§ 18. - Niektóre zasady gospodarki finansowej spółek z udziałem kapitału zagranicznego oraz zezwolenie na dokonywanie przez te spółki niektórych czynności obrotu wartościami dewizowymi.

Monitor Polski

M.P.1979.16.97

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 1979 r.
§  18.
1.
Na rachunki walutowe spółek przyjmuje się wpłaty w walutach wymienialnych określonych przez Narodowy Bank Polski.
2.
Bieżący rachunek walutowy spółki może być zasilany przez wspólnika zagranicznego dopłatami, zgodnie z postanowieniami umowy spółki, oraz wpłatami dokonywanymi przez wspólnika polskiego ze środków dewizowych zapewnionych w ramach posiadanych limitów dewizowych przez właściwego ministra lub zarząd centralnego związku spółdzielni, który wydał decyzję zezwalającą wspólnikowi polskiemu na zawarcie umowy spółki.
3.
Dopłaty wspólnika zagranicznego mogą być dokonywane w formie:
1)
bankowych przekazów pieniężnych z zagranicy,
2)
wpłat pieniędzy zagranicznych w granicach kwot określonych w pisemnej deklaracji przywozu, potwierdzonej przez polski graniczny urząd celny, lub w zaświadczeniu wystawionym przez ten urząd,
3)
wpłat kwot z realizacji akredytyw, czeków imiennych i na okaziciela, wystawionych w walutach obcych,
4)
przelewów z rachunków walutowych cudzoziemców dewizowych.
4.
Niezależnie od wpłat, o których mowa w ust. 2 i 3, bieżący rachunek walutowy spółki może być zasilany kwotami w walutach wymienialnych w wysokości 50% wpływów uzyskanych z tytułu eksportu towarów i usług, dokonywanego za pośrednictwem polskich przedsiębiorstw handlu zagranicznego oraz polskich jednostek gospodarki uspołecznionej uprawnionych do prowadzenia eksportu wewnętrznego. Pozostałe 50% wpływów z tego tytułu podlega przeliczeniu na złote i przekazaniu na bieżący rachunek spółki w złotych. Jednakże przed dokonaniem takiego podziału kwot, które wpłynęły w walutach wymienialnych na rzecz spółki, spółka może przekazać na bieżący rachunek walutowy całość lub część kwot tych wpływów do wysokości kosztów zakupu przez spółkę za waluty wymienialne towarów i usług, przeznaczonych do wykorzystania w prowadzonej działalności gospodarczej; nie dotyczy to wypadków odsprzedaży krajowemu odbiorcy towarów zakupionych za waluty wymienialne, chociażby po częściowym ich przetworzeniu przez spółkę.