§ 7. - Niektóre zasady gospodarki finansowej spółek z udziałem kapitału zagranicznego oraz zezwolenie na dokonywanie przez te spółki niektórych czynności obrotu wartościami dewizowymi.

Monitor Polski

M.P.1979.16.97

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 1979 r.
§  7.
1.
Jeżeli wspólnik pokrywa część swojego udziału w spółce wkładem niepieniężnym, przedmiot wkładu oraz ilość i wysokość przyznanych w zamian udziałów należy wymienić w umowie spółki.
2.
Wspólnik polski może wnosić do kapitału zakładowego spółki jako wkłady niepieniężne w szczególności:
1)
tereny państwowe będące w użytkowaniu wspólnika polskiego; w tym wypadku za wkład uważa się opłatę za użytkowanie tych terenów, należną za okres trwania spółki,
2)
budynki i budowle; za wkład uważa się wartość tych budynków i budowli, odpowiadającą kosztom ich odtworzenia, pomniejszoną odpowiednio do stopnia ich zużycia,
3)
środki trwałe inne niż wymienione w pkt 2; za wkład uważa się wartość tych środków według ceny ich nabycia lub kosztów wytworzenia albo - w wypadku środków uprzednio używanych - koszty ich odtworzenia, pomniejszone odpowiednio do stopnia ich zużycia,
4)
środki obrotowe; za wkład uważa się wartość tych środków według ceny ich nabycia lub kosztów wytworzenia.
3.
Podstawę wyceny w złotych przedmiotów majątku trwałego i praw o charakterze majątkowym oraz środków obrotowych w naturze wniesionych przez wspólnika zagranicznego do spółki stanowi udokumentowana i zweryfikowana przez ekspertów cena nabycia tych przedmiotów i środków w kraju ich pochodzenia.
4.
Umowa spółki powinna określać warunki wycofania przez wspólnika zagranicznego jego wkładu niepieniężnego w razie rozwiązania i likwidacji spółki lub wystąpienia wspólnika zagranicznego ze spółki.
5.
Do aktywów spółki zalicza się również należności z tytułu uchwalonych, a nie wniesionych przez wspólników dopłat do kapitału zakładowego spółki.
6.
Należności spółki wymienione w ust. 5 powinny być wykazane w odrębnych pozycjach danych uzupełniających do bilansu spółki.
7.
Nie mogą być zaliczane do aktywów spółki koszty jej założenia; koszty te obciążają wynik finansowy w okresie 2 lat od daty zawarcia umowy spółki.