§ 20. - Niektóre zasady gospodarki finansowej spółek z udziałem kapitału zagranicznego oraz zezwolenie na dokonywanie przez te spółki niektórych czynności obrotu wartościami dewizowymi.

Monitor Polski

M.P.1979.16.97

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 1979 r.
§  20.
1.
Wypłaty, o których mowa w § 19 pkt 6 i 7, mogą być dokonywane w formie:
1)
przelewu na rachunek walutowy wspólnika zagranicznego lub pracownika zagranicznego spółki,
2)
przekazu za granicę,

ze środków dewizowych spółki, a w razie ich braku ze środków dewizowych zapewnionych w ramach posiadanych limitów dewizowych przez właściwego ministra lub zarząd centralnego związku spółdzielni, który wydał decyzję zezwalającą na zawarcie umowy spółki.

2.
Wypłaty dokonywane są po uprzednim przedstawieniu Narodowemu Bankowi Polskiemu zaświadczeń wystawionych przez spółkę o wysokości kwot należnych wspólnikowi zagranicznemu z tytułu udziału w dochodzie spółki lub o wysokości wynagrodzeń wypłacanych personelowi zagranicznemu. Zaświadczenia te poświadcza właściwy okręgowy zarząd dochodów państwa i kontroli finansowej, stwierdzając odprowadzenie przez spółkę należnego podatku dochodowego oraz prawidłowość wyliczenia kwoty dochodu należnego wspólnikowi zagranicznemu. Wzór zaświadczenia ustali Narodowy Bank Polski.
3.
Wypłaty nie zrealizowane w danym roku mogą być dokonywane w latach następnych, nie później jednak niż w ciągu roku od zakończenia działalności spółki.
4.
Wypłat w walutach wymienialnych na rzecz wspólnika zagranicznego z tytułu udziału w spółce nie dokonuje się po upływie dziesięciu lat od roku podatkowego następnego po roku, w którym wspólnik zagraniczny otrzymał kartę stałego pobytu w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej lub przeniósł swoją siedzibę na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
5.
W razie otrzymania przez wspólnika zagranicznego karty stałego pobytu w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej lub przeniesienia swojej siedziby na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przekazanie za granicę kwot wypłaconych w walutach wymienialnych wspólnikowi zagranicznemu z tytułu udziału w spółce wymaga odrębnego zezwolenia dewizowego.