Obowiązek prowadzenia tuczu trzody chlewnej i zbiórki odpadków pokarmowych.

Monitor Polski

M.P.1950.A-49.574

Akt utracił moc
Wersja od: 4 maja 1950 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
z dnia 17 kwietnia 1950 r.
w sprawie obowiązku prowadzenia tuczu trzody chlewnej i zbiórki odpadków pokarmowych.

W wykonaniu uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 11 maja 1949 r. w sprawie przemysłowego tuczu trzody chlewnej zarządza się - w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego, co następuje:
Władze, urzędy, instytucje, zakłady, przedsiębiorstwa państwowe i samorządowe oraz instytucje społeczne, organizacje gospodarcze i związki zawodowe, prowadzące akcję żywienia zbiorowego jako główny lub uboczny przedmiot swej działalności, obowiązane są do prowadzenia tuczu trzody chlewnej w tych przypadkach, kiedy liczba żywionych lub stołowników przekracza 50 osób.
Z przyczyn uzasadnionych, a w szczególności w przypadkach, gdy w danej miejscowości został zorganizowany tucz przemysłowy przez przedsiębiorstwo państwowe "Centrala Mięsna" lub przez Państwowe Gospodarstwa Rolne, placówki żywienia zbiorowego, o których mowa w § 1, mogą być zwolnione od obowiązku prowadzenia tuczu w trybie określonym w §§ 6 i 7.
W przypadku zwolnienia od obowiązku prowadzenia tuczu - placówka żywienia zbiorowego obowiązana jest do zbiórki i zabezpieczenia odpadków pokarmowych, nadających się do spasania trzodą chlewną.

Odpadki te nie mogą zawierać szkodliwych dla trzody chlewnej domieszek (kości, ości, szkło, niedopałki papierosów itp.).

W przypadku określonym w § 3, placówki żywienia zbiorowego odstępują odpadki pokarmowe odpłatnie - po cenach, które na wniosek Centrali Mięsnej ustalać będzie Ministerstwo Handlu Wewnętrznego.
1.
Pierwszeństwo nabycia odpadków pokarmowych przysługuje Centrali Mięsnej oraz Państwowym Gospodarstwom Rolnym.
2.
W przypadku rezygnacji Centrali Mięsnej i Państwowych Gospodarstw Rolnych z nabywania w danej placówce żywienia zbiorowego odpadków pokarmowych, mogą być one odstępowane innym placówkom żywienia zbiorowego albo osobom prowadzącym tucz, wskazanym przez Centralę Mięsną (§ 7).
3.
Zapotrzebowanie na odpadki pokarmowe winno być zgłoszone do właściwego oddziału Centrali Mięsnej w terminie określonym w § 6.
4.
Organizacja odbioru odpadków należy do nabywcy.
Placówki żywienia zbiorowego, określone w § 1, winny w terminie jednego miesiąca od daty wejścia w życie niniejszego zarządzenia, a nowozałożone od chwili założenia zgłosić do właściwych terenowo oddziałów Centrali Mięsnej istniejący stan tuczu, względnie umotywowany wniosek o zwolnienie od obowiązku prowadzenia tuczu.
Właściwy terenowo oddział Centrali Mięsnej, akceptując wniosek danej placówki żywienia zbiorowego w sprawie zwolnienia jej od obowiązku prowadzenia tuczu, winien równocześnie wskazać określonego odbiorcę odpadków pokarmowych, zgodnie z zasadami § 5 niniejszego zarządzenia.

O nieuwzględnieniu wniosku oddział Centrali Mięsnej zawiadamia na piśmie placówkę żywienia zbiorowego oraz przedstawia sprawę powiatowej władzy administracji ogólnej do rozstrzygnięcia.

Kierownictwo placówek żywienia zbiorowego, zobowiązane do prowadzenia tuczu, zaopatrują się w prosięta we własnym zakresie.
1.
Kierownictwa placówek żywienia zbiorowego, prowadzących tucz, obowiązane są w terminie do dnia 31 stycznia 1951 r. utuczyć i sprzedać właściwemu terenowo oddziałowi Centrali Mięsnej sztuki utuczone o wadze nie mniejszej niż 100 kg i w ilości, określonej następującymi normami:
1)
przy liczbie żywionych od 50 do 100 osób - nie mniej niż 1 sztukę,
2)
przy liczbie żywionych od 100 do 200 osób - nie mniej niż 2 sztuki,
3)
na każdych 100 osób ponad 200 - nie mniej niż 1 sztukę dodatkowo.
2.
Centrala Mięsna zakupi od placówek żywienia zbiorowego utuczone sztuki po cenach ustalonych i wyda kierownictwu placówki poświadczenie zakupu. Centralny Zarząd Przemysłu Mięsnego sprzeda po cenie hurtowej placówkom żywienia zbiorowego na ich żądanie mięso w ilości równej połowie wagi poubojowej zdanych sztuk. Sprzedane w ten sposób mięso, nie może być zaliczane na poczet normalnych przydziałów danej placówki żywienia zbiorowego.
3.
Dla placówek, powstałych po wejściu w życie niniejszego zarządzenia i nie zwolnionych od obowiązku prowadzenia tuczu, właściwy oddział Centrali Mięsnej określi ilość sztuk, które powinny być tuczone oraz ich wagę.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.