Nadanie statutu Radzie Architektury i Budownictwa.

Monitor Polski

M.P.1949.A-62.836

Akt utracił moc
Wersja od: 13 września 1949 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA
z dnia 13 września 1949 r.
w sprawie nadania statutu Radzie Architektury i Budownictwa.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 1949 r. o utworzeniu urzędu Ministra Budownictwa (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 216) zarządza się, w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu co następuje:
Radzie Architektury i Budownictwa powołanej zarządzeniem Ministra Budownictwa z dnia 29 sierpnia 1949 r. (Monitor Polski Nr A-62, poz. 835) nadaje się statut w brzmieniu podanym w załączniku do niniejszego zarządzenia.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT

Rady Architektury i Budownictwa.
§ 1.
Rada Architektury i Budownictwa działa stosownie do art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 1949 r. o utworzeniu urzędu Ministra Budownictwa (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 216) - na podstawie zarządzenia Ministra Budownictwa z dnia 13 września 1949 r. (Monitor Polski Nr A-62, poz. 835).
§  2.
Zadaniem Rady Architektury i Budownictwa jest inicjowanie, opiniowanie i koordynowanie spraw z dziedziny architektury, urbanistyki, budownictwa mieszkaniowego oraz techniki budowlanej prowadzonych przez: 1) Instytut Urbanistykj i Architektury, 2) Instytut Budownictwa Mieszkaniowego, 3) Instytut Techniki Budowlanej oraz wyrażanie na wniosek Ministra Budownictwa bądź z własnej inicjatywy - opinii w innych sprawach z zakresu architektury, urbanistyki lub budownictwa.
§  3.
W skład Rady Architektury i Budownictwa wchodzą:
1)
Minister Budownictwa - jako Przewodniczący,
2)
wyznaczony przez Ministra Budownictwa Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Budownictwa - jako Zastępca Przewodniczącego,
3)
dyrektorzy naczelni oraz przewodniczący rad naukowych instytutów naukowo-badawczych, podległych Ministrowi Budownictwa,
4)
35 członków, powołanych przez Ministra Budownictwa na okres lat 3 spośród znawców zagadnień z zakresu budownictwa, architektury, urbanistyki i mieszkalnictwa, będących przedstawicielami nauki, organizacji pracowniczych i zawodowych, administracji oraz samorządu.
§  4.
1.
Minister Budownictwa może powoływać członków-korespondentów Rady Architektury i Budownictwa. Członkowie-korespondenci opracowują zagadnienia zlecone im przez Przewodniczącego Rady i mogą brać udział w posiedzeniach Rady oraz w posiedzeniach sekcji Rady bez prawa głosowania.
2.
Architekci Wojewódzcy bądź przewodniczący wojewódzkich Komisji Architektoniczno-Budowlanych są z urzędu członkami-korespondentami Rady Architektury i Budownictwa.
3.
Ilość członków-korespondentów nie może przekraczać trzydziestu.
§  5.
1.
Rada Architektury i Budownictwa może wyłonić ze swego składu sekcje dla prac nad poszczególnymi rodzajami zagadnień oraz komisje dla opracowania zagadnień specjalnych.
2.
Ilość i rodzaj sekcji ustala regulamin Rady.
3.
Uchwały sekcyj i komisyj wymagają zatwierdzenia przez Radę.
§  6.
1.
W okresach między posiedzeniami Rady Architektury i Budownictwa sprawy nagłe należące do kompetencji Rady załatwia Prezydium Rady.
2.
W skład Prezydium Rady Architektury i Budownictwa wchodzą: Przewodniczący Rady, Zastępca Przewodniczącego, dyrektorzy naczelni instytutów naukowo-badawczych podległych Ministrowi Budownictwa i 2 członków wybranych przez Radę ze swego grona.
§  7.
1.
Posiedzenia Rady Architektury i Budownictwa zwołuje Przewodniczący z własnej inicjatywy, na wniosek Prezydium, bądź na wniosek 1/3 członków Rady.
2.
Rada powinna być zwoływana co najmniej 2 razy w ciągu roku.
§  8.
1.
Członkowie i członkowie-korespondenci Rady otrzymują wynagrodzenie za udział w posiedzeniach, w wysokości ustalonej przez Ministra Budownictwa w porozumieniu z Ministrem Skarbu. Ponadto służy im prawo zwrotu kosztów podróży i diet według norm ustalonych dla pracowników państwowych.
2.
Za zlecone opracowania pisemne członkowie i członkowie-korespondenci Rady mogą otrzymywać wynagrodzenie ustalone przez Przewodniczącego.
§  9.
1.
Minister Budownictwa powołuje Sekretarza Generalnego Rady Architektury i Budownictwa.
2.
Czynności biurowe i gospodarcze związane z działalnością Rady załatwia wyznaczona w tym celu jednostka organizacyjna Ministerstwa Budownictwa.
§  10.
Wydatki Rady Architektury i Budownictwa pokrywane są z budżetu Ministerstwa Budownictwa.
§  11.
Rada uchwala regulamin swych prac. Regulamin zatwierdza Minister Budownictwa.