Normowanie wynagrodzenia za usługi w zakresie rzemiosła krawieckiego.

Monitor Polski

M.P.1948.13.54

Akt utracił moc
Wersja od: 10 lutego 1948 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 31 stycznia 1948 r.
w sprawie normowania wynagrodzenia za usługi w zakresie rzemiosła krawieckiego.

Na podstawie art. 5 ust. 4, art. 7 ust. 1 pkt. b ustawy z dnia 2 czerwca 1947 r. o zwalczaniu drożyzny i nadmiernych zysków w obrocie handlowym (Dz. U. R. P. Nr. 43, po-z. 218) oraz § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 października 1947 r. w sprawie normowania wynagrodzeń za usługi oraz za wartość pracy i wydatków przy umowie o dzieło i przy wytwarzaniu lub przetwarzaniu artykułów pierwszej potrzeby (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz. 418) zarządza się co następuje:
Uprawnienia Ministra Przemysłu i Handlu określone w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 października 1947 r. w sprawie normowania wynagrodzeń za usługi oraz za wartość pracy i wydatków przy umowie o dzieło i przy wytwarzaniu lub przetwarzaniu artykułów pierwszej potrzeby (Dz. U. R. P. Nr. 87, poz. 418) przekazuje się komisjom cennikowym przy wojewodach oraz komisjom cennikowym przy prezydentach m. st. Warszawy i m. Łodzi.
Komisje cennikowe ustalą wynagrodzenie za następujące rodzaje usług krawieckich:

1. Krawiectwo męskie.

Wykonanie:

munduru i płaszcza wojskowego

garnituru,

palta,

pokrycia na futro męskie,

spodni,

przeróbek i reperacji.

2. Krawiectwo damskie okryciowe.

Wykonanie:

kostiumu,

palta,

pokrycia na futro damskie,

spódniczki,

przeróbek i reperacji.

3. Krawiectwo damskie lekkie.

Wykonanie:

sukni,

spódniczki

bluzki,

szlafroczka.

piżamy,

i przeróbek.

4. Prasowanie okryć.

Wynagrodzenie za usługi wymienione w § 2 niniejszego zarządzenia ustalają komisje cennikowe dla pracowni krawieckich według następujących kategorii;
a)dlapracownikategoriispecjalnej
b)"""I-ej
c)"""I-ej
d)"""III-ej
1.
W terminie 7-dniowym od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia cechy krawców przedłożą w trzech egzemplarzach właściwym referatom przemysłowo-handlowym starostwa lub wydziałom przemysłowo-handlowym w zarządach miejskich miast wydzielonych do zatwierdzenia spisy znajdujących się na ich terenie działania pracowni krawieckich z wnioskiem o zaliczenie ich do jednej z wymienionych w § S kategorii.
2.
Władze wymienione w ust. 1 winny w terminie 5-dniowym ustalić zaliczenie pracowni krawieckich do odpowiednich kategorii po wysłuchaniu opinii miejscowego cechu krawców.
3.
Podstawą do zaliczenia pracowni krawieckich do jednej z kategorii wymienionych w § 3 jest: wielkość pracowni, ilość zatrudnionych pracowników, ich kwalifikacje, miejsce położenia oraz urządzenie pracowni.
4.
Zarządy cechów w terminie 5-dniowym od dnia otrzymania ustalenia kwalifikowania pracowni krawieckich zawiadomią poszczególne pracownie na piśmie za potwierdzeniem odbioru, do jakiej kategorii zostały one zaszeregowane przy równoczesnym pouczeniu o treści niniejszego zarządzenia.
Pracownie krawieckie kategorii wyższej mogą za wykonaną pracę pobierać wynagrodzenia ustalone dla pracowni niż szych kategorii.
1.
Komisje cennikowe przy starostach i prezydentach miast wydzielonych po zasięgnięciu opinii miejscowych cechów krawców opracują w terminie 14-dniowym wnioski dotyczące wysokości wynagrodzeń za wykonanie różnych typów usług, w ramach rodzajów wymienionych w § 2 niniejszego zarządzenia i przedstawią je komisjom cennikowym przy wojewodach dla ustalenia tych wynagrodzeń.

W m. st. Warszawie i m. Łodzi wynagrodzenia ustalaj* komisje cennikowe przy prezydentach tych miast.

2.
Komisje cennikowe przy wojewodach ustalą wynagrodzenia za usługi określone w § 2 niniejszego zarządzenia w terminie 7-dniowym od dnia otrzymania wniosków (ust. 1), oddzielnie dla każdego powiatu i miasta wydzielonego.
3.
Ustalone ceny obowiązują do czasu zatwierdzenia nowych cen.
Wszystkie pracownie krawieckie są zobowiązane wywiesić na widocznym miejscu w ramkach napis o treści:
a)
do której kategorii należy pracownia
b)
wysokość wynagrodzenia za poszczególne usługi.
Kto wykracza przeciwko postanowieniom niniejszego za- rządzenia, podlega karze przewidzianej w ustawie z dni« 2 czerwca 1947 r. o zwalczaniu drożyzny i nadmiernych zysków w obrocie handlowym (Dz. U. R. P. Nr. 43, poz. 218).
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie w 15 dni po ogłoszeniu.