Niektóre dodatki do emerytur i rent z tytułu pracy naukowej.

Monitor Polski

M.P.1983.32.176

Akt utracił moc
Wersja od: 7 października 1983 r.

UCHWAŁA Nr 119
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 września 1983 r.
w sprawie niektórych dodatków do emerytur i rent z tytułu pracy naukowej.

W celu zapewnienia ciągłości wypłaty dodatków naukowych emerytom i rencistom z tytułu pracy w Polskiej Akademii Nauk i jej placówkach naukowych oraz instytutach naukowo-badawczych, a także w innych placówkach uprawnionych do zatrudnienia pracowników naukowo-badawczych, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Pracownikom naukowo-badawczym uprawnionym do emerytury lub renty na podstawie przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin przysługuje dodatek z tytułu pracy naukowej, jeżeli przepracowali co najmniej 15 lat w przypadku emerytury albo 5 lat w przypadku renty inwalidzkiej na stanowiskach wymienionych w § 2:
1)
w instytutach naukowo-badawczych,
2)
w Polskiej Akademii Nauk i jej placówkach naukowych,
3)
w innych jednostkach organizacyjnych uprawnionych w myśl przepisów o instytutach naukowo-badawczych do zatrudniania pracowników naukowo-badawczych.
2.
Osobom uprawnionym do renty inwalidzkiej przysługuje dodatek z tytułu pracy naukowej, jeżeli wykonywały tę pracę bezpośrednio przed powstaniem inwalidztwa.
Wysokość dodatku z tytułu pracy naukowej wynosi:
1)
15% podstawy wymiaru świadczenia, jeżeli uprawniony wykonywał pracę w jednostkach wymienionych w § 1 ust. 1 na stanowiskach: profesora, docenta, adiunkta, starszego kustosza dyplomowanego, kustosza dyplomowanego, starszego asystenta i asystenta,
2)
10% podstawy wymiaru świadczenia, jeżeli uprawniony wykonywał pracę w jednostkach wymienionych w § 1 ust. 1 na stanowiskach: adiunkta bibliotecznego, asystenta bibliotecznego, starszego dokumentalisty dyplomowanego, dokumentalisty dyplomowanego, adiunkta dokumentacji naukowej i asystenta dokumentacji naukowej.
Przy ustalaniu okresu pracy naukowej wymaganego do przyznania dodatku do emerytury lub renty inwalidzkiej nie wlicza się okresów pracy wykonywanej w wymiarze czasu pracy niższym niż połowa obowiązującego wymiaru.
Do okresu pracy naukowej, o której mowa w § 1 i 2, zalicza się okresy pracy w szkołach wyższych na stanowiskach uprawniających do dodatku z tytułu pracy naukowo-dydaktycznej.
Dodatek z tytułu pracy naukowej przysługuje niezależnie od dodatku z tytułu posiadania odznaczeń państwowych, dodatku kombatanckiego lub dodatku z tytułu tajnego nauczania.
W razie zbiegu prawa do dodatku z tytułu pracy naukowej z prawem do wzrostu emerytury lub renty z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach bądź w szczególnym charakterze przysługuje dodatek lub wzrost tylko z jednego tytułu.
Emerytom i rencistom, którym prawo do emerytury lub renty inwalidzkiej zostało przyznane po dniu 31 grudnia 1982 r., dodatek do tych świadczeń z tytułu pracy naukowej przysługuje od dnia przyznania prawa do emerytury lub renty, jednakże za okres nie dłuższy niż:
1)
od dnia 1 stycznia 1983 r. - jeżeli wniosek o dodatek zostanie zgłoszony do dnia 31 grudnia 1983 r.,
2)
za okres trzech miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym zgłoszono wniosek o dodatek - jeżeli wniosek ten zostanie zgłoszony po dniu 31 grudnia 1983 r.
1.
Podejmuje się wypłatę dodatku do emerytury lub renty inwalidzkiej z tytułu pracy naukowej przysługującego do dnia 31 grudnia 1982 r. w wysokości określonej w uchwale:
1)
za okres od dnia 1 stycznia 1983 r. - jeżeli wniosek o dodatek zostanie zgłoszony do dnia 31 grudnia 1983 r.,
2)
za okres 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym zgłoszono wniosek o dodatek - jeżeli wniosek ten zostanie zgłoszony po dniu 31 grudnia 1983 r.
2.
Kwotę dodatku, o którym mowa w ust. 1, uwzględnia się w kwocie podwyżki świadczeń określonej w art. 123 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 40, poz. 267) i realizuje na zasadach ustalonych w art. 123 i 124 tej ustawy.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.