Nadzór i kontrola prezydiów rad narodowych nad działalnością Milicji Obywatelskiej.

Monitor Polski

M.P.1955.19.191

Akt utracił moc
Wersja od: 10 marca 1955 r.

UCHWAŁA NR 140
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 lutego 1955 r.
w sprawie nadzoru i kontroli prezydiów rad narodowych nad działalnością Milicji Obywatelskiej.

W celu

pogłębienia kontroli społecznej nad działalnością Milicji Obywatelskiej w dziedzinie ochrony ładu i porządku publicznego,

określenia trybu nadzoru i kontroli prezydiów rad narodowych nad tą działalnością, jak również

zapewnienia Milicji Obywatelskiej pomocy ze strony prezydiów rad narodowych -

w wykonaniu art. 4 dekretu z dnia 7 grudnia 1954 r. o naczelnych organach administracji państwowej w zakresie spraw wewnętrznych i bezpieczeństwa publicznego (Dz. U. Nr 54, poz. 269) Rada Ministrów uchwala, co następuje:

1.
Nadzór i kontrola nad całokształtem działalności Milicji Obywatelskiej, dotyczącej ochrony ładu i porządku publicznego, oraz rozpatrywania skarg i zażaleń na działalność funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej należy do zakresu działania prezydiów rad narodowych.
2.
Komendanci jednostek Milicji Obywatelskiej ponoszą przed właściwymi prezydiami rad narodowych odpowiedzialność za ochronę ładu i porządku publicznego.
3.
W zakresie spraw organizacyjnych, kadrowych, zaopatrzenia i metod walki z przestępczością Milicja Obywatelska działa na podstawie wytycznych i poleceń nadrzędnych jednostek Milicji Obywatelskiej i Ministra Spraw Wewnętrznych.
4.
Ilekroć w niniejszej uchwale mowa o nadzorze i kontroli nad działalnością Milicji Obywatelskiej, należy przez to rozumieć nadzór i kontrolę w zakresie przewidzianym w ust. 1.
1.
Nadzór i kontrolę nad działalnością wojewódzkiej komendy Milicji Obywatelskiej, Komendy Milicji Obywatelskiej m. st. Warszawy i Komendy Milicji Obywatelskiej m. Łodzi sprawuje z ramienia prezydium wojewódzkiej rady narodowej przewodniczący prezydium oraz kierownik wojewódzkiego (w m. st. Warszawie i m. Łodzi - miejskiego) zarządu spraw wewnętrznych.
2.
Nadzór i kontrolę nad działalnością powiatowej, miejskiej, dzielnicowej komendy Milicji Obywatelskiej oraz samodzielnego komisariatu Milicji Obywatelskiej sprawuje z ramienia prezydium powiatowej, miejskiej lub dzielnicowej rady narodowej przewodniczący prezydium oraz zastępca przewodniczącego prezydium, któremu stosownie do podziału pracy poruczono nadzór i kontrolę nad działalnością komórek organizacyjnych prezydium w zakresie właściwości resortu spraw wewnętrznych.
3.
Na terenie miasta nie stanowiącego powiatu, osiedla i gromady nadzór i kontrolę nad działalnością komisariatu lub posterunku Milicji Obywatelskiej sprawuje z ramienia prezydium właściwej rady narodowej przewodniczący prezydium.
1.
W ramach nadzoru i kontroli nad działalnością Milicji Obywatelskiej prezydia rad narodowych:
1)
podejmują uchwały i wydają zarządzenia dotyczące działalności właściwych terytorialnie jednostek Milicji Obywatelskiej,
2)
rozpatrują sprawozdania właściwych komendantów Milicji Obywatelskiej z działalności Milicji Obywatelskiej,
3)
rozpatrują sprawozdania właściwych komendantów Milicji Obywatelskiej z działalności ORMO,
4)
rozpatrują skargi i zażalenia na działalność lub niewłaściwe postępowanie funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej.
2.
Uchwały i zarządzenia, o których mowa w ust. 1 pkt 1, mogą być podejmowane przez prezydia wojewódzkich rad narodowych. Prezydia Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi, prezydia powiatowych i dzielnicowych rad narodowych oraz prezydia rad narodowych miast stanowiących powiaty.
3.
Uchwały i zarządzenia, o których mowa w ust. 1 pkt 1, mogą być podejmowane w szczególności w sprawach:
1)
walki z przestępczością,
2)
walki z chuligaństwem,
3)
walki z wykroczeniami przeciwko przepisom administracyjno-porządkowym,
4)
zabezpieczenia porządku i przestrzegania przepisów o ruchu na drogach publicznych,
5)
zabezpieczenia porządku w miejscach publicznych (na uroczystościach i imprezach kulturalnych, rozrywkowych i sportowych, ośrodkach wypoczynkowych itp.).
4.
Prezes Rady Ministrów wyda szczegółową instrukcję w sprawach określonych w ust. 1-3.
5.
O przebiegu i wynikach wykonania uchwał i zarządzeń komendanci Milicji Obywatelskiej wojewódzcy, powiatowi, dzielnicowi oraz miast stanowiących powiaty obowiązani są informować prezydia właściwych rad narodowych.
6.
Sprawozdania, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, komendanci wojewódzcy, powiatowi, dzielnicowi, komendanci miast, kierownicy komisariatów oraz komendanci posterunków miejskich składają na sesjach rad i posiedzeniach prezydiów rad na każdorazowe żądanie rady narodowej lub jej prezydium.
7.
Komendant posterunku międzygromadzkiego składa przed prezydiami gromadzkich rad narodowych sprawozdanie z działalności posterunku na terenie poszczególnych gromad raz na kwartał.
8.
Na żądanie prezydium gromadzkiej rady narodowej bądź prezydium rady narodowej osiedla posterunkowy Milicji Obywatelskiej przydzielony do służby na terenie danej gromady (osiedla) składa wyjaśnienia o swej działalności - w zakresie i trybie, które określi odrębna instrukcja Prezesa Rady Ministrów.
9.
Rozpatrywanie sprawozdań, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, na szczeblu województwa (m. st. Warszawy i m. Łodzi) następuje w obecności kierownika wojewódzkiego (w m. st. Warszawie i w m. Łodzi - miejskiego) zarządu spraw wewnętrznych.
10.
Na zaproszenie komisji rad narodowych, gdy są rozpatrywane przez te komisje sprawy związane z działalnością Milicji Obywatelskiej, obowiązany jest brać udział w posiedzeniach komisji przedstawiciel właściwej jednostki Milicji Obywatelskiej, który udziela w jej imieniu żądanych wyjaśnień.
1.
Prezydia gromadzkich rad narodowych i rad narodowych osiedli oraz miast nie stanowiących powiatów wszelkie swe spostrzeżenia, wnioski i postulaty, jak również wnioski komisji rad i wnioski radnych, dotyczące działalności Milicji Obywatelskiej, kierują do prezydium powiatowej rady narodowej bądź do powiatowej komendy Milicji Obywatelskiej.
2.
Prezydia powiatowych rad narodowych, bądź powiatowe komendy Milicji Obywatelskiej obowiązane są do wnikliwego badania zgłoszonych wniosków (spostrzeżeń, postulatów) i udzielenia odpowiedzi o sposobie ich załatwienia.
Komendanci Milicji Obywatelskiej wszystkich szczebli obowiązani są do utrzymywania stałego kontaktu z przewodniczącymi prezydiów właściwych rad narodowych i informowania ich o poważniejszych wypadkach zakłócenia ładu i porządku publicznego.
1.
Prezydia rad narodowych opiniują pracę właściwych terytorialnie komendantów Milicji Obywatelskiej na żądanie prezydium rady narodowej wyższego szczebla lub na wniosek komendanta nadrzędnej jednostki Milicji Obywatelskiej.
2.
Pracę komendantów posterunków międzygromadzkich opiniują prezydia powiatowych rad narodowych.
3.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych, Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi, prezydia powiatowych i dzielnicowych rad narodowych oraz rad narodowych miast stanowiących powiaty mogą żądać odwołania właściwych terytorialnie komendantów Milicji Obywatelskiej winnych zaniedbania obowiązków służbowych, nadużycia swych uprawnień lub naruszenia praworządności bądź też postępowania sprzecznego z zasadami godności i uczciwości.
4.
Żądanie odwołania komendantów Milicji Obywatelskiej następuje w formie umotywowanej uchwały prezydium właściwej rady narodowej.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.