Niezawieszanie prawa do emerytury lub renty dyplomowanym biegłym księgowym przeprowadzającym okresowo badanie sprawozdań finansowych państwowych jednostek organizacyjnych.

Monitor Polski

M.P.1970.40.306

Akt utracił moc
Wersja od: 9 grudnia 1970 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PRACY I PŁAC
z dnia 23 listopada 1970 r.
w sprawią niezawieszania prawa do emerytury lub renty dyplomowanym biegłym księgowym przeprowadzającym okresowo badanie sprawozdań finansowych państwowych jednostek organizacyjnych.

Na podstawie art. 65 ust. 4 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 6) zarządza się, co następuje:
1.
Nie zawiesza się prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej z tytułu inwalidztwa powstałego wskutek innych przyczyn niż wypadek w zatrudnieniu lub choroba zawodowa, rencistom będącym dyplomowanymi biegłymi księgowymi w razie osiągania wynagrodzenia za przeprowadzanie badania sprawozdań finansowych państwowych jednostek organizacyjnych, jeżeli:
1)
praca przy badaniu tych sprawozdań nie przekracza łącznie w ciągu roku kalendarzowego 3 miesięcy,
2)
uzyskane wynagrodzenie za pracę, o której mowa w pkt 1, nie przekracza łącznie 12.000 zł.
2.
Przepis ust. 1 ma zastosowanie pod warunkiem nieosiągania przez rencistę zarobku z tytułu wykonywania innej pracy lub dochodu z innych źródeł, powodujących zawieszenie prawa do emerytury lub renty w całości; jeżeli zarobki te lub dochody powodują wypłacanie tych świadczeń w kwocie zmniejszonej, wypłaca się je w tej kwocie.
3.
Jeżeli okres pracy, o której mowa w ust. 1, trwał w danym roku kalendarzowym dłużej niż 3 miesiące, prawo do emerytury lub renty ulega zawieszeniu od najbliższego terminu płatności emerytury lub renty przypadającego po upływie trzeciego miesiąca tej pracy.
Warunkiem wypłacania emerytury lub renty w wypadkach określonych w § 1 ust. 1 jest przedłożenie przez rencistę:
1)
odpisu dokumentu o posiadaniu tytułu dyplomowanego biegłego księgowego,
2)
zaświadczenia jednostki, w której przeprowadza badanie sprawozdań finansowych, o wysokości przysługującego mu wynagrodzenia za tę pracę oraz okresie jej trwania.
Przepisy zarządzenia stosuje się odpowiednio do:
1)
górniczych emerytur i górniczych rent inwalidzkich z tytułu inwalidztwa powstałego wskutek innych przyczyn niż wypadek w zatrudnieniu lub choroba zawodowa, przysługujących na podstawie ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin (Dz. U. z 1968 r. Nr 3, poz. 19);
2)
kolejowych emerytur i kolejowych rent inwalidzkich z tytułu inwalidztwa powstałego z innych przyczyn niż wypadek w zatrudnieniu lub choroba zawodowa, przysługujących na podstawie ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników kolejowych i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 10);
3)
rent inwalidzkich z tytułu inwalidztwa nie pozostającego w związku ze służbą wojskową, przysługujących na podstawie ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 11);
4)
rent z tytułu wysługi lat oraz rent inwalidzkich z tytułu inwalidztwa nie pozostającego w związku ze służbą, przysługujących na podstawie ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 12, poz. 70) i ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o służbie więziennej (Dz. U. Nr 69, poz. 436).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.