Normy sortowania i klasyfikowania skór surowych.

Monitor Polski

M.P.1946.131.241

Akt utracił moc
Wersja od: 13 czerwca 1952 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU
z dnia 6 listopada 1946 r.
o normach sortowania i klasyfikowania skór surowych.

Na podstawie art. 4 dekretu z dnia 19.IX.1946 r. o obrocie skórami (Dz. U. R. P. Nr. 49, poz. 281) zarządza się co następuje:

Przepisy ogólne.

§  1.
Przy sortowaniu i klasyfikowaniu skór surowych należy uwzględnić następujące uszkodzenia i wady:

1. dziury lub zacięcia od strony mizdry (t.j. od strony mięsa) powstałe wskutek:

1) uszkodzeń mechanicznych, albo

2) uszkodzeń przez pasożyty (wągry-giez bydlęcy).

2. uszkodzenia od strony lica (t.j. od strony włosa) o charakterze:

A.
uszkodzeń mechanicznych (skaleczenia, obdarcia, odparzenia, znaki wypalone),
B.
uszkodzeń przez pasożyty (wszy, włosienica, mole, robaki),
C.
uszkodzeń chorobowych (wrzody, egzema, strupy).

3. uszkodzenia na skutek braku lub wadliwej konserwacji, a mianowicie:

A. gnicie skóry,

B. plamy solne i inne,

C. zrogowacenia,

D. załamania,

E. zamrożenia;

4. wady fizjologiczne skóry (jarzma, skóra luźna, skóra ze zwierząt wychudzonych).

O stopniu uszkodzenia skóry decyduje miejsce, w którym ono się znajduje, t.j. w środku czy w boku skóry.

Określenie, co należy rozumieć przez środek i bok skóry, podane jest w normach klasyfikacji poszczególnych rodzajów skóry.

Wymieniona w tych normach ilość uszkodzeń w środku skóry jest dla danej klasy maksymalna. W przypadku mniejszej ilości uszkodzeń w środku skóry, dopuszczalna jest odpowiednio większa ilość uszkodzeń w boku skóry, przy czym jednemu uszkodzeniu w środku skóry odpowiadają dwa uszkodzenia w boku.

§  2.
Niezależnie od uszkodzeń wymienionych w normach klasyfikacji poszczególnych rodzajów skór przy podziale na klasy, uszkodzenia wymienione w § 1 pkt. 5, lit. A, B, lub C obniżają jakość skóry zależnie od rozmiaru o 3 lub 4 klasy, zaś uszkodzenia skóry wymienione w § 1 pkt. 3, lit. D lub E oraz pkt. 4 obniżają jakość skóry o 2 klasy.

Przepisy szczegółowe.

§  3.
Normy klasyfikacji surowych skór cielących są następujące:

Wymagania ogólne.

Skóry nie powinny posiadać: czaszki, warg, nozdrzy, kości ogonowej i narządów płciowych. Kończyny powinny być obcięte tuż poniżej kolan. Skóry powinny być wolne od gnoju, błota, krwi, resztek mięsa i tłuszczu, o równych niewystrzępionych krawędziach i prawidłowym profilowaniu.

Surowe skóry cielęce dzielą się według rodzaju na skóry:

a)
wyporków cielęcych i
b)
cieląt.

Podziału na klasy dokonuje się według następujących norm:

Klasa I. Uszkodzenia dopuszczalne: 1. zacięcie w boku.

Klasa II. Uszkodzenia dopuszczalne: do 2-ch dziur w boku, albo 1 zacięcie w środku i do 2-ch zacięć w boku.

Klasa III. Uszkodzenia dopuszczalne: 1 dziura w środku i do 4-ch dziur w boku, albo do 2-ch zacięć w środku i do 4-ch zacięć w boku oraz 1 uszkodzenie lica w boku.

Klasa IV. Uszkodzenia dopuszczalne: do 2-ch dziur w środku i do 6 dziur w boku albo do 3-ch zacięć w środku i do 6 zacięć w boku oraz 1 uszkodzenie lica w środku i do 2-ch uszkodzeń lica w boku.

Braki: Wszystkie inne nie posiadające oznak gnicia.

Przez bok skóry cielęcej rozumie się pas skóry szerokości 5 cm, licząc od linii krawędzi skóry, a u nasady ogona 3 cm. Za dziurę uważa się otwór o średnicy do 30 mm. Za zacięcie uważa się podłużne uszkodzenie skóry długości do 30 mm. Uszkodzenie lica skóry nie może posiadać średnicy większej niż 30 mm. O ile uszkodzenia przekraczają podane wyżej granice, liczy się je podwójnie lub odpowiednio więcej.

§  4. 1
Normy klasyfikacji surowych skór bydlęcych są następujące:

Wymagania ogólne.

Skóry nie powinny posiadać: czaszki, rogów, warg, nozdrzy, narządów płciowych i kity ogonowej. Kończyny powinny być odcięte tuż nad ratkami. Skóry powinny być wolne od gnoju, błota, krwi, resztek mięsa i tłuszczu, o równych, nie wystrzępionych krawędziach i prawidłowym profilowaniu.

Surowe skóry bydlęce dzieli się według rodzajów na:

a) żarłoki, b) bukaty, c) skóry jałówek, d) skóry krów, e) skóry wołów, f) skóry buhajów.

Podziału skór żarłoków i bukatów na klasy dokonuje się według następujących norm:

Klasa I. Uszkodzenia dopuszczalne: 1 dziura w boku, do 2 zacięć w boku.

Klasa II. Uszkodzenia dopuszczalne: do 2 dziur w boku, jedno zacięcie w środku, do 3 zacięć w boku, 1 uszkodzenie lica w boku.

Klasa III. Uszkodzenia dopuszczalne: 1 dziura w środku, do 3 dziury w boku, do 2 zacięć w środku, do 4 zacięć w boku, 1 uszkodzenie lica w środku, do 2 uszkodzeń lica w boku.

Klasa IV. Uszkodzenia dopuszczalne: do 2 dziur w środku, do 4 dziur w boku, do 3 zacięć w środku, do 5 zacięć w boku, 1 uszkodzenie lica w środku, do 3 uszkodzeń lica w boku.

Braki: Wszystkie inne nie posiadające oznak gnicia.

Przez bok skóry żarłoka i bukata rozumie się pas skóry szerokości 10 cm licząc od linii krawędzi skóry, a u nasady ogona 3 cm.

Podziału skór krów, jałówek, wołów i buhajów na klasy dokonuje się według następujących norm:

Klasa I. Uszkodzenia dopuszczalne: 1 dziura w boku, do 2 zacięć w boku.

Klasa II. Uszkodzenia dopuszczalne: 1 dziura w środku, do 2 dziur w boku, 1 zacięcie w środku, do 3 zacięć w boku, 1 uszkodzenie lica w boku.

Klasa III. Uszkodzenia dopuszczalne: 1 dziura w środku, do 3 dziur w boku, do 2 zacięć w środku, do 5 zacięć w boku, 1 uszkodzenie lica w środku, do 2 uszkodzeń lica w boku.

Klasa IV. Uszkodzenia dopuszczalne: do 2 dziur w środku, do 4 dziur w boku, do 3 zacięć w środku, do 7 zacięć w boku, do 2 uszkodzeń lica w środku, do 3 uszkodzeń lica w boku.

Braki: Wszystkie inne nie posiadające oznak gnicia.

Przez bok skóry krowy, jałówki, wołu i buhaja rozumie się pas skóry szerokości 15 cm, licząc od linii krawędzi skóry, a u nasady ogona 5 cm.

Za dziurę uważa się otwór o średnicy 50 mm. Za zacięcie uważa się podłużne uszkodzenie skóry długości do 50 mm. Uszkodzenie lica skóry nie może posiadać średnicy większej niż 50 mm. O ile uszkodzenia przekraczają podane wyżej granice, liczy się je podwójnie lub odpowiednio więcej.

Wągier oznacza niezabliźniony otwór w skórze, spowodowany przez gąsiennicę gza bydlęcego, przy czym dobrze zagojonego znamienia w skórach bydlęcych od 18 kg wagi skóry zielonej wzwyż nie zalicza się do wągrów. Każde 1 do 3 wągrów na 1 dcm. kw. skóry należy traktować jako równe jednej dziurze. Większe zgrupowania wągrów nie przekraczające swym rozmiarem przestrzeni określonej jako maksymalny wymiar dziury, należy traktować jako jedną dziurę.

§  5. 2
Normy klasyfikacji surowych skór końskich są następujące:

Wymagania ogólne.

Skóry nie powinny posiadać: czaszki, warg, nozdrzy, narządów płciowych. Kończyny powinny być obcięte tuż nad koronką kopyta. Skóry powinny być wolne od gnoju, błota, krwi, resztek mięsa i tłuszczu, o równych, nie wystrzępionych krawędziach i prawidłowym profilu.

Surowe skóry końskie dzieli się według rodzajów na:

Skóry wyporków źrebiąt,
skóryźrebiąt:do 119 cm.długości
""od 120 cm.do 139 cm."
""od 140 cmdo 159 cm"
skóry końskie:
""od 160 cm.do 179 cm."
""od 180 cm.do 199 cm."
""od 200 cm.do 219 cm."
""od 220 cm.do 289 cm."
""od 240 cm.wzwyż.

Podziału skór końskich na klasy dokonuje się według następujących norm:

Klasa I. Uszkodzenia dopuszczalne: do 2 dziur w boku, do 2 zacięć w boku.

Klasa II. Uszkodzenia dopuszczalne: do 3 dziur w boku, 1 zacięcie w środku, do 3 zacięć w boku, 1 uszkodzenie lica w środku, do 2 uszkodzeń lica w boku.

Klasa III. Uszkodzenia dopuszczalne: 1 dziura w środku, do 4 dziur w boku, do 2 zacięć w środku, do 4 zacięć w boku, do 2 uszkodzeń lica w środku, do 3 uszkodzeń lica w boku.

Klasa IV. Uszkodzenia dopuszczalne: do 2 dziur w środku, do 5 dziur w boku, do 3 zacięć w środku, do 5 zacięć w boku, do 3 uszkodzeń lica w środku, do 4 uszkodzeń lica w boku.

Braki: Wszystkie inne nie posiadające oznak gnicia.

Przy skórach źrebiąt i wyporków źrebiąt przez bok skóry należy rozumieć pas szerokości 5 cm licząc od linii krawędzi skóry a u nasady ogona 3 cm.

Przez bok skóry końskiej rozumie się pas skóry szerokości 15 cm licząc od linii krawędzi skóry, a u nasady ogona i od miejsca linii przekroju zadów (szyldów) i przodów (waszetów) - 5 cm.

Za dziurę w skórze wyporków źrebięcych i źrebiąt uważa się otwór o średnicy do 30 mm, a w skórze końskiej do 50 mm.

Za zacięcie uważa się podłużne uszkodzenie skóry wyporków źrebięcych i źrebiąt długości do 30 mm, a skóry końskiej do 50 mm.

Uszkodzenie lica skóry wyporków źrebięcych i źrebiąt nie może posiadać średnicy większej niż 30 mm, skóry końskiej - niż 50 mm.

O ile uszkodzenia przekraczają podane wyżej granice, liczy się je podwójnie lub odpowiednio więcej.

§  6.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 20 maja 1952 r. (M.P.52.A-50.683) zmieniającej nin. zarządzenie z dniem 13 czerwca 1952 r.
2 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 20 maja 1952 r. (M.P.52.A-50.683) zmieniającej nin. zarządzenie z dniem 13 czerwca 1952 r.