Należności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od uspołecznionych zakładów pracy oraz ich świadczenia określone ustawą o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków przy pracy.

Monitor Polski

M.P.1968.34.239

Akt utracił moc
Wersja od: 14 sierpnia 1968 r.

PISMO OKÓLNE Nr 68
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 2 sierpnia 1968 r.
w sprawie należności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od uspołecznionych zakładów pracy oraz ich świadczeń określonych ustawą o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków przy pracy.

1.
Ustala się następujący tryb postępowania w sprawie należności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) od uspołecznionych zakładów pracy, określonych w art. 18 i 19 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 3, poz. 8), zwanej dalej "ustawą":

1) a) ZUS obciąża konta zakładów pracy pełnymi kwotami rent i zasiłków podlegających zwrotowi. Zakłady pracy mogą jednak się odwoływać w trybie określonym przepisami, jeżeli uznają, że decyzja ZUS nie jest uzasadniona.

b) Zakłady pracy prowadzą odrębne konta w celu ewidencjonowania kwot należności dla ZUS z tytułu jego uprawnień do zwrotu należności.

c) Zakłady pracy dołączają do bilansów załącznik, zawierający dane o kwotach należności podlegających zwrotowi, a także inne informacje (o wielkości zatrudnienia, wysokości funduszu płac itp.), które ułatwią dokładniejszą analizę całokształtu problemu dochodzenia przez ZUS zwrotu należności od zakładów pracy. Wzór tego załącznika ustali Główny Urząd Statystyczny w porozumieniu z Komitetem Pracy i Płac, Ministerstwem Finansów oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

2)
Do czasu wydania przez Radę Ministrów przepisów, o których mowa w art. 19 ust. 1 ustawy, zakłady pracy są obowiązane do uiszczania tytułem zaliczki 30% kwot, o których mowa w pkt 1 lit. a), z następujących środków finansowych:
a)
przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielcze oraz organizacji społecznych - ze środków obrotowych, przy czym wypłaty te obciążają konto strat nadzwyczajnych,
b)
jednostki nadrzędne utrzymywane z wpłat przedsiębiorstw oraz spółdzielcze związki utrzymywane z narzutów - w ciężar kosztów ich działalności,
c)
jednostki i zakłady budżetowe - ze środków przeznaczonych na finansowanie ich działalności,
d)
organizacje społeczne, polityczne i zawodowe - z ich budżetów.
2.
Ze środków finansowych określonych w ust. 1 pkt 2 zakłady pracy pokrywają również następujące świadczenia określone w art. 10-13 ustawy:
1)
wyrównania za okres leczenia pracowników, którzy ulegli wypadkowi i zaliczeni zostali do jednej z grup inwalidów (art. 10),
2)
jednorazowe odszkodowania z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci pracownika (art. 11),
3)
świadczenia wyrównawcze (art. 12),
4)
odszkodowania za przedmioty zniszczone lub uszkodzone wskutek wypadku (art. 13).
3.
W razie likwidacji zakładu pracy przypadające od niego należności, o których mowa w ust. 1 i 2, pokrywa jego jednostka nadrzędna, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej.