Nakłady na uruchomienie nowej produkcji w czynnych przedsiębiorstwach przemysłowych.

Monitor Polski

M.P.1950.A-79.924

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1950 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 3 lipca 1950 r.
w sprawie nakładów na uruchomienie nowej produkcji w czynnych przedsiębiorstwach przemysłowych.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 8) i 10) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188) zarządza się, co następuje:
Pod pojęciem "nakłady na uruchomienie nowej produkcji" rozumieć należy wszelkie nakłady związane z:
a)
nabyciem licencyj i patentów oraz nabyciem lub wytworzeniem prototypów,
b)
studiami, projektami, doświadczeniami i próbami w zakresie nowouruchamianej produkcji,
c)
opracowaniem planów operacyjnych, metod wytwarzania, warunków technicznych itp. w zakresie nowouruchamianej produkcji,
d)
skompletowaniem i przygotowaniem personelu, potrzebnego dla nowouruchamianej produkcji,
e)
wykonaniem próbnej serii wyrobów nowouruchamianej produkcji.
Nakłady na uruchomienie nowej produkcji będące ekonomicznie uzasadnionym obciążeniem kosztów przyszłej produkcji podlegają aktywowaniu jako rozliczenia międzyokresowe czynne (konto 1912 jednolitego planu kont dla przemysłu).

Nakłady te podlegają umorzeniu od chwili rozpoczęcia nowej produkcji przez okres nie dłuższy niż lat 5, przy czym wysokość umorzenia, stanowiącego koszty nowej produkcji, ustalona być winna proporcjonalnie do stosunku wielkości nowej produkcji w danym okresie sprawozdawczym do wielkości planowej produkcji na cały okres umorzenia.

Nakłady, wymienione w § 2, finansowane są ze środków obrotowych i znajdują pokrycie w normatywie "rozliczenia międzyokresowe czynne".
Nakłady, związane ze zmianą sposobu wytwarzania uprzednio produkowanych wyrobów, zmianą procesu produkcyjnego lub udoskonaleniem samych wyrobów, mogą być traktowane w sposób analogiczny do nakładów, wymienionych w § 1, jeżeli zaliczenie ich do kosztów danego okresu sprawozdawczego spowodowałoby zniekształcenie tych kosztów i rachunku wyników.
Nakłady na uruchomienie nowej produkcji, które w efekcie nie dały pozytywnego rezultatu gospodarczego i co do których wiadomo, że nie będą mogły być zaliczone do kosztów przyszłej, nowej produkcji, ze względu na brak uzasadnienia ekonomicznego, podlegają odpisaniu na straty (podgr. 200 jednolitego planu kont dla przemysłu). W każdym razie odpisaniu na straty podlegają nakłady związane z nieudanymi i zaniechanymi próbami, doświadczeniami, studiami, badaniami itp.

Odpisanie powyższych nakładów na straty wymaga zatwierdzenia przez władze nadrzędne przedsiębiorstwa.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1950 r. Jednocześnie traci moc obowiązującą Instrukcja F42 b. Departamentu Finansowego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 16 marca 1949 r. wraz z wydanymi na jej podstawie zarządzeniami.