Rozdział 2 - Podstawowe zadania planu na rok 1964. - Narodowy plan gospodarczy na rok 1964 r.

Monitor Polski

M.P.1963.96.451

Akt nienormatywny
Wersja od: 24 grudnia 1963 r.

II.

Podstawowe zadania planu na rok 1964.

W roku 1964 powinno nastąpić wyrównanie i złagodzenie dysproporcji powstałych w ostatnich latach w gospodarce narodowej. Trudności w zbilansowaniu handlu zagranicznego oraz niewykonywanie ustalonych w planie rozmiarów produkcji rolnej pociągnęło za sobą nadmierną rozpiętość pomiędzy względnie szybkim wzrostem produkcji środków wytwarzania (grupa A) a powolnym wzrostem produkcji artykułów konsumpcyjnych (grupa B).

Jednocześnie zarysowała się potrzeba poprawienia proporcji pomiędzy poziomem produkcji paliw a nadmiernie wzrastającym ich zużyciem oraz proporcji pomiędzy rozmiarami produkcji wyrobów hutniczych a szybko rosnącą produkcją przemysłu maszynowego. Konieczne jest również pełniejsze dostosowanie możliwości przewozowych sieci i taboru transportowego, a w tym zwłaszcza transportu kolejowego, do potrzeb gospodarki narodowej.

Nadmiernie rozwinięty front inwestycyjny nie dostosowany w pełni do zdolności przerobowych przedsiębiorstw budowlano-montażowych oraz możliwości materiałowych pociągnął za sobą podniesienie kosztów oraz poważne opóźnienia w oddawaniu nowych obiektów do użytku. Wobec tego, że zadania w zakresie tworzenia dochodu narodowego nie są w pełni realizowane, utrzymywanie nakładów inwestycyjnych na poziomie zbliżonym do ustaleń planu 5-letniego stanowiłoby nadmierne obciążenie dla gospodarki narodowej i zwiększałoby stan napięcia, między innymi przez nadmierne w stosunku do istniejących możliwości zwiększenia siły nabywczej ludności. Jednocześnie nastąpiło bardzo poważne pogorszenie wzajemnych proporcji pomiędzy powolnym wzrostem produkcji i niedostatecznym wzrostem wydajności pracy a nadmiernym, przekraczającym ustalenia planu, wzrostem zatrudnienia i wzrostem wynagrodzeń.

Utrzymanie tego rodzaju tendencji, przy jednoczesnym nieuzasadnionym wzroście zapasów, groziło poważnym zachwianiem ogólnej równowagi gospodarki narodowej.

W celu przezwyciężenia istniejących trudności oraz stworzenia podstaw dla zrównoważonego rozwoju gospodarki narodowej narodowy plan gospodarczy stawia na rok 1964 następujące podstawowe zadania:

1)
Należy dostosować poziom nakładów inwestycyjnych do realnych możliwości gospodarki narodowej zapewniając jednocześnie radykalne usprawnienie działalności inwestycyjnej.

W tym celu konieczne jest zwolnienie tempa wzrostu nakładów inwestycyjnych, a zwłaszcza nakładów na roboty budowlano-montażowe, oraz zmiana struktury i kierunków inwestowania.

2)
Należy ograniczyć tempo wzrostu zatrudnienia opierając rozwój gospodarczy kraju w większym niż dotychczas stopniu na wzroście wydajności pracy oraz usprawnieniach organizacyjnych.

Jednocześnie należy opanować nie kontrolowany wzrost płac i innych wypłat na rzecz ludności. W rezultacie należy osiągnąć zasadniczą zmianę wzajemnych proporcji pomiędzy wzrostem zatrudnienia i wzrostem produkcji oraz wzrostem wydajności i płac, jak również zmniejszenie nadmiernego tempa wzrostu dochodów pieniężnych ludności.

3)
Należy dążyć do dalszego rozwoju handlu zagranicznego, a zwłaszcza do wydatnego zwiększenia eksportu, przy utrzymywaniu importu na poziomie zabezpieczającym niezbędne potrzeby kraju.
4)
Należy osiągnąć istotne postępy w dziedzinie obniżki kosztów własnych w przemyśle i budownictwie oraz dostosować zapasy produktów gotowych i materiałów oraz produkcji w toku do niezbędnych potrzeb gospodarki narodowej.
5)
Należy stworzyć odpowiednie warunki dla pełnej realizacji zadań w dziedzinie postępu technicznego, zwłaszcza związanych ze wzrostem wydajności pracy i obniżką kosztów własnych. Należy otoczyć szczególną opieką i kontrolą placówki badawcze, konstrukcyjne i technologiczne i zwrócić szczególną uwagę na szybkie wdrażanie do praktyki osiągnięć nauki i techniki oraz zapewnienie wysokiego poziomu technicznego przygotowanych do produkcji nowych wyrobów, zwłaszcza maszyn i urządzeń.
6)
Należy dążyć w toku realizacji planu do ograniczenia na niektórych odcinkach wzrostu spożycia zbiorowego oraz zwiększenia spożycia indywidualnego.

Jednocześnie należy zapewnić planowy i celowy podział funduszu spożycia indywidualnego, a w szczególności wygospodarować rezerwę na podwyżkę płac przeznaczając ją dla tych grup ludności, gdzie to jest ze względów ekonomicznych i społecznych najbardziej wskazane. Koniecznym warunkiem realizowania założonego wzrostu stopy życiowej jest możliwie pełne dostosowanie asortymentu i jakości towarów do potrzeb ludności oraz wykorzystywanie wszystkich możliwości zwiększenia produkcji artykułów konsumpcyjnych, które nie wymagają surowców importowanych. W oparciu o założone zasady polityki gospodarczej należy osiągnąć w 1964 r. znaczniejszy niż w ubiegłych latach wzrost płacy realnej.

7)
W roku 1964 należy wprowadzić odpowiednie zmiany do zasad planowania i zarządzania gospodarką narodową, które ułatwiłyby pełne i racjonalne wprowadzenie w życie podstawowych zadań narodowego planu gospodarczego na 1964 r.