Nadawanie odznaki "Wzorowy Hodowca" za wybitne osiągnięcia w zakresie hodowli i dostaw trzody chlewnej.

Monitor Polski

M.P.1952.A-68.1036

Akt utracił moc
Wersja od: 16 sierpnia 1952 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 5 lipca 1952 r.
w sprawie nadawania odznaki "Wzorowy Hodowca" za wybitne osiągnięcia w zakresie hodowli i dostaw trzody chlewnej.

Uznając wybitne osiągnięcia w zakresie hodowli zwierząt, jako wkład w dzieło podniesienia potencjału gospodarczego kraju, Prezydium Rządu uchwałą Nr 808 z dnia 22 listopada 1951 r. w sprawie dalszego popierania rozwoju hodowli i dodatkowej pomocy hodowlanej dla rolników kontraktujących trzodę chlewną na rok 1952 postanowiło wyróżnić przodujących hodowców trzody chlewnej, którzy osiągnęli wybitne wyniki zarówno w zakresie ilości i jakości wyprodukowanej trzody, jak również w zakresie dostaw trzody chlewnej do uspołecznionego aparatu skupu, przy czym dla roku 1951 będą brane przede wszystkim pod uwagę terminowe dostawy w ramach kontraktacji, od roku 1952 zaś – terminowe dostawy obowiązkowe oraz dostawy nadwyżek produkcyjnych. Na mocy powyższej uchwały zarządza się, co następuje:
Wprowadza się odznakę "Wzorowy Hodowca".
Odznakę "Wzorowy Hodowca" nadaje Minister Rolnictwa na wniosek prezydium właściwej terytorialnie rady narodowej.
Nadanie odznaki "Wzorowy Hodowca" uzależnione jest od ogólnego stosunku gospodarstwa do zobowiązań produkcyjnych, jako wyniku wkładu pracy w powiększenie siły gospodarczej Państwa.
Osoby wyróżnione omawianą odznaką powinny zawsze okazać się godne przyznanych im wyróżnień i stanowić wzór zarówno w wywiązywaniu się z zobowiązań w stosunku do Państwa, jak i swą postawą społeczną.
Pozbawienie odznaki oraz przywiązanych do niej przywilejów może nastąpić, jeżeli:
1)
nadanie odznaki oparte było na fałszywych danych;
2)
postawa społeczna wyróżnionego hodowcy stała się niewłaściwa.
Ustala się, iż odznaka "Wzorowy Hodowca" wyobraża wieniec z kłosów i części koła zębatego, na którym umieszczony jest napis "Wzorowy Hodowca"; środek odznaki stanowi okrągła tarcza, na której wytłoczone są postacie: rolnika, bydła i trzody chlewnej. Cała odznaka jest w kolorze złotym, napis złotymi literami na tle czerwonym.
Warunki uzyskania odznaki "Wzorowy Hodowca" są następujące:
1)
gospodarstwa indywidualne, mające być wyróżnione powyższą odznaką, powinny wypełnić następujące warunki w okresie rocznym:
Grupa gospodarstw w haIlość macior w sztukachTerminowa dostawa trzody chlewnej w kg żywca w okresie roku
rejon bekonowyrejon mięsno-tłuszczowy
do 21425480
2–31595650
3–52765840
5–728501080
7–10310201320
powyżej 104 i na każde dodatkowe 5 ha 1 sztuka1.360 i na każde dodatkowe 5 ha 425 kg1.800 i na każde dodatkowe 5 ha 480 kg
2)
posiadana maciora bądź maciory powinny być zarejestrowane, a ich plenność (ilość odchowanych w ciągu roku prosiąt) nie powinna być niższa niż 13 prosiąt dla ras białych, a 11 prosiąt dla rasy puławskiej.
1.
Odznaczonemu przysługuje tytuł "Wzorowy Hodowca" i związane z tym następujące przywileje:
1)
prawo pierwszeństwa w zakupie artykułów inwestycyjnych;
2)
prawo pierwszeństwa w zakupie mieszanek treściwych po obowiązujących cenach państwowych;
3)
prawo pierwszeństwa w otrzymaniu kredytów inwestycyjnych, przeznaczonych na cele hodowlane.
2.
Szczegółowe warunki zakupu artykułów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, jak też wykaz tych artykułów określi zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego, wydane w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa oraz Prezesem Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
Koszty związane z wybiciem odznak "Wzorowy Hodowca" i wydaniem druków niezbędnych do nadawania odznak oraz koszty związane z wręczeniem odznak pokrywa Skarb Państwa z budżetu Ministerstwa Rolnictwa bądź też z budżetów terenowych.