczonych przede wszystkim dla indywidualnych odbiorców, jak sprzęt gospodarstwa domowego, narzędzia i sprzęt rolniczy (np. radioodbiorniki, odkurzacze elektryczne, pralki mechaniczne, aparaty fotograficzne, maszyny i narzędzia rolnicze itp.), dopuszcza się dostarczanie dokumentacji uproszczonej w zamian dokumentacji, o której mowa w § 2.
2.
Przez dokumentację uproszczoną należy rozumieć broszury, prospekty, katalogi, zawierające opisy, zasady działania, sposób użycia i konserwacji oraz wykazy części wymiennych, wraz ze wskazaniem miejsca ich nabycia (central handlowych, jednostek handlu uspołecznionego itp.).
3.
Dokumentacja uproszczona powinna być dostarczana łącznie z urządzeniem technicznym.
1.
W celu wykonania przepisów niniejszej uchwały ministrowie (kierownicy urzędów centralnych), którym podlegają przedsiębiorstwa produkujące urządzenia techniczne:
1)
ustalą w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w ciągu 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały szczegółowe spisy produkowanych obecnie urządzeń technicznych z podaniem zakresu potrzebnej dokumentacji; dla urządzeń technicznych unikalnych zakres dokumentacji powinien być uprzednio uzgodniony z użytkownikiem urządzenia;
2)
wydadzą w ciągu 4 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały zarządzenia regulujące tryb opracowania dokumentacji, ze wskazaniem jednostek odpowiedzialnych za terminowe jej opracowanie, ewidencjonowanie i wydanie; w zarządzeniach powinny być uwzględnione następujące wytyczne:
a)
jednostki odpowiedzialne za opracowanie wszelkiego rodzaju instrukcji, prospektów, katalogów itp., przeznaczonych do wydania drukiem, powinny dostarczyć je wydawnictwu całkowicie opracowane redakcyjnie łącznie z materiałem ilustracyjnym nadającym się do reprodukcji oraz z wszelkimi załącznikami, podpisane do druku przez kierownika jednostki i zaakceptowane przez ministerstwo (centralny zarząd), któremu jednostka podlega,
b)
wysokość nakładu i szata graficzna powinny być ustalone przez jednostkę zamawiającą dokumentację w porozumieniu z wydawnictwem,
c)
opracowanie dokumentacji techniczno-ruchowej zleca jednostka zamawiająca i ponosi z własnych funduszów koszty opracowania oraz koszty redakcyjne,
d)
cały nakład powinien być zakupiony i odebrany przez jednostkę zamawiającą,
e)
opracowanie redakcyjne może być skorygowane przez właściwe wydawnictwa w zakresie szaty zewnętrznej, przejrzystości układu i poprawności językowej;

teksty zarządzeń powinny być uzgodnione z Prezesem Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa, który ustali rodzaje zleceń wymagających opracowania edytorskiego i przydzieli odpowiednie wydawnictwa obowiązane do wykonania zleceń;

3)
uwzględnią w planach techniczno-ekonomicznych nakłady finansowe związane z opracowaniem i wydaniem dokumentacji.
2.
Dokumentacja powinna być dostarczona użytkownikom urządzeń technicznych w następujących terminach:
1)
dla urządzeń technicznych produkowanych w chwili wejścia w życie niniejszej uchwały - w ciągu 12 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały,
2)
dla urządzeń technicznych pochodzących z produkcji uruchomionej w 1954 r. po wejściu w życie niniejszej uchwały - w ciągu 6 miesięcy od daty uruchomienia produkcji,
3)
dla urządzeń technicznych, których produkcja zostanie uruchomiona po dniu 1 stycznia 1955 r. - równocześnie z dostarczeniem urządzenia.
Przy dostarczaniu urządzeń technicznych wyjątkowo skomplikowanych lub unikalnych resorty produkujące te urządzenia są obowiązane - na żądanie użytkownika - do przeszkolenia i instruktażu personelu obsługującego te urządzenia.
1.
Minister Handlu Zagranicznego zarządzi, aby podległe mu centrale handlu zagranicznego w umowach z dostawcami zagranicznymi o dostawę urządzeń technicznych zamieszczały warunek, że wraz z urządzeniem technicznym powinna być dostarczona potrzebna dokumentacja.
2.
Rodzaj i zakres potrzebnej dokumentacji powinien być ustalony każdorazowo przez właściwą centralę handlu zagranicznego w porozumieniu z właściwym resortem.
1.
Prezes Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa zapewni terminowe i estetyczne wydanie dokumentacji, o której mowa w niniejszej uchwale.
2.
Warunki współpracy między resortami a Centralnym Urzędem Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa zostaną określone odrębnymi porozumieniami z ustaleniem zakresu wydawnictw.
1.
Zobowiązuje się ministrów (kierowników urzędów centralnych), którym podlegają przedsiębiorstwa eksploatujące w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały urządzenia techniczne, do wydania zarządzeń nakładających na wymienione przedsiębiorstwa obowiązek opracowania dla eksploatowanych urządzeń technicznych dokumentacji technicznej.
2.
Zakres i tryb opracowania dokumentacji, o której mowa w ust. 1, dla podstawowych urządzeń produkcyjnych określi Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i zainteresowanym ministrom oraz kierownikom urzędów centralnych.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.